https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

آسیاب آبی کوشک نو

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های یزد  »  آسیاب آبی کوشک نو
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان سید گلسرخ، کوچه کوشک نو، کوچه آسیاب، آسیاب آبی کوشک نو یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 9 تا 14 و 16 تا 19
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : ۲۰۰۰ تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 150000 IRR

آسیاب آبی کوشک نو، یادگاری از دوره قبل از اسلام می‌باشد که در محله قدیمی کوشک نو یزد و مسیر زندان اسکندر قرار گرفته و به علت داشتن تمامی استانداردها، با شماره 31098 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آسیاب آبی کوشک نو یزد

بازدید از این آسیاب آبی، در میان گردشگران و به‌خصوص جهانگردان از بازخورد خوبی برخوردار می‌باشد؛ به‌طوری‌که برخی از آن‌ها، آسیاب کوشک نو را با آسیاب‌های بادی کشور «هلند» مقایسه کرده و آن را به‌مراتب جالب‌تر می‌دانند.

سقف آسیاب آبی کوشکنو یزد

آسیاب کوشک نو که به آن «چهارراه قنات‌های یزد» نیز می‌گویند، در 22 متری زمین واقع شده و محل عبور 3 قنات مهم زارچ، صدری و اله آباد می‌باشد. حرکت آسیاب نیز با استفاده از دو جریان آب صدری و اله آباد صورت می‌گرفته است.

ابزار اسیاب کوشکنو یزد

راهروهای اسرارآمیز آسیاب، به شکل دست کند می‌باشند و 7 نورگیر، در آن‌ها به‌منظور تهویه و روشنایی تعبیه شده است. از ویژگی‌های دیگر آسیاب، وجود یک تنوره 16 متری _به‌عنوان بزرگ‌ترین تنوره‌ها در ایران_ می‌باشد که وسعت زیاد آن، باعث شده تا آسیاب کوشک نو، کارایی به‌مراتب بهتری در نوع خود داشته باشد. نکته جالب در مورد این تنوره هم نام «تغار رستم» آن است که مردم محلی گذشته، بر آن نهاده و بر جذابیتش افزوده‌اند.

مسیر آسیاب آبی کوشک نو، 90 متر می‌باشد و با 85 پله به سمت پایین می‌رود. در طول مسیر آن هم محلی برای نگهداری چهارپایان در نظر گرفته شده است. در گذشته مخصوصاً در تابستان، مردم از این محل برای استراحت استفاده می‌کردند؛ چراکه هوای داخل آن در فصل تابستان، 15 درجه خنک‌تر است.

مسیر آسیاب کوشک نو یزد

متأسفانه در پی خشک‌سالی‌های اخیر، دو رشته آب شیرین و گرم این آسیاب خشک شده و تنها یک رشته از آب‌شور آن، در رگ‌های این آسیاب آبی جاری است که آن را سرپا نگه داشته و باعث شده تا مردم بتوانند از آن برای آسیاب گندم استفاده کنند.

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهر یزد را دارید، اقامتگاه بوم گردی باران یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی یزد می‌توانید از تور یک روزه یزد گردی و تور سافاری یزد باکیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آسیاب آبی کوشک نو یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi