https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های یزد  »  خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان قیام، داخل بازار پنجه علی، خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

برای وارد شدن به خانه ملک‌التجار باید از دالان باریک و دراز آن، معروف به «كوچه دربند» گذر کنیم تا به حیاط اصلی خانه که در قسمت مرکزی آن، یک حوض مستطیلی با 4 فواره قرار دارد، برسیم.

ورودی خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)

ملک التجار کیست؟

«حاجی علی عسكر شیرازی» یكی از تاجران باسابقه فرش یزد که به دلیل عملكرد مثبتش در حوزه تجارت فرش، از جانب ناصرالدین‌شاه ملقب به «ملک ‌التجار» شده بود، در ۱۲۰ سال پیش تصمیم به ساخت خانه‌ای 540 مترمربعی با همین نام می‌گیرد و خانه زیبای «ملک‌التجار» را بنا می‌کند؛ خانه‌ای که هم‌اکنون، تحت عنوان «هتل آنتیک ملک‌التجار یزد» شهرت دارد.

رستوران و هتل آنتیک ملک التجار یزد

معماری منحصر به فرد خانه ملک التجار  

حاجی ملک‌التجار، این خانه را در سه قسمت طراحی کرده است؛ به‌گونه‌ای که یک قسمت آن با اتاق‌های سه‌دری و پنج‌دری برای مهمان‌ها، یک قسمت برای اعضای خانواده خویش و قسمت دیگر هم برای خدمه خانه در نظر گرفته شده است.

در قسمت زیرزمین خانه، قناتی نیز در جریان بوده که متأسفانه مانند بسیاری از قنات‌های استان یزد، خشک شده است؛ اما با توجه به این‌که خانه ملک‌التجار، هم‌اکنون به نام «هتل آنتیک ملک‌التجار» شناخته می‌شود و پذیرای مهمانان داخلی و خارجی می‌باشد، برای ملموس بودن این سازه خاص مردمان کویر، در قنات آن به‌طور مصنوعی آب در جریان است.

خانه ملک‌التجار، از ۲۳ اتاق تشكیل شده که هر اتاق ویژگی‌های خاص خود را دارد؛ اما چند باب از اتاق‌ها به دلیل طراحی خاص و نقاشی‌های چشم‌نوازش، نسبت به دیگر بخش‌های خانه بیشتر خودنمایی می‌کند؛ چراکه ملک‌التجار در آن دوره دستور داده تا یكی از نقاشان بنام شیراز، این خانه را طبق «عمارت نارنجستان شیراز» نقاشی كند و گویا اتمام این نقاشی‌ها، حدود ۱۰ سال به طول انجامیده است.

خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)

سقف اتاق آدم و حوا، طرحی از فرش ایرانی است!

اتاق منسوب به «آدم و حوا» که با یک در چوبی و ارسی شیشه‌رنگی در قسمت جنوبی خانه ملک‌التجار واقع شده است، به دلیل نقش بستن طرح فرش بر سقف آن، دیده‌ها را به‌سوی خود جذب می‌کند. این طراحی، ازآن‌رو بوده است كه حاجی علی عسكر شیرازی به دلیل علاقه‌ فراوانی که به فرش ایرانی داشته، از یكی از نقاشان شیرازی تقاضا کرده است تا در سقف اتاق این خانه، نقش فرش ایرانی را پیاده کند. وی هم به بهترین شكل ممكن با به‌کارگیری انواع رنگ‌های گیاهی، نقش فرشی زیبا را بر سقف انداخته است؛ نقشی كه بعد از ۱۲۰ سال، هنوز هم چشم آدمی را از این هنر زیبا متحیر می‌کند.

اتاق آدم و حوا خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)

اتاق آیینه هتل آنتیک ملک التجار را از دست ندهید!

در قسمت شرقی خانه ملک‌التجار، اتاق دیگری با نام «اتاق آیینه» قرار گرفته که در تمامی سطوح دیوارها و سقف آن، از گچ و آیینه استفاده شده است. ارسی این اتاق که از همان ابتدای ساخت خانه در اینجا نصب شده، زیبایی اتاق را دوچندان کرده است.

اتاق آیینه خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)

اتاق یوسف و زلیخا در هتل آنتیک ملک التجار

یكی دیگر از اتاق‌های زیبای خانه ملک‌التجار به نام «یوسف و زلیخا» می‌باشد که استفاده از آب‌طلا در نقاشی‌های آن، این اتاق را متمایز ساخته است.

اتاق یوسف و زلیخا خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)

اقامت در یزد را در هتل ملک التجار تجربه کنید!

همان‌گونه که در بالا اشاره شد، خانه ملک‌التجار چندی است که به هتل تغییر کاربری داده است. برای اقامت در هتل ملک‌التجارمی‌توانید از طریق سایت ما اقدام کنید .

موقعیت كنونی خانه ملک‌التجار یزد (هتل ملک‌التجار) در خیابان قیام و داخل بازار پنجه علی قرار دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خانه ملک‌التجار یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi