https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

چشمه و آبشار غربالبیز مهریز

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  < چشمه های یزد  »  چشمه و آبشار غربالبیز مهریز
شهر : مهریز
آدرس : یزد، 10 کیلومتری مهریز یزد، چشمه و آبشار غربالبیز مهریز
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
ساعت بازدید : همه روزه

چشمه غربالبیز مهریز یزد

چشمه غربالبیز مهریز در چهل کیلومتری استان یزد و در نزدیکی  روستای مدوار، در کنار قسمتی از شیرکوه واقع شده است. چشمه غربالبیز یکی از دو چشمه مهم استان است که بخش عمده ای از آب کشاورزی منطقه یزد و مهریز را فراهم می کند. در اطراف چشمه غربالبیز یزد پوشش گیاهی درمنه را میبینیم که گیاهی بوته ای و خودرو از خانواده کاسنی ها است و خواصی دارویی دارد.

چشمه و آبشار غربالبیز مهریز
این چشمه در منطقه ای خوش آب و هوا بین یزد و مهریز قرار دارد و هر ساله در فصل تابستان پذیرای مردم محلی و گردشگرانی است که برای بهره بردن از این طبیعت زیبا و هوای لطیفش به اینجا آمده اند.  

چشمه و آبشار غربالبیز مهریز
چشمه غربالبیز مهریز یکی از منظره های کوهستانی و بسیار دیدنی مهریز است که در دامنه کوه غربالبیز قرار گرفته است.
آبریز چشمه غربالبیز مهریز مساحتی حدود ۱۰ کیلومتر مربع دارد و در بارندگی های بهاری آبدهی این چشمه به ۱۲۷۰ لیتر در ثانیه می رسد.

چشمه و آبشار غربالبیز مهریز

وجه تسمیه « غربالبیز »

واژه بیزیدن به معنای بیختن و غربال کردن است. به دلیل شکل ظاهری چشمه غربالبیز مهریز (نحوه جوشیدن آب از میان سنگ ها و یا کف چشمه که بافتی متخلخل دارد) نام غربالبیز را بر این چشمه گذاشته اند که تداعی کننده عبور آب از میان منفذهای یک غربال است. 

چشمه و آبشار غربالبیز مهریز

اندر عجایب چشمه غربالبیز مهریز

از خصوصیات عجیب چشمه غربال بیز مهریز این است که آب آن تغییر رنگ و کیفیت نمی دهد و همراه با ریزش آب این چشمه از شکاف کوه، ماهی هایی عجیب بیرون می ریزند که کور هستند و چون آفتاب به خود ندیده اند، رنگ روشنی دارند. مردم محلی بر این باورند که این ماهی ها قرن هاست در داخل کوه و زیر زمین در حال زاد و ولد هستند. 
این ماهی ها غذای مرغ های ماهی خواری هستند که از شمال به این منطقه کوچ می کنند و از این رو کوچ مرغ های ماهی خوار از جاذبه های دریاچه غربالبیز مهریز به شمار می رود. 

چشمه و آبشار غربالبیز مهریز

اهمیت تاریخی دریاچه غربالبیز مهریز

دریاچه غربالبیز مهریز از نظر تاریخی ارزش زیادی دارد و به احتمال زیاد قدمت آن به دوران هخامنشی می رسد. در واقع به دلیل وجود آب چشمه غربالبیز مهریز بوده که این منطقه از ابتدایی ترین مناطق مسکونی مردم ایران به شمار می آمده است.
در منطقه چشمه غربالبیز آثار سفالی، گورهای خورشیدی، بقایای شهر باستانی و همچنین ادوات مفرغی ای پیدا شده که به عصر ساسانیان، اشکانیان، مادها و عصر آهن و مفرغ مربوط می شود. تنوع این آثار و قدمت قبرهای پیدا شده نشان از تاریخی بودن این منطقه دارد.

غربالبیز مهریز

صفحه جاهای دیدنی مهریز می تواند اطلاعات بیشتری درباره جاذبه های گردشگری مهریز به شما بدهد.

برای گشت و گذار در شهر خوش آب و هوا مهریز می توانید در تور یک روزه مهریز و سریزد شرکت کنید.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد چشمه غربالبیز مهریز با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi