https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

کتابخانه وزیری یزد

صفحه اصلی  »  خدمات ويژه یزد  »  کتابخانه وزیری یزد
شهر : یزد
آدرس : خیابان امام خمینی (ره)، کوچه مسجد جامع، موزه وزیری یزد
ساعت ارائه خدمات : از ساعت ۷ تا ۱۹:۳۰
روز بازدید : همه روزه به جز ایام تعطیل
راه های دسترسی : 03536264554

آشنایی با کتابخانه وزیری یزد

کتابخانه وزیری یزد ، یکی از مشهورترین کتابخانه های یزد می باشد که در سال 1334 با ۶۰۰ متر زیر بنا، در دالان شمالی مسجد جامع یزد راه اندازی شده و هم اکنون با توسعه فضا به ۶۳۰۰ متر زیر بنا در ۳ طبقه، وقف آستان قدس رضوی گردیده است. مؤسس این مجموعه حاج سید علی محمد وزیری یزدی است که با نفوذ خود و همکاری محمد هراتی یزدی توانسته کتب خطی و چاپی فراوانی را جمع آوری نماید.

کتابخانه وزیری یزد

منابع موجود در کتابخانه و تعداد اعضاء

کتابخانه وزیری با بیش از ۴۸۰۰ نسخه کتاب خطی، ۶۰۰۰ نسخه کتاب چاپ سنگی، ۲۳۵۰۰۰ نسخه کتاب چاپی و بیش از ۶۰۰۰ نسخه نشریات ادواری در خدمت دوستداران علم و فرهنگ می باشد. تعداد اعضای فعال این کتابخانه حدود ۲۷ هزار نفر است که این مشتاقان با مراجعه به کتابخانه وزیری یزد توانسته اند با مطالعه و یا با امانت گرفتن کتب مورد نیاز خود، از این گنجینه ارزشمند بهره مند شوند.

کتابخانه وزیری یزد

بخش های مختلف کتابخانه وزیری

کتابخانه موزه وزیری یزد از بخش های ویژه و متنوعی نظیر: سالن مطالعه آقایان و بانوان، مخزن کتب خطی، مخزن کتب چاپ سنگی، مخزن کتب چاپی، آرشیو مطبوعات، تالار مطالعه، تالار محققان، بخش مرمت کتب خطی، بخش امانت منابع چاپی، تالار اینترنت، موزه، مرکز اطلاع رسانی، تالار اجتماعات، سالن نمایشگاه و... تشکیل شده که تقریبا مجموعه ای کامل از آثار مفید و ارزشمند می باشد.

کتابخانه وزیری یزد

اهداکنندگان کتاب به کتابخانه وزیری

پس از مرحوم وزیری، استاد علی باقرزاده متخلص به (بقا)، ادیب و شاعر یزدی، با اهدا کتابخانه 12 هزار جلدی خود، بزرگترین اهداکننده کتابخانه وزیری به شمار می‌آید. همچنین از جمله کسانی که پس از فوت، کتاب‌هایشان به این کتابخانه اهدا شد، مرحوم خاکسار، شریعت اقدایی و استادان هستند که می توان از آنان نام برد.

کتابخانه وزیری یزد

قدیمی‌ترین و نفیس‌ترین کتاب‌‌های خطی

در بخش مخزن نسخه‌های خطی کتابخانه وزیری یزد حدود 6 هزار و 450 جلد کتب خطی و نسخه‌های منحصر به فرد با 10 هزار عنوان وجود دارد که قرآن طلاکوب، کتاب نفحه الانفس، کشف الحقایق، کتاب قانون ابوعلی سینا، دیوان حافظی با 14 لوحه مینیاتور، کتاب 600 ساله کلیات سعدی به همراه 13 لوحه مینیاتور و آثار نفیسی از دیوان و دست‌خط شاعران و نویسندگان یزدی، از جمله کتبی است که در این بخش قابل مشاهده می باشد.
بیشتر کتاب‌های خطی این مجموعه از سوی مردم و با انگیزه حفظ آثار برای آیندگان اهدا گردیده و نیز بخش دیگر آن با حمایت مالی آستان قدس رضوی خریداری شده است. علاوه بر این، حدود 50 نسخه از کتاب‌های خطی موجود در کتابخانه‌های استان یزد که تا پیش از این در کتابخانه فرهمند نگهداری می‌شده، به صورت امانی در کتابخانه وزیری یزد نگهداری می‌شود.

کتابخانه وزیری یزد

چنانچه در هتل هایی نظیر هتل سنتی والی و هتل فاضلی یزد اقامت دارید، کتابخانه موزه وزیری در نزدیکی شما قرار گرفته و می توانید از بخش های مختلف آن بازدید نمایید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi