https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

پارک آهن شهر بافق

صفحه اصلی  »  خدمات ويژه یزد  »  پارک آهن شهر بافق
شهر : بافق
آدرس : بافق، بلوار 15 خرداد، شهرک آهن شهر، پارک آهن شهر بافق
نوع جاذبه گردشگری : تفریحی _ سرگرمی

پارک آهن‌شهر بافق، مجموعه ای 70 هکتاری می‌باشد که با آب و هوایی بسیار خنک و دلنشین در دل گرمترین کویر یزد یعنی حاشیه شهرستان بافق قرارگرفته و یکی از قدیمی ترین و معروفترین پارک‌های جنگلی این شهر به‌شمار می‌آید. 

البته این پارک همچون شهر بیابانی بافق، تا سال 1348 هـ.ش منطقه‌ای کویری بوده که معادن غنی سنگ‌آهن اطراف آن، در سال 1290 هـ.ش (1911 میلادی) موردتوجه یکی از کارمندان آلمانی زبان ایران به نام «اشتارد» _در حین عبور از شهرستان بافق_ قرارگرفته و  سپس در گزارشات وی هم آمده‌است. بعدها اکتشافات زیادی برروی این منطقه انجام شده و حدود 150 کاشناس با خانواده های خود از کشور شوروی بدین‌جا آمده تا به امور فنی و علمی منطقه بپردازند؛ از این‌رو کم کم آهنشهر جان گرفت و شهرکی با 425 واحد در آن ساخته‌شد. برای سرسبزی و خنکی آب‌و‌هوای آن، «مهندس تورج جهان بینی» از مهندسین ایرانی فارغ التحصیل کشور بلژیک، تصمیم می‌گیرد تا در نخلستان «رستم آباد» نزدیک آن، پارک زیبای آهنشهر را با استخری بزرگ و بدون قطع هیچ درختی احداث‌کند و آن را به مجموعه‌ای دلپذیر و جذاب برای پرسنل سنگ آهن تبدیل‌سازد.    

پارک آهن شهر بافق
پارک آهنشهر بافق دارای جاذبه‌های زیادی همچون دریاچه، آبنمای موزیکال، برکه، آبشار، گلخانه، زمین بازی کودکان، آسیاب آبی و انبوهی از نخل‌های زیبا می‌باشد که جذابترین دیدنی آن، آبشار و آبنمای موزیکال به نام «آبشار ماریتا» است و هرساله به میزبانی گردشگران زیادی از شهر بافق و استان‌های همجوار آن می‌پردازد.

آبشار ماریتا، ارتفاعی حدود 9.70 مترمربع دارد و اخیراً در برکه 534 مترمربعی پارک آهنشهر به‌همراه رونمایی از مجسمه پلنگ آسیایی افتتاح شده‌است. این آبشار نام خود را از تنها بازمانده خانواده یوزپلنگ آسیایی گرفته‌است؛ یوزپلنگی که در 9 شهریور سال 1373 هـ.ش به‌همراه مادر، برادر و خواهرش برای خوردن آب به نزدیک یک آبادی در منطقه رفته‌بوده که متأسفانه به‌علت ترس و عدم‌اطلاع کافی مردم، 2 توله کشته و یوز ماده هم زخمی و فراری می‌شود. خوشبختانه توله سوم توسط محیط‌بانان نجات پیدا می‌کند و پس از نامگذاری به نام «ماریتا»، تا هنگام مرگ خود یعنی سال 1382 هـ.ش در پارک «پردیسان تهران» مورد حفاظت و نگهداری قرار می‌گیرد. 

از سال 1386 هـ.ش، روز 9 شهریور به عنوان «روز ملی یوزپلنگ» پیشنهاد گردیده و سراسر جهان، به بزرگداشت این روز می پردازند.   

شهرستان بافق، هم‌اکنون مهم‌ترین زیستگاه یوز ایرانی به‌شمار می‌رود و بیش از 4 قلاده یوز، در آن به ثبت رسیده‌است.

پارک آهن شهر بافق

هتل علمدار بافق و اقامتگاه سنتی باغ تیتو ، در نزدیکی دریاچه تفریحی پارک آهنشهر بافق قرارگرفته که دسترسی به این پارک را برای طبیعت‌دوستان سهولت بخشیده‌است.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi