https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

بازار چهار سوق یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های یزد  »  بازار چهار سوق یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، انتهای خیابان مسجد جامع، بازار چهار سوق یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان

بازار چهار سوق یزد

محله چهارسوق و بازار شاهی یزد، از مناطق قدیمی این شهر می‌باشد که بازار آن _به سبک بازارهای قدیمی ایران_ سرپوشیده است و البته شایان‌ذکر است که امروزه بازار شاهی در میان مردم، با نام بازار چهارسوق شهرت بیشتری دارد.

بازار چهارسوق یزد

موقعیت جغرافیایی بازار چهارسوق

بازار چهارسوق از سمت شمال به خیابان مسجد جامع و محله شاه ابوالقاسم، از جنوب به محله دارالشفا، از شرق به خیابان امام خمینی و از غرب به محله‌های لب خندق و دروازه شاهی می‌رسد؛ به‌عبارت‌دیگر، بازار چهارسوق در مرکز بافت تاریخی یزد واقع شده؛ به‌طوری‌که به مسجد جامع یزد و مدرسه علمیه امام خمینی متصل است و همین باعث شده تا بازدید از آن برای گردشگران بسیار جالب باشد.

سه بازاری که به چهارسوق منتهی می‌شوند، عبارت‌اند از بازارچه‌ای که به کوچه یهودی‌ها می‌رسد، بازارچه‌ای که به خیابان مسجد جامع متصل است و بازارچه منتهی به محله دارالشفاء؛ همچنین یک آب‌انبار نیز در شمال غربی چهارسوق واقع شده که به جذابیت آن افزوده است.

چهارسوق بازار چهارسوق یزد

تاریخچه بازار چهارسوق 

بازار چهارسوق، مربوط به قرن 8 هـ.ش می‌باشد و توسط «شاه یحیی مظفری» بنا شده است. گویا شاه یحیی، در نیمه دوم قرن 8 هجری، دستور احداث گنبدی چهارسوی و بازاری شامل 40 باب دکان و مغازه را داده و ازاین‌رو، محله آن به «چهارسوی» نام‌گذاری گردیده و تا عصر صفویه هم به همین نام خوانده می‌شده است؛ اما از عصر صفویه به بعد به «چهارسوق» مشهور شده که به دلیل سکونت اقلیت مذهبی یهودیان، به نام محله جهودون (یهودیان) نیز معروف گشته است.

سقف بازار چهارسوق

ویژگی های معماری بازار چهارسوق 

بازار چهارسوق از خشت و اندود کاه‌گل، گچ‌وخاک ساخته شده است. پوشش مجموعه، از نوع طاق و تویزه می‌باشد و مغازه‌های پیرامون آن، در دوطبقه ساخته‌ شده‌اند.

گنبد بازار چهارسوق یزد

مرمت بازار چهار سوق 

بازار چهارسوق در گذشته، سهم مهمی در خریدوفروش مایحتاج عموم مردم داشته؛ اما رفته‌رفته به دلیل کم شدن جمعیت بافت قدیمی، رونق خود را ازدست‌داده و مغازه‌ها تعطیل شده‌اند. سپس بنای آن براثر مرور زمان، مقداری تخریب و سقف طبقه اول آن از بین رفته است؛ البته در سال‌های اخیر با طرح و نظر جناب آقای «خادم‌زاده» و با تلاش «استاد خلیل کارگر» بازسازی و مرمت شده است.

آب انبار بازار چهارسوق

امروزه، افتتاح مغازه‌های رنگارنگ سنتی در بازار چهارسوق و بازدید گردشگران داخلی و خارجی، جانی دوباره به این بازار سنتی بخشیده است.

بازار چهارسوق یزد، در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ هـ.ش با شماره ۲۲۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi