https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه کامبرین

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های یزد  »  موزه کامبرین
شهر : یزد
آدرس : یزد، میدان شهید بهشتی، خیابان دهم فروردین، جنب آب انبار شش بادگیری، کوچه سوم شهید زینی، موزه کامبرین یزد
نوع جاذبه گردشگری : فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 8:30 تا 14:30 و 17 تا 21
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 5000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 100000 IRR

افتتاح تنها موزه دیرینه شناسی کشور در یزد

موزه کامبرین، اولین و تنهاترین موزه دیرینه‌شناسی (رسوب برداری شده) کشور در یزد می‌باشد که اخیراً با عنوان موزه تخصصی دیرینه‌شناسی کامبرین در شهر میراث جهانی یزد، توسط بخش خصوصی و اداره کل میراث فرهنگی استان یزد افتتاح شده است. با توجه به منحصربه‌فرد بودن نمونه‌های موزه کامبرین (موزه فسیل)، این موزه توانایی مرجعیت تبادل اطلاعات، تحقیق و پژوهش درباره ماکروفسیل‌های ایران در سطح بین‌المللی و همکاری با مراجع و دانشگاه‌های خارج از کشور را نیز دارد. 

ورودی موزه کامبرین یزد

کامبریَن چیست؟

کامبرین، اولین دوره زمین‌شناسی در 570 میلیون سال قبل می‌باشد که در این دوره، حیات شکل تازه‌ای به خود گرفته و موجودات از تک‌سلولی و میکروسکوپی به موجودات پرسلولی و ماکروفسیل‌ها تبدیل شده‌اند؛ اما هنوز معلوم نیست که چگونه حیات از تک‌سلولی به‌طور ناگهانی، تبدیل به موجوداتی بسیار عجیب و پیشرفته در این دوره شده است. در دوره کامبرین، با توجه به فسیل‌های کشف‌شده در «برکس‌شیل کانادا»، تکامل به اوج می‌رسد؛ درحالی‌که باید روند تکامل موجودات در طی دوران‌ها و زمان‌های طولانی شکل گیرد. در این دوره، موجوداتی بسیار عجیب و آزمایشی خلق گردیدند که به خاطر موفق نبودن در بقا، به‌طورکامل منقرض شده‌اند. تنها موجوداتی که توانسته‌اند نسل خود را از انقراض حفظ کنند؛ پلی از دوره کامبرین، برای ادامه حیات و تکامل به دوره‌های مختلف بعدی گشته‌اند. 

از آثار موزه کامبرین یزد

گنجینه های موزه تخصصی دیرینه شناسی کامبرین در یزد

موزه دیرینه‌شناسی کامبرین در یزد، مجموعه‌ای متشکل از 400 نمونه فسیلی بی‌مهرگان نظیر خانواده سرپایان، شکم‌پایان، خارپوستان، بازوپایان، تریلوبیت، آمونیت‌ها، آمونیت‌های هترومورف، دو کفه‌ای‌‌ها و ناتیلوئیدها می‌باشد که این مجموعه به‌طور کاملاً علمی، رسوب برداری شده و به نمونه‌های آموزشی و موزه‌ای تبدیل گردیده است. شایان‌ذکر می‌باشد که این نمونه‌ها در سطح کشور، منحصربه‌فرد و در سطح دنیا بسیار بی‌نظیر و قابل‌توجه‌اند و قدمتی بیش از نیم میلیارد سال دارند.

از گنجینه های موزه کامبرین یزد

هدف از راه اندازی موزه کامبرین یزد

موزه تخصصی دیرینه‌شناسی کامبریَن یزد، تنها مرجع رسمی آموزش در علم دیرینه‌شناسی در ایران می‌باشد که هدف از راه‌اندازی آن، نگهداری نمونه‌های فسیلی مهم کشور و انتقال آن به نسل‌های آینده است و همچنین ارتقاء سطح علمی محصلان و عموم مردم، جلوگیری از برداشت غیراصولی و علمی نمونه‌های فسیلی، ایجاد بانک فسیل برای محققین، ایجاد کارگاه‌های آموزشی با هدف فرآوری نمونه‌های خام فسیلی و تبدیل آن به نمونه‌های آموزشی از دیگر اهداف آن می‌باشد. در این کارگاه‌ها، تاریخچه و چگونگی رسوب برداری آثار به‌صورت سمعی و بصری برای علاقه‌مندان در رده‌های سنی مختلف ارائه می‌شود.

موزه کامبرین یزد

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، اقامتگاه بوم گردی شش بادگیری یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر جهانی یزد، می‌توانید از تور یک روزه یزدگردی و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره موزه کامبرین با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi