https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

آبشار دامگاهان مهریز

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های مهریز  »  آبشار دامگاهان مهریز
شهر : مهریز
آدرس : شهرستان مهریز، جاده کنج کوه، آبشار دامگاهان مهریز
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی

آبشار دامگاهان؛ ارمغان کوهستان برای کویر

آبشار دامگاهان مهریز در منطقه‌ای بکر و کوهستانی با درختان انجیر، زرشک، زالزالک و... واقع شده و در چند قدمی کویر با داشتن چشمه‌های گوارا، لطافت و نشاط بهاری را به ارمغان آورده است.

درّه 2100 هکتاری دامگاهان در 12 کیلومتری جنوب غربی شهرستان مهریز قرار گرفته است. ارتفاع این منطقه، حداقل 1880 متر و حداکثر 3873 متر از سطح دریا می‌باشد و میانگین بارندگی آن 1956 میلی متر در سال است که در ارتفاعات بیشتر به صورت برف دیده می‌شود.

دره دامگاهان مهریز در اصطلاح مردم بومی به «دون گاهون» و در نقشه طبیعی یزد به «رود پایین» نام‌گذاری شده است. این چشمه در کنار چشمه غربالبیز، دو چشمه بزرگ معروف و فصلی مهریز را شکل داده‌اند که برای کشاورزی این منطقه بسیار ارزشمند و حیاتی هستند.

آبشار دامگاهان مهریز

طبیعت بکر و آبشارهای زیبای دامگاهان مهریز

چشمه دامگاهان مهریز از محلی در امتداد ارتفاعات شیرکوه سرچشمه گرفته که منبع تغذیه آن، برف‌های زمستانی ارتفاعات این کوه می‌باشد و میزان آب چشمه نیز شدیداً وابسته به میزان برف زمستانی ارتفاعات آن است. البته آب این چشمه از اوایل بهار تا مردادماه، نسبتاً فراوان است و بیشترین دبی آن، در فصول فروردین و اردیبهشت می‌باشد.

در این منطقه بکر و زیبا، 46 خانواده گونه گیاهی وجود دارد که دره دامگاهان را سرسبز و پرنشاط ساخته اند. هر ساله در تعطیلات، خانواده‌ها و گروه های زیادی از مناطق مختلف برای کوهنوردی و لذت از طبیعت زیبای دامگاهان مهریز به این تفرجگاه زیبا آمده و روز خوشی را در کنار خانواده‌های خود سپری می‌کنند.

رود آبشار دامگاهان مهریز

ارزش حفاظتی منطقه دامگاهان بعنوان کریدور زیستگاهی

ارزش حفاظتی منطقه دامگاهان به عنوان کریدور زیستگاهی بین منطقه حفاظت‌شده «کالمند بهادران» و منطقه شکار ممنوع «شیرکوه» با محدوده‌ای به وسعت 106 هزار هکتار بررسی شده است. نتایج حاصله مشخص کرده که 25 درصد از منطقه دارای مطلوبیت زیستگاهی بالا، کمترین هزینه تجمعی و تعارضات انسانی در بین سایر کریدورها برای زیستگاه گونه کل و بز می‌باشد.

منطقه حفاظت شده آبشار دامگاهان مهریز

اگر قصد اقامت در مهریز و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر مهریز را دارید، هتل رستوران شاه عباسی مهریز گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی مهریز می‌توانید از تور یک روزه مهریزگردی و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آبشار دامگاهان مهریز، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi