https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

درباره کویرهای ایران و کویرنوردی بیشتر بدانیم

تاریخ ثبت : 27 آبان 1396 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  درباره کویرهای ایران و کویرنوردی بیشتر بدانیم
درباره کویرهای ایران و کویرنوردی بیشتر بدانیم درباره کویرهای ایران و کویرنوردی بیشتر بدانیم

معرفی کویر و تفاوت آن با بیابان

توجه به کویرنوردی یکی از جاذبه های گردشگری است که امروزه طرفداران فراوانی را به سوی خود جذب کرده است. اما باید یک نکته را در نظرگرفت و آن تفاوت بیابان با کویر است. در اصلاح عامیانه کویر با بیابان تفاوتی ندارد و به مناطقی که خشک و فاقد آب و پوشش گیاهی باشد، کویر اطلاق می شود؛ اما در واقع اینگونه نیست و به جایی بیابان گفته می شود که میزان بارندگی آن کمتر از 50 میلی متر و همراه با تبخیر شدید باشد و در مقابل، کویر سرزمینی است با خاک های رسی و نمکزار که شوری زیاد آن سبب می شود تا از لحاظ پوشش گیاهی و جانوری تحت تأثیر قرار گیرد. اصولاً کویر را با شن های روان و نرمش می شناسند؛ شن های قهوه ای رنگی که در امتداد آسمان صاف با رنگ آبی، تناسب زیبایی را برقرار می کنند.

کویر و کویرنوردی

کویرهای موجود در ایران

حدود نیمی از کشور ایران را مناطق کویری و نیمه کویری فراگرفته است. کویرهای موجود در ایران به چند دسته مهم تقسیم می شوند از جمله: کویر مرکزی (دشت کویر، کویرنمک)، کویر لوت، کویر کوچک، کویر جن.

دو کویر بسیار مهم و مشهور ایران، کویر مرکزی و کویر لوت هستند که مساحتی بیش از 360 هزار کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده اند که به اختصار به معرفی آن ها می پردازیم:

 کویر مرکزی

کویر مرکزی (دشت کویر- کویر نمک) در مرکز فلات ایران قرار دارد که از سمت شمال کشور به دامنه های کوه البرز و از غرب به جاده دامغان و همچنین از سمت جنوب به راه ارتباطی خور- طبس متصل می شود.

 وجه تسمیه کویر مرکزی

وجه تسمیه های متعددی برای کویر مرکزی ذکر شده که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• مأخوذ شده از کلمه "کبیر" که در زبان عربی به معنای بزرگ است.

• از ریشه گور- کور گرفته شده که معتقدند چون در زمان ساسانیان در این مناطق گورخر فراوان یافت می شده، کم کم بر اثر مرور زمان به اصطلاح کویر تبدیل شده است.

• کلمه کپه یا کفه که در زبان فارسی پهلوی به معنای کاسه است و چون کویر با کوه های متعددی محصور شده همانند کاسه ای به نظر می آید که احتمال داده اند وجه تسمیه آن کفه بوده باشد.

• کلمه دیگری که به آن اشاره شده، واژه عربی کفره است که امروزه هم، همچنان به کویرهای آفریقا اطلاق می شود.

کویر های ایران

کویر لوت

کویر لوت در قسمت جنوب شرقی ایران واقع شده که در محدوده بین استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان است. این کویر به شهر خیالی و شهر لوت هم معروف است. در نزدیکی و اطراف کویر لوت آثار فراوانی از سکونت انسان ها یافت شده که قدمت آن ها به هزاره چهارم پیش از میلاد حضرت مسیح(ع) می رسد.

 وجه تسمیه کویر لوت

درباره ریشه نامگذاری این کویر هم اتفاق نظر قطعی وجود ندارد اما احتمالاتی برای آن در نظر گرفته شده که عبارتند از:

• نامی بوده که به شهر خیالی کَلوت ها –در نواحی بیابانی به برجستگی های بین شیارها که U شکل هستند کَلوت گفته می شود_ نسبت داده اند.

• چون کویر لوت شبیه به توصیف سرزمین قوم لوط در قرآن است، آن را همان سرزمین دانسته که توسط حضرت لوط نفرین شده است و همچنین باید گفت که این حدس را با اتکا به اینکه کلمه لوت از واژه لوط مشتق شده است بیان کرده اند.

• در زبان ترکی به معنای برهنه و فاقد هرچیز است

کویر و کویرنوردی

کویرنوردی در یزد

استان یزد یکی از مناطقی است که به نوعی تحت محاصره دو کویر بزرگ (مرکزی و لوت) قرارگرفته و کویرهای کوچک متعددی را در دل خود جای داده که برای کویرنوردی یکی از جذاب ترین مناطق کویری ایران هستند. برخی از این مناطق کویری یزد عبارتند از:

کویر اردکان(سیاه کوه): یکی از مهم ترین کویرهای یزد است که در شمال اردکان قرار دارد. در این مکان نوسان دمایی بین شب و روز بسیار بالا است و بادهای شدید مداوم سطح آن را در می نوردند. البته باید توجه داشت که زمین های اطراف کویر اردکان باتلاقی است.

 از لحاظ تراکم پوشش گیاهی باید گفت که داخل این کویر پوشش گیاهی نیست اما در حاشیه ها و نواحی که از شوری خاک کم می شود، گیاهان متنوعی رویت می شود همانند: تاغ، گون، اسفناج وحشی، خارشتر، کاکوتی و... که مانند مردمان کویر صبور و پابرجا هستند. همچنین حیوانات هم در مناطقی که امکان زیست وجود داشته باشد دیده می شوند، نظیر: کبک، تیهو، لاک پشت، سمندر، روباه، گرگ و... .

مناطق حفاظت شده ایران

کویر ابرکوه (ابرقو): یکی از معروف ترین مناطق کویری ایران است که در فاصله 20 کیلومتری شهرستان ابرکوه یزد واقع شده است.

کویر درانجیر (بافق): سومین منطقه مهم کویری یزد است که در شرق استان واقع شده است. اطراف این کویر همانند مناطق قطبی به رنگ سفید دیده می شود که خبر از نمکزار بودن این منطقه می دهد.

 کویر درانجیر در نزدیکی شهرستان بافق است که در مسیر یزد – بافق،  قسمت جنوبی این کویر دیده می شود و همچنین در مسیر بافق - حسن آباد، بعد از منطقه خرانق، قسمت شرقی این کویر خودنمایی می کند. 

کویر ساغند: این کویر در 50 کیلومتری جنوب شرقی ساغند قرار دارد که سطحی نمکزار داشته و حاشیه های آن را خاک های رسی دربرگرفته است. این سرزمین دارای معدن اورانیوم است که برای ورود به این منطقه باید هماهنگی های لازم صورت پذیرد.

سافاری در کویر

نکات ایمنی و ضروری کویرنوردی

سفر به هر منطقه از باید و نبایدهایی سرشار است و شاید توجه و یادآوری نکاتی هرچند به ظاهر ساده، در شرایط حساس، سبب نجات جان آدمی شود و لذت کویرنوردی را دوچندان کند. برای کویرنوردی ، توجه به یکسری نکات اعم از زمان حرکت، نوع خوراک و پوشاک، همراه داشتن لوازم ضروری، لازم است که به برخی از آنان می پردازیم: 

• همانگونه که می دانیم سرمای زمستان و گرمای تابستان در کویر غیرقابل تحمل است، پس بهترین زمان برای کویرنوردی دو ماه اول فصل بهار و فصل زیبای پاییز است. همچنین در هنگام ظهر به دلیل تابش بیش از حد خورشید باید از پیمودن در کویر خودداری کرد و از تماشای بصری کویر نهایت استفاده را برد.

• برای کویرنوردی باید به دوستان خود اطلاع داده و وسایلی از قبیل قطب نما، GPS، نقشه و بیل کوچک را به همراه داشت و از حرکت در مسیرهای ناشناخته و مبهم خودداری کرد.

• همراه داشتن آب با غذای سبک، مقوی، کافی و مناسب در طول سفر از ملزومات است.

• پوشیدن لباس هایی به رنگ روشن و آستین دار و همچنین به همراه داشتن کفش مناسب، کلاه، کرم و عینک آفتابی و همچنین لباس گرم برای شب های کویر.

• راه رفتن با احتیاط و آرام و اعتماد نکردن به تخمین مسافت از طریق چشم و گمان.

• استراحت مکفی و مراقبت از آسیب های ناشی از سرما، گرما، طوفان و حیوانات.

• نشانه گذاری کردن مسیر حرکت.

• حفظ خونسردی در شرایط اضطرار و حساس.

• و... .

کویرنوردی در یزد


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi