https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

قلعه شهرسب ابرکوه

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  < قلعه ها و کاروانسراهای یزد  »  قلعه شهرسب ابرکوه
شهر : ابرکوه
آدرس : یزد، شهرستان ابرکوه، ورودی شهر، قلعه شهرسب
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان

آشنایی با قلعه شهرسب ابرکوه یزد

ارگ « شهرسب»؛ مجتمع مسکونی عظیم در دوره صفویه بوده که دارای 17 هزار متر مربع مساحت با 2 دیوار درونی و بیرونی، یک ساختمان مرکزی و 16 برج می باشد. معماری قلعه شهرسب ابرکوه نسبتاً سالم مانده است و قسمت هایی نظیر خانه های مسكونی، هشتی، حمام، انبار غلات و اصطبل را در بر می گیرد. بنای اولیه و میانی قلعه بیش از 10000 متر مربع وسعت دارد که شامل 8 برج در 4  گوشه ی قلعه، بارو و سردری جداگانه در میان قلعه بیرونی می شود و آثاری از اتاق ها ، صفه ها و امارت های خان نشین در آن باقی مانده است. 

قلعه شهرسب ابرکوه

معماری قلعه شهرسب ابرکوه

ساختار ارگ شهرسب ابرکوه یزد از جنس خشت خام، گل، آجر پخته، سنگ و چوب می باشد که از ویژگی های بارز آن؛ خانه های قدیمی با نقوش اسلیمی گل و بوته، تزئینات گچبری و مقرنس کاری بر روی آنهاست. طراحی خانه ها و کوچه های قلعه شهرسب ابرکوه به صورت شطرنجی می باشد و اکثر خانه های مسکونی آن در طرفین کوچه ها قرار دارند.

قلعه شهرسب ابرکوه

پیشینه روستای شهرسب ابرکوه یزد

شهرستان ابرکوه در استان یزد واقع شده که بیش از 50  قلعه دارد و مهمترین آنها، قلعه روستای شهرسب در بافت تاریخی ورودی شهر ابرکوه است. شهرسب نام یکی از بزرگان طایفه هزار اسبان ایرانی بوده که نامش در شاهنامه فردوسی و بر روی گنبد عالی ابرکوه نیز آمده است.
امروزه شهرسب نام روستایی در ابرکوه با 174 خانوار می باشد که وجه تسمیه آن را از روزگاری می دانند که محل نگهداری 1000 اسب به مالکیت خوانین روستا بوده است. البته نام باستانی آن شهر آذر می باشد که نامگذاری آن بر اساس ماه های شمسی بوده است.
در روستای شهرسب ابرکوه ؛ علاوه بر این ارگ شهرسب ، یک مسجد بسیار قدیمی با سردخانه و گرمخانه وجود دارد که از جاذبه های دیدنی این روستای تاریخی به شمار می رود.

در مطلب جاهای دیدنی ابرکوه می توانید بیشتر با شهر ابرکوه و جاذبه های آن آشنا شوید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد قلعه شهرسب ابركوه با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi