https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

یزد؛ شهر «ترین» های ایران

تاریخ ثبت : 25 مرداد 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  یزد؛ شهر «ترین» های ایران
یزد؛ شهر «ترین» های ایران یزد؛ شهر «ترین» های ایران

یزد، شهر بادگیرها و ترین های ایران و جهان!

یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان می باشد. شهری که چندی از «برترین» جاذبه های گردشگری و تاریخی ایران و جهان را در دل خود حفظ کرده و آن را به تنها شهر ثبت شده جهانی کشور تبدیل نموده است. خشت به خشت یزد ، سخنگوی تاریخ هزار ساله ای می باشد که تمدن ایران زمین را بیش از پیش یادآور می شود و سَندی بس معتبر در اثبات قدمت دیرینه آن است.

تاریخ سکونت بشر در خطه تاریخی یزد به قبل از هزاره سوم پیش از میلاد می رسد که طایفه های عهد پیشدادیان، در زمان کوچ از بلخ به پارس، این سرزمین را یزدان نامیده اند.

یزد ، شهر بادگیرها و ترین های ایران و جهان!

بیشترین تعداد دخمه های ایران و جهان

دخمه ، عمارت سنگی مدوّر با فضای میان تهی است که محل دفن اموات زرتشتیان می باشد. آنها مردگان خود را طبق آداب دینی داخل دخمه می گذاشتند اما پس از انقلاب، این کار ممنوع شد و همچون مسلمانان به دفن اجساد در گورستان پرداختند. امروزه دخمه ها به جاذبه های گردشگری و تاریخی تبدیل شده اند که مشتاقان زیادی نیز دارند.

از آنجاییکه شهر یزد از ابتدا محل زندگی زرتشتیان بوده و هنوز هم با صلح و آرامش در کنار مسلمانان، روزگار سپری می کنند؛ یزد صاحب بیشترین دخمه های ایران می باشد. برخی از این دخمه ها شامل دخمه قدیمی یزد ، دخمه چم تفت، دخمه شریف آباد اردکان ، دخمه مانکجی لیمجی هاتریا و دخمه ترک آباد اردکان می شود که سرپرستی این دخمه ها بر عهده انجمن زرتشتیان می باشد.

بیشترین تعداد دخمه های ایران و جهان

قدیمی‌ترین بنای خشتی جهان

لقب قدیمی‌ترین بنای خشتی جهان متعلق به نارین قلعه یا کهندژ میبد با 5 یا 7 طبقه می باشد که بر روی تپه ای بلند بالا و پلانی مدور و بیضی، قرار گرفته و بر تمامی ‌‌پهنه شهر میبد و اطراف آن تسلط دارد. کهندژ ، نام دژهای کهن و بناهایی تک و منحصر بفرد است که در ابتدای پیدایش شهرها بنا شده اند و مربوط به دوران پیش از اسلام یعنی دوره ماد، هخامنشی و اشکانی می باشند.

 در شروع ساخت نارین قلعه میبد، برای راحتی كار ابتدا دور تا دور قلعه را خندقی حفر کرده و سپس خشت خشت آن را از بالا به صورت حلزونی و پیچ در پیچ به سوی پایین حركت داده و ساخته اند. سه طبقه اول را حاكم نشین و طبقات پایینی که شامل راه های زیرزمینی، مسجد، حمام، بازار و گذرگاه می شود را مردم نشین یا شارستان قلعه نامیده اند.

قدیمی‌ترین بنای خشتی جهان

قدیمی ترین درخت ایران

کهنسال ترین درخت ، اثر طبیعی و موجود زنده ایران ؛ سرو ابرکوه است که 25 متر ارتفاع، 18 متر محیط، 14 متر قطر تاج و 5.11 متر قطر تنه آن می باشد.

این سرو ۴۰۰۰ ساله ، ثبت جهانی شده و همچنان باشکوه و سرزنده به زندگی خود ادامه می دهد. سرو ابرکوه با شاخ و برگ گسترده خود، آنچنان پهنه آسمان آبی کویر را در آغوش گرفته و سبز کرده که گویی آن تکه از آسمان در نقشه جهان سبز بوده است.

قدیمی ترین درخت ایران

بلندترین بادگیر جهان

یزد صاحب بلندترین و منحصر بفردترین بادگیرهای خشتی جهان است که افتخار آن متعلق به بادگیر 33 متر و 80 سانتی متری باغ دولت آباد یزد می باشد. باغی که شکوه تاریخ را به رخ می کشد و با بادگیر بلند بالای خود که در قرن ۱۸ میلادی ساخته شده و در سال ۱۳۹۰ شمسی به ثبت جهانی یونسكو رسیده است نیز نام یزد را همواره در ایران و جهان درخشان تر می کند. 

بلندترین بادگیر جهان

از خصوصیات شاخص این بادگیر ، 8 ضلعی بودن آن است که باعث هدایت آسان و سریع باد در تمامی جهات به قسمت پایین می شود و با برخورد به سطح آب حوضچه زیر بادگیر، هوای خنک و مطبوعی را در داخل خانه ایجاد می کند.

بلندترین بادگیر جهان

بلندترین مناره های ایران

مسجد جامع یزد از بی نظیرترین شاهکارهای معماری و تاریخی جهان می باشد و بلندترین مناره های ایران را به خود اختصاص داده است.

مسجد جامع قدیم یزد در قرن ششم هـ. ق به دستور «گرشاسب» از نوادگان «علاء الدوله کالنجار» ساخته شده ولی بنای اصلی مسجد کنونی آن، از آثار «سید رکن الدین محمد قاضی» می باشد. این زیبا اثر معماری در طی صد سال و از ترکیب 3 مسجد قدیمی در دوره های مختلف بنا گردیده که آخرین بار در دوره قاجار با وسعت ده هزار متر مربع به شكل امروزی خود درآمده است. لازم به ذکر می باشد که زمانی، عكس مسجد جامع یزد در پشت اسكناس های ۲۰ تومانی ایران، تجلی می کرد.

بلندترین مناره های ایران

تنها آب انبار هفت بادگیری دنیا

جاذبه های گردشگری و تاریخی یزد ، زیباترین شهر خشتی جهان بسیار زیاد است که علاوه بر آنها؛ سازه ها و ساخته های منحصر بفردی نیز دارد که در ایران و گاهی در جهان بی نظیر می باشند و برای حسّ ملموس آن ها، تنها باید به یزد آمد وگرنه در هیچ جای دیگر این کره خاکی یافت نمی شوند.

یکی از این تک سازه ها، آب انبار هفت بادگیری عصرآباد یزد می باشد که تنهاترین آب انبار هفت بادگیری جهان است و دو مخزن ویژه دارد.

تنها آب انبار هفت بادگیری دنیا

همچنین تنهاترین آب انبار شش بادگیری جهان هم در یزد و محله تل آن قرار گرفته که وجه تسمیه اش نیز به علت وجود شش بادگیر موجود در اطراف دردانه آب انبارش می باشد. این شش بادگیر همچون شش پسر مهربان، پدر پیر خود را در آغوش گرفته و همواره از او مراقبت می کنند. البته در ابتدا، این سازه تنها سه بادگیر داشته که بعدها سه بادگیر دیگر نیز به آن اضافه گردیده است و با کمی دقت در سازه و شکل این بادگیرها می توان به تفاوت زمان و نحوه ساخت آنها پی بُرد. هر شش بادگیر این آب انبار بنا بر شرایط اقلیمی و جهت باد، به شکل هشت وجهی می باشند.

آب انبار شش بادگیر یزد، در سال 1279 هـ. ق توسط «حاجی محمد حسین فرزند آقا نورالله یزدی» ساخته شده و بعدها به دلیل وجود این بادگیرها، نام محله از تَل به شش بادگیری تغییر یافته است.

تنها آب انبار هفت بادگیری دنیا

گسترده ترین بافت تاریخی ایران

بافت تاریخی یزد با مساحت 800 هکتاری خود؛ دومین بافت خشتی جهان و گسترده ترین، اصولی‌ترین و دست نخورده ترین بافت تاریخی ایران را دارد که با شماره 15000 در فهرست ملی ایران ثبت گردیده است. این بافت زیبا همچنین باعث شده تا شهر تاریخی یزد در فهرست آثار جهانی نیز ثبت شود و عنوان اولین و تنهاترین شهر جهانی ایران را برای خود و مردمان مهربان و سختکوشش کسب کند. 

گسترده ترین بافت تاریخی ایران

قدیمی ترین میدان ساعت شهری در ایران

قدیمی ترین ساعت شهری ایران نیز در میدان وقت الساعت یزد قرار گرفته است. این ساعت آفتابی، نخستین ساعت شهری و جزو قدیمی ترین ساعت ها در جهان می باشد که توسط «ابوبکر ساعت ساز یزدی» در سال 725 هـ. ق در مدرسه رکنیه سابق، کنار مسجد جامع یزد نصب گردیده است. برج ساعت یزد در میدان مربعی وقت الساعت یزد؛ از شمال به محله بازار نو، از جنوب به خیابان مسجد جامع یزد، از شرق به خیابان امام خمینی و از غرب به محلات شاه ابوالقاسم و چهار سوق محدود می شود.

یزد؛ شهر ترین های ایران

قدیمی ترین مسجد ایران

لقب قدیمی ترین مسجد ایران متعلق به مسجد جامع فهرج یزد می باشد که در 30 کیلومتری شهر یزد قرار گرفته و قدمتش به نیمه آغازی قرن اول هجری بر می گردد. این مسجد همچنین تنها مسجدِ جامعه ی اسلام می باشد که بنای آن از ابتدا تاکنون، هیچ تغییر و تحولی نیافته و کماکان با اجرای نماز جمعه زنده و پویا است.

مسجد فهرج یزد برعکس دیگر مساجد اسلامی، یک مناره استوانه ای خشتی دارد که در روستای فهرج خودنمایی می کند. این مسجد به دلیل نداشتن گنبد، کتیبه و کاشی کاری های رنگین؛ سادگی معماری خاصی را به نمایش گذارده و آدمی را از این دنیای پرتکلف دور می سازد. مسجد باصفای فهرج ، به زیبایی هرچه تمامتر، شکوه قدمت و اصالت تاریخی مذهبی خود را حفظ کرده است.

قدیمی ترین مسجد ایران

 قدیمی ترین نخل چوبی ایران

یزد شهر «ترین» های ایران! شهری که صاحب قدیمی ترین نخل چوبی ایران می باشد. نخل میدان امیر چخماق یزد معروف به نخل حیدری ها با عمری بیش از 450 سال متعلق به عصر صفوی است. این نخل ، بلندایی به ارتفاع 8.5 متر با اضلاع 8.5 در 8.5 متر دارد و مجموعه مشبّکی از چوب های تراشیده شده با گره های چینی و تیرهای بزرگ است که درخت سرو عظیمی را به تصویر کشیده و فریاد آزادی و آزادگی سر می دهد. این نخل که نمادی از تابوت امام حسین (ع) می باشد بعد از 70 سال دوباره در محرم 1396 به روی دست 150 عزادار برخاست و شکوه دیرینه خود را بیش از پیش به نمایش گذاشت.

قدیمی ترین نخل چوبی ایران

از آنجایی که شهر دارالعباده یزد که به تازگی به شهر حسینیه ایران نیز ملقب شده است، شهری خداجو و از قدیم الایم مومن بوده؛ نخل ها و مراسم مذهبی زیادی دارد. این شهر تاریخی علاوه بر قدیمی ترین نخل ، صاحب بزرگترین نخل ایران نیز می باشد که این عظیم هیکل در شهرستان زارچ یزد قرار گرفته است.

بزرگترین نخل ایران

تنها کاروانسرای دایره ای ایران

کاروانسرای زین الدین یزد، تنهاترین کاروانسرای دایره ای شکل ایران می باشد که در شهرستان مهریز و مسیر یزد به کرمان قرار گرفته است. این کاروانسرای 400 ساله، یکی از 999 کاروانسرای شاه عباسی ایران می باشد با این تفاوت که معماری آن به شکل دایره ای است و امروزه نقش یک اقامتگاه سنتی و جاذبه گردشگری را ایفا می کند.

تنها کاروانسرای دایره ای ایران

بنای رباط زین الدین مهریز ، بسیار مستحكم و از نظر طراحی نیز فوق‌‌العاده دیدنی می باشد. این سازه تاریخی  تماما از آجر با دیوارهای رفیع 8 متری ساخته شده و 5 برج دارد كه فاصله آن تا دیوار رباط، هجده قدم و پهنای دیوار بین دو برج، هفده قدم می باشد. کاروانسرای زین الدین یزد در فهرست آثار ملی با شماره ۹۲۶ ثبت گردیده است.

تنها کاروانسرای دایره ای ایران

طولانی ترین قنات ایران

قنات زارچ یزد با طول 100 کیلومتر، طولانی ترین قنات ایران می باشد که سابقه ای بیش از 3500 سال و مربوط به قبل از اسلام دارد همچنین یکی از کهن ترین قنات ‌های ایران نیز به شمار می‌ رود. این قنات دارای ۲۱۱۵ حلقه چاه و کوره ای به طول 71 کیلومتر می باشد.

طولانی ترین قنات ایران


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi