https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

آسیاب آبی تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های تفت  »  آسیاب آبی تفت
شهر : تفت
آدرس : شهرستان تفت، خیابان طریق الرضا، آسیاب آبی تفت
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : قبل از اقدام به بازدید هماهنگ شود.
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 3000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 60000 IRR

تاریخچه آسیاب آبی تفت

آسیاب آبی یا گرمسیر تفت، تنها آسیاب آبی دایر و زنده استان یزد می‌باشد و قدمتی بیش از 400 سال دارد. این آسیاب، توسط «حاجی محمدعلی فلاح» آسیابانی 90 ساله اداره می‌شود که به‌صورت موروثی به وی رسیده و شغل آبا و اجدادی‌اش می‌باشد.

سرچشمه آب آسیاب، از صادق‌آباد تفت شروع و پس از گذر از روستای اسلامیه (فراشاه) و تفت به اهرستان یزد ختم می‌شود؛ البته در طول مسیر آن، علاوه‌بر آسیاب گرمسیر چندین آسیاب دیگر نیز قرار دارد.

آسیاب آبی تفت

ساختار آسیاب گرمسیر تفت

آسیاب آبی شهرستان تفت، متشکل از 2 سنگ آسیاب به قطر 120 سانتی‌متر و وزن 500 کیلوگرم می‌باشد که به‌طور میانگین ساعتی 40 تا 60 کیلوگرم گندم را به آرد تبدیل می‌کند. عمق این آسیاب؛ 3 متر، مساحتش 95 متر و شعاع و عمق تنوره آن هم بین 2.5 تا 6 متر می‌باشد.

ساختمان آسیاب آبی تفت از خشت، گل، آجر و سنگ و تنوره‌اش از آهک، ماسه، گِل رس و خاکستر ساخته شده است و شامل 3 قسمت مردخانه یا نشین‌بند (محل نشستن آسیابان و وزن کردن گندم و آرد)، پاچال (محل سنگ و وسایل آسیاب) و مال‌بند یا طویله (محل بستن حیوانات و انبار گندم) می‌شود.

سنگ زیرین آسیاب طبق معمول، همیشه ثابت و سنگ بالایی آن متحرك است و میزان فاصله آن‌ها با اهرمی چوبی تنظیم می‌شود تا ریزی و درشتی آرد را کنترل کند. این آسیاب آبی، آب جوی را با یک مجرای فرعی به داخل تنوره هدایت کرده و سنگ را به گردش درمی‌آورد؛ سپس سنگ را از قسمت پایین آسیاب خارج و به مسیر اصلی خود برمی‌گرداند و این‌گونه باعث چرخیدن آسیاب و خرد کردن گندم‌ها می‌شود.

وسایل آسیاب آبی تفت

تفت، شهر آسیاب های آبی

شهرستان تفت با دارا بودن بیش از 18 آسیاب، به شهر آسیاب‌های آبی معروف می‌باشد و روزگاری، صادرکننده آرد بوده است. مهم‌ترین آسیاب‌های آبی تفت شامل آسیاب‌های آبی نیر، راحت آباد، میر سیدمحمد، فخرآباد، آسیاب‌بادی شواز، حاجی زینل، مبارکه، ملا حیدر، باغ گلابدان، نوابی، امام رضا، صدری، موقوفه گرمسیر، سرده، اسلامیه می‌شود. باید گفت که در میان تمامی این آسیاب‌ها، تنها سنگ آسیاب آبی گرمسیر تفت همچنان می‌چرخد و حیات خویش را حفظ نموده است.
اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهرستان تفت را دارید، اقامتگاه بوم گردی دو سرو تفت گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر ییلاقی تفت می‌توانید از تور یک روزه تفت گردی و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آسیاب آبی تفت با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi