https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

رباط خرگوشی اردکان یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های اردکان  »  رباط خرگوشی اردکان یزد
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، جاده اردکان _ نایین، 25 کیلومتر بعد از روستای سرو علیا، بیابان رباط خرگوشی اردکان یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان

تاریخچه کاروانسرای قلعه خرگوشی اردکان

کاروانسرای قلعه خرگوشی اردکان، یکی از 999 کاروانسرایی است که به دستور شاه‌عباس صفوی در مسیر جاده ابریشم و سال 993 هـ.ش بنا شده و ازنظر تاریخی و معماری، دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی می‌باشد.

این کاروانسرا، در عقداء اردکان و نزدیک به باتلاق گاوخونی واقع شده و در تاریخ 3 اسفند سال 1377 هـ.ش با شماره 2236 به‌عنوان یک اثر ملی در ایران به ثبت رسیده است.

نمای بیرونی کاروانسرای خرگوشی اردکان

معماری کاروانسرای خرگوشی (رباط قلعه خرگوشی)

کاروانسرا خرگوشی با موقعیت بکر و خاص خود، یکی از رصدگاه‌های کشور به شمار می‌رود و هرساله گردشگران زیادی را به تماشا می‌کشاند.

کاروانسرا با ابعاد 80 در 80 متر، در بیابان‌های معادن گرانیت قرار دارد و تمام بنای کاروانسرا نیز از همین سنگ‌های زیبا و آجر ساخته شده است؛ حتی صفّه‌ها، حجره‌ها و اسطبل نگهداری حیوانات که بسیار بی‌نظیر است و شاید اصلی‌ترین دلیل استواری قلعه خرگوشی هم همین امر باشد.

ورودی رباط خرگوشی اردکان

این کاروانسرا، بنایی چهار ایوانی با یک شاه‌نشین در طبقه دوم می‌باشد و یک سردر زیبا و عریض 2 متری بر روی پشت‌بام دارد که ایوانی جالب با 3 اتاق در هر بخش را به نمایش گذاشته است. پس از تماشای معماری باشکوه بیرونی قلعه، باید قدم به داخل کاروانسرا گذاشت؛ جایی که 18 صفه یا اتاقک سنگی برای اتراق مسافرین خسته از راه دارد و بزرگ‌ترین و جنوبی‌ترین صفه‌های آن هم مزین به محراب و نمازگاه می‌باشد.

در چهارگوشه رباط، 4 ورودی طویله و در وسط آن هم یک آب‌انبار به‌عنوان مخزن آب تعبیه شده، یک چشمه آب زلال نیز در این کاروانسرا در حال جوش‌وخروش است که می‌توان از آن نوشید و روح و جان را تازه نمود.

صفه های رباط خرگوشی اردکان

زیباترین تزئینات بنای رباط خرگوشی اردکان یزد، مربوط به یک کتیبه 15 قطعه‌ای در سه ضلع ورودی سر در آن می‌شود که از جنس سنگ یشم سبزرنگ و به طول 8 و عرض 60 سانتی‌متر می‌باشد و روی آن با خط «علی‌رضا عباسی» خطاط معروف عصر شاه‌عباس نوشته شده است.

در هر ضلع کاروانسرا، 5 برج نما وجود دارد که حفره‌های تیرانداز بالای دیوارهای آن، بیانگر این امر می‌باشد که رباط خرگوشی علاوه بر کاربری خدماتی، کاربری نظامی هم داشته است.

کاروانسرای رباط خرگوشی اردکان

اگر قصد اقامت در اردکان و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهرستان اردکان را دارید، اقامتگاه بوم گردی شبستان اردکان گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی اردکان می‌توانید از تور یک روزه اردکان و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره رباط خرگوشی اردکان یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi