https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های مهریز  »  زیارتگاه پیر نارکی مهریز
شهر : مهریز
آدرس : یزد، 20 کیلومتری شمال غربی مهریز، دامنه کوه غربی تیجنگ، نزدیک دره زنجیر، زیارتگاه پیر نارکی مهریز
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 10000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 800,000 IRR

پیرنارکی بنای زرتشتی ها

زیارتگاه پیر نارکی تیجنگ، بین دره‌های زنجیر و گیگون تفت قرار گرفته و از سه طرف، با کوه محصور شده است. پیر نارکی، یکی از قدیمی‌ترین زیارتگاه‌های زرتشتیان ایران و جاذبه‌های گردشگری یزد می‌باشد که یک چشمه آب نیز از آن جاری است. هرساله، گردشگران زیادی به این منطقه می‌آیند و به همین دلیل، زرتشتیان اتاق‌های خشتی فراوانی به نام «خیله» و به سبک معماری سنتی برای اسكان زائران ساخته‌اند تا بتوانند دمی در آن بیاسایند و خستگی راه را به درکنند.

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

تاریخچه پیر نارکی

در مورد زیارتگاه پیر نارکی، دو روایت وجود دارد:

روایت اول: پس از سقوط سلسله ساسانیان توسط اعراب، «ناز بانو» دختر یزدگرد و تنها شاهزاده پارس برای در امان ماندن از دست اعراب، ابتدا به کوهی معروف به «گیگون» رفته؛ اما چون نتوانسته در آنجا پناه بگیرد، به کوه تیجنگ تغییر مسیر داده و در آنجا، از خداوند طلب نجات می‌کند. ازاین‌رو، یگانه معبود هم با پنهان کردن او در دل کوه درخواستش را پذیرفته و ازآنجا، چشمه‌ای در خشکی روان می‌گرداند. چندی بعد، مسافری خسته در آنجا به خواب می‌رود، «نازبانو» در رویای او رفته و سفارش ساخت زیارتگاه پیرنارکی را می‌دهد. از آن به بعد، زیارتگاه پیرنارکی مكانی مقدس برای دوستداران وی، طالبان مغفرت _نازبانو نوید برآورده شدن حاجات در این مکان را داده_ و محل امداد غیبی به نازبانو شده است و بسیار مورداحترام زرتشتیان ایران و جهان می‌باشد.

روایت دوم: در زمان‌های دور یكی از پادشاهان یزد، درخت کهن‌سالی را در نزدیکی پیرنارکی به زمین می‌زند و آن را قطع می‌کند که با این کار، نابینا می‌شود. پادشاه پس از نابینا شدن، پشیمان گردیده و تصمیم می‌گیرد که درست در همان نقطه، اقداماتی را انجام دهد كه از آن جمله؛ ساخت زیارتگاه و اهدای هدایا به این جایگاه بوده و رفته‌رفته با انجام این اقدامات، بینایی خود را به دست می‌آورد.

قابل‌ذکر است که بیشتر زرتشتیان، روایت اول را قبول دارند و آیین‌های خود را بر اساس آن انجام می‌دهند.

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

بنای زیارتگاه پیرنارکی

ساختمان این زیارتگاه، شامل اتاقی نسبتاً بزرگ می‌شود که دورتادور آن را صُفه‌هایی نیمکت مانند فراگرفته‌اند تا محل نشیمنی برای زیارت‌ کنندگان باشد. بر دیوارهای این اتاق، انواع قاب عکس زرتشت خودنمایی می‌کند و در وسط اتاق نیز یک میز گرد سنگی قرار دارد که آتش همیشه روشن اهورایی را در دل خود حفظ کرده است.

در بیرون از این اتاق، سبدی از سرپوش‌های سفید قرار داده‌اند تا زوّار به رسم احترام و قبل از ورود به زیارتگاه، بر سر بگذارند و همچنین مکانی برای شستشوی دست و صورت نیز در این قسمت، در نظر گرفته شده است.

امروزه اداره و سرپرستی زیارتگاه پیر نارکی، به‌وسیله «بهروز جراح و انجمن زرتشتیان کوچه بیوک» انجام می‌شود.

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

گردهمایی زرتشتیان در پیر نارکی

شهر تاریخی یزد، همواره مهد شکل‌گیری آیین زرتشت و محل سکونت پیروان این آیین بوده است که آن‌ها نیز مانند پیروان دیگر ادیان، برای خود مراسم‌ و مقدساتی خاص دارند.

سالهاست که از روز مهر تا ورهرام از ماه امرداد (12 تا 16 مردادماه شمسی) معروف به ‌روز «سروش ایزد» _روزی که «ناز بانو» در کوه پناه داده شده است_ فارسی‌زبانان اصیل و زرتشتیان زیادی از یزد، تفت، اردکان، کرمان، تهران، خوزستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد حتی هندوستان و... در این مکان گرد هم آمده و به مدت 5 روز _روز آخر، اصلی‌ترین است_ به نیایش اهورامزدا (مهم‌ترین بخش این مراسم) و برگزاری آیین دینی و مذهبی می‌پردازند؛ آیینی که همچون آیین‌های دیگر زرتشتی، فلسفه وجودی زیبایی دارد و بیشتر به افسانه شبیه می‌باشد.

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

آشنایی با مراسم زرتشتیان در پیرنارکی یزد

در زیارتگاه پیر نارکی مهریز علاوه بر نیایش، مراسم دیگری نیز در این مکان انجام می‌شود که البته از ماه‌ها قبل، فراخوان آن به انجمن‌های مختلف زرتشتی داده می‌شود و عبارت‌اند از سنگ‌باران كردن كوه گیگون، اجرای برنامه‌های موسیقی، آواز و شادمانی همگانی، اهداء جوایز به دانشجویان و دانش ‌آموزان برتر زرتشتی، معرفی زوج‌های جوان به زائران و اعلام این پیوند با پخش شیرینی توسط زوجین، تجلیل از شهدا و خیرین زرتشتی، برگزاری مسابقات و جشنواره‌های شاد فرهنگی،‌ هنری، ورزشی و... .

آتشکده زرتشتیان، پیر هریشت و چک‌چک اردکان، قلعه اسدان یزد، پیر نارستانه، پیر سبز، خاتون بانو، ستی پیر، پارس بانو، پیر الیاس شاه و هرام یزد، پیر مهر ایزد، چهل‌چراغ و... از دیگر زیارتگاه‌های مهم زرتشتیان جهان می‌باشد كه در استان یزد قرار دارند و اکثر آن‌ها، در شهرستان‌های اردكان و مهریز واقع شده‌اند.

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

پیرنارکی؛ تجلیگاه آیین زرتشتیان

یک سروده قدیمی از چکامه‌سرایی ناشناس درباره زیارتگاه پیرنارکی:

یكی هم ناركی تیجنگ كوه است                 كه از خوبی با فر و شكوه است

چنان خورشید نورانی ز كوه است                گذارش سخت و دور از هر گروه است

زیارتگاه خاص و عام باشد                          نه جای مردم بدنام باشد

الا ای مردم بهدین و خردمند                       كه هستی نیک‌نام و نیك پیوند

به قلب صاف‌دل را با خدا بند                     كه باشد مر خداوندان خداوند

بر سرو حكمتش كسی را خبر نیست             كزین آمد شدن مقصود از چیست

همه در تحت امر كردگاریم                        گهی مانند گل، گاهی چه خاری

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

اگر قصد اقامت در مهریز و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر مهریز را دارید، هتل باغ پهلوان پور مهریز گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر ییلاقی مهریز، می‌توانید از تور یک روزه مهریزگردی و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره زیارتگاه پیر نارکی مهریز، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi