https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای طزرجان تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های تفت  »  روستای طزرجان تفت
شهر : تفت
آدرس : شهرستان تفت، بخش مرکزی، دهستان شیرکوه، روستای طزرجان تفت
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
روز بازدید : همه روزه

معرفی روستای طزرجان تفت

روستای طزرجان، روستایی ییلاقی و خوش آب‌وهوا در دل شیرکوه و شهرستان تفت می‌باشد که با زیبایی‌های شیرکوه و جاذبه‌های اکوتوریستی و تاریخی خود، هرساله گردشگران زیادی را جذب می‌کند؛ به‌ویژه در فصول بهار و تابستان که بسیار دیدنی‌تر می‌شود و مردم را برای فرار از گرما، به‌سوی خود می‌خواند.

روستای طزرجان، ۲۶۷۶ نفر سکنه دارد و آب شرب آن هم از قنات، چشمه و رودخانه‌های محلی تأمین می‌شود. محصولات این روستا، غلات است و شغل مردمانش نیز زراعت، نساجی و کرباس‌بافی می‌باشد.

ازآنجایی‌که طزرجان در همسایگی روستاهای سرسبز و ییلاقی دیگر نظیر هنزا، بنادک سادات و ده بالا قرار دارد، می‌توان پس از بازدید طزرجان به این روستاها نیز سر زد و طبیعت سبز و بکر آن‌ها را ازنظر گذراند.

روستای طزرجان تفت

وجه‌تسمیه روستای طزرجان

در روزگاری دور _به گفته اهالی روستای طزرجان_ حاکمی با دختر بیمار خود در حین سفر، چند روزی را در منطقه طزرجان اتراق می‌کند و چون این امر، موجب بهبود حال دختر می‌شود، نام محل را طزرجان به معنی «بازگشت جان و خانه زمستانی» می‌نامد.

البته ممکن است که این نام، از اقلیم کوهستانی و سرد روستا نیز گرفته شده باشد.

روستای طزرجان تفت

جاذبه های گردشگری و تاریخی طزرجان

روستای تاریخی طزرجان، قدمتی بس طولانی دارد که یک سنگ‌قبر قدیمی با تاریخ روز جمعه یازدهم ماه بهمن سنه سمان و سبعه مئابه (سال ۷۰۸ هـ.ق یا 687 هـ.ش) و 3 قطعه‌سنگ تاریخی در قبرستان لشکرگاه طزرجان گواه این امر و سکونت آدمی در این محدوده می‌باشد.

حمام جن‌ها، قبرستان دوازده امام، باغ اوصاد، خانه شاهزاده، خانه موشیری، کوه دخمه، آسیاب آبی، چاه الماس یخی، ساختمان قدیمی مشکینی، اعرابی‌ها، بشارت، پاگدار، درختان سپیدار و تنومند باغ فرهنگ، درخت گردو و... برخی از جاذبه‌های دیدنی این روستا محسوب می‌شوند.

مسجد جامع طزرجان

مسجد جامع طزرجان، از آثار تاریخی و توریستی این روستا می‌باشد که با سرستون‌های چوبی و زیبای خود، تاریخی 9۰۰ ساله را به دوش می‌کشد.

روستای طزرجان تفت

چنار 1500 ساله طزرجان

روستای طزرجان همچنین یک درخت چنار با قطر بیش از 1.5 متر نیز دارد که چشم‌اندازی زیبا، به مرکز روستا بخشیده است.

برفخانه طزرجان در قلب کویر شهرستان تفت

برفخانه طزرجان، یکی از کوه‌ها و جاذبه‌های اصلی و تماشایی این روستاست که حتی با داشتن فراز و نشیب‌ها، باز هم مشتاقان خود را دارد و عدّه زیادی، این سختی را به جان می‌خرند تا به تماشای قلّه زیبای آن بروند.

این قله، در ارتفاع 3972 متری سطح دریا قرار گرفته که این‌چنین، بلندترین قله طزرجان یزد را شکل داده است و پای دیواره آن هم در اکثر فصول سال، پر از برف می‌باشد.

ارتفاعات برفخانه طزرجان، همواره محل یخچال دائمی بوده که در دل کویر چنین پدیده‌ای بی‌نظیر و شگفت‌انگیز است. در سالیان دور قبل از کشف تکنولوژی یخ، مردمان یزد برای خنک کردن آب در گرمای تابستان با کمک قاطرچیان به بالای کوه می‌رفتند و بعد از بریدن قطعات یخ برفخانه طزرجان، برای از آب شدنشان آن‌ها را در میان کاه قرار می‌دادند. سپس این قطعات را به پایین حمل کرده و از خنکای آن لذت می‌بردند.

قله برفخانه با یخچال‌های طبیعی و دیواره‌ها و دهلیزهای سنگی خود، جزو جاذبه‌های کوهنوردی و سنگ‌نوردی به شمار می‌رود و شامل قله اصلی برفخانه، قله غربی برفخانه، میل برفخانه و سوزنی‌های برفخانه مشهور به میل فریدونی می‌شود که مشرف‌به روستای طزرجان است.

در نوشته برفخانه طزرجان اطلاعات جذابی را درباره این مکان زیبا در اختیار شما گذاشته‌ایم.

روستای طزرجان تفت

 

آبادی ها و محلّه های روستای طزرجان

روستای طزرجان تفت، بااینکه بسیار کوچک است؛ اما به علت ییلاقی بودن و سرسبزی دارای محله‌های متعددی نظیر محله کلانتری، تل عاشقون، پای توت سیاه، ترکی، حاجی حسینی، سرخیم، پاکوچه، مزارع موقت تل زرد، مهدی‌آباد بالا و پایین، سرباغشاه، علی، حسین‌آباد، دوازده امام، آقا طاهر، دولت‌آباد، افضل‌آبادی، نصیری، حجت‌آباد می‌باشد که همواره میزبان بومیان و مهمانان گردشگر هستند.

روستای طزرجان تفت

کوه ها و چشمه های طزرجان

روستای طزرجان علاوه بر کوه برفخانه؛ کوه‌های دیگری نظیر کوه برزین، کوه کلا، کوه ساده و کوه دخمه نیز دارد که چشمه‌های زلالی همچون رحمانی، لاموشک، تل شنو، سرخونی، بابادامک، بید قمر، دره بیرون، چشمه لاکلنگ و مستوفی را در دل خود حفظ کرده‌اند؛ البته بیشتر این چشمه‌ها، در دامنه کوه برفخانه قرار دارند و در طول مسیر خود، باغات باصفا و مزارع سرسبز را سیراب می‌کنند تا خالق منظره‌های بکر و شگفت‌انگیز طبیعی در هر گوشه این دامنه باشند.

مابین این کوه‌ها همچنین، چندین درّه U شکل زیبا نیز در زمان فعالیت یخچال‌ها شکل گرفته که معروف‌ترین آن‌ها؛ لافراخ، کوته ته، لاکازرتبه، تل گرازون، دره بادر، بنه انگورک، لرد کاغذون و تنگه می‌باشد و بر جذابیت فوق‌العاده این منطقه افزوده است. قابل‌ذکر می‌باشد که این درّه‌ها، محل امرارمعاش مردم روستا هم هستند.

روستای طزرجان تفت

غارها و قنات روستای طزرجان تفت

از دیگر جاذبه‌های گردشگری روستای طزرجان، باید به غارها و گالری‌های کارستی (ناحیه‌ای پوشیده از سنگ‌های آهکی پر سوراخ و شکاف‌های عمیق و دارای جوی‌ها و غارهای زیرزمینی) اشاره کرد. این روستا، حدود 61 قنات دارد که به شکل چشمه و روباز می‌باشند و معروف‌ترین آن‌ها شامل قنات‌ لاموشک، افضل‌آباد، جنگل باقلها، بید قنبر، چشمه زردشتی، تل شنو، گویله، روح‌الامین، گلشن و قنات مزرعه فرهنگ می‌شود.

روستای طزرجان تفت

 

باغات و بناهای تاریخی طزرجان

باغات سرسبز طزرجان هم بسیار معروف و باستانی هستند که از زیبایی خاصی برخوردار می‌باشند و تابه‌حال، بیش از 20 اثر آن شناسایی شده است. باغ گلشن، فرهنگ، پیشخوان، اعلایی، حاج علی‌اکبر صادقیان، دکتر حافظی و افشار ازجمله باغ‌های قدمت‌دار این روستا اشاره کرد.

روستای طزرجان تفت

باغ حافظی روستای طزرجان؛ قدیمی ترین باغ تاریخی شهرستان تفت

باغ حافظی طزرجان تفت، قدمتی مربوط به دوره قاجار دارد که از زیباترین و تاریخی‌ترین باغ‌های این روستا محسوب می‌شود و با یک قنات فعال، همیشه سرسبز و پرنشاط است. این باغ، خانه باغی 3 طبقه با یک هشتی دوطبقه ورودی می‌باشد که ساختمان آن، در ضلع جنوب غربی باغ و ورودی اصلی خانه هم در ضلع شمال غربی باغ قرار گرفته و به‌وسیله چندین ستون نمای شمالی و تزیینات چوبی سقف‌ها و در‌ها مزیّن شده است.

مصالح به‌کاررفته در کف این باغ زیبا شامل سنگ، سیمان، ماسه و شن نخودی و ساختمان آن هم متشکل از انواع آجر، چوب، خشت خام، گچ و آهك می‌باشد.

باغ حافظی طزرجان با شماره 15060 در تاریخ 24 اسفند ماه سال 1384 هـ.ش در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

برای اطلاعات بیشتر درباره این باغ زیبا، به نوشته باغ حافظی طزرجان مراجعه کنید.

روستای طزرجان تفت

حیات وحش منطقه طزرجان

دامنه‌های کوه برفخانه طزرجان به‌طور نامنظم پوشیده از گیاهان گون، اسفناج وحشی (آتریپلکس)، گز و تاغ است که باعث سرسبزی منطقه می‌باشند.

جانوران این محدوده نیز در اکثر ارتفاعات و کوهستان‌های صعب‌العبور و دامنه‌های پرشیب منطقه زندگی می‌کنند که شامل کل و بز می‌شوند؛ البته تراکم جمعیت این جانوران در ارتفاعات برف خانه نسبت به شیرکوه بسیار کمتر است.

روستای طزرجان تفت

جشنواره آلبالو در روستای ییلاقی طزرجان تفت

جشنواره آلبالو، اخیراً برای اولین بار در روستای طزرجان شهرستان تفت و با هدف ترویج گردشگری و معرفی آلبالو به‌عنوان محصول غالب کشاورزی این روستا برگزار شده و به نمایش گونه‌های متنوع آلبالو در تهیه انواع شربت، شیرینی، مربا، لواشک، غذا و نان سنتی با طعم آلبالو پرداخته است.

روستای طزرجان تفت

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهرستان تفت را دارید، اقامتگاه بوم گردی دو سرو تفت گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر ییلاقی تفت، می‌توانید از تور یک روزه تفت و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره روستای طزرجان تفت، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi