https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه آقازاده ابرکوه

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های ابرکوه  »  خانه آقازاده ابرکوه
شهر : ابرکوه
آدرس : ابرکوه، میدان امام حسین، خیابان شهید باهنر
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 21
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 10000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 300,000 IRR

شهر ابركوه در میان كوچه‌پس‌کوچه‌های تاریخی و ساباطی خود، بناهای باشكوه بسیاری را جای داده كه یكی از آن‌ها خانه آقازاده ابركوه است. برای رسیدن به این سازه زیبا باید از تكیه محله دروازه‌میدان عبور كرد و سپس با نشانه‌گرفتن بادگیر 18متری و بزرگ خانه، خود را به آن رساند. عمارت آقازاده به‌عنوان یكی از جا‌های دیدنی ابركوه و بناهای معروف استان یزد، معماری چشم‌نواز و دل‌نشینی دارد كه زبانزد خاص و عام است و همواره موردتوجه گردشگران و علاقه‌مندان می‌باشد.

خانه آقازاده ابرکوه

قدمت خانه آقازاده ابرکوه

خانه آقازاده ابركوه، قدمتی از دوره قاجار دارد و به دستور یكی از ثروتمندان ابركوه یعنی «سید حسین ابرقویی» ساخته شده است. این عمارت با مساحت 820 مترمربع، از زیباترین خانه‌های تاریخی ابركوه به شمار می‌رود كه حتی طرح آن از سال 1393 هـ.ش، روی اسكناس‌های 2 هزار تومانی ایران نقش بسته است.
باید ذكر كرد كه این خانه در تاریخ 24 بهمن سال 1375 هـ.ش با شماره 1838 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حیاط خانه آقازاده ابرکوه

معماری خانه آقازاده

خانه آقازاده ابرکوه، ازجمله خانه‌های قدیمی استان یزد می‌باشد که برای وارد شدن به حیاط مرکزی آن، باید از هشتی و راهروی خانه عبور کرد. هشتی، 4 ورودی دارد که برای ورود به اندرونی، بیرونی، اسطبل و اتاق خدمه می‌باشد.

درِ ورودی اندرونی با زاویه 90 درجه و به‌گونه‌ای ساخته شده که از هشتی، داخل آن دیده نمی‌شود و این مسئله، نشان‌دهنده فرهنگ ایرانیان در آن زمان می‌باشد.  

قابل‌ذکر است که خانه آقازاده، در سه جبهه بنا شده است؛ به‌طوری‌که هرکدام از این قسمت‌ها، مناسب برای یکی از فصول سال می‌باشد. جبهه شمالی یا زمستان نشین خانه دارای یک اتاق پنج‌دری همراه با بخاری دیواری، دو راهرو و دو اتاق سه‌دری می‌باشد.

پشت بام خانه آقازاده ابرکوه

تنها بادگیر دو طبقه را در خانه آقازاده ابرکوه تماشا کنید!

جالب‌ترین قسمت خانه آقازاده ابرکوه، بادگیر ۲ طبقه و کلاه‌فرنگی آن است که تفاوت‌های جالبی با دیگر بناهای مشابه دارد. به‌طوركلی هدف از ساخت بادگیرها، تهویه هوای خانه و خنک كردن هوا در فصل‌های گرم سال بوده است؛ اما بادگیر خانه آقازاده با معماری دوطبقه خود، شكلی كاملاً متفاوت با سایر بادگیرهای ایران و حتی جهان پیدا كرده است.

بادگیر این خانه كه بر روی تالار اصلی عمارت قرار گرفته، ارتفاعی برابر ۱۸ و مساحتی حدود ۱۸ مترمربع دارد و با ۱۹ دریچه خود، به تنظیم هوای داخلی و خنک‌سازی عمارت می‌پردازد. جالب است بدانید كه طرح این بادگیر، برروی بسیاری از محصولات صادراتی ایران نیز دیده می‌شود.

کلاه‌فرنگی خانه هم بخش زیبای دیگری در این عمارت است كه به‌عنوان یادگاری از دوره قاجاریه، به سبک معماری ایرانی و اروپایی ساخته شده است. این سازه كه در كنار بادگیر خانه و دقیقاً برروی بام تالار اصلی قرار گرفته، سقف پنج‌دری اصلی عمارت را در خود جای داده است.

كلاه فرنگی خانه آقازاده دارای تزئینات مقرنس‌کاری فوق‌العاده زیبا و چشم‌نوازی می‌باشد و برای نوررسانی به تالار خانه و فضای زیرین آن به کار می‌رود؛ به‌عبارتی دیگر، وجود 8 پنجره با شیشه‌های رنگی برروی هریک از وجه‌های ساختار هشت‌پر عمارت، امكان نوررسانی به فضای داخلی را افزایش داده است.

بادگیر و کلاه فرنگی خانه آقازاده

مکان های دیدنی ابرکوه

ابركوه با جاذبه‌های بیشمار خود، مقصد گردشگری خوبی است كه می‌توان در كنار بازدید از خانه آقازاده، به تماشای دیگر دیدنی‌های آن همچون سرو ابركوه با عمر تقریبی 4000 ساله، مسجدجامع ابركوه با دو قبله تاریخی، خانه صولت یا موزه مردم‌شناسی ابرکوه و همچنین گنبد عالی ابركوه رفت. علاقه‌مندان درصورت سفر به ابركوه می‌توانند با اقامت در بوم‌گردی‌ سرو كهن ابرکوه و بوم‌گردی تیزک ابركوه، لحظات خوشی را در این شهر تاریخی و توریستی سپری كنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خانه آقازاده ابرکوه یزد، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi