https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

امامزاده سید تاج الدین ( سید پنهون )

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های یزد  »  امامزاده سید تاج الدین ( سید پنهون )
شهر : یزد
آدرس : یزد، محله فهادان، ده متری مسجد چهل محراب، امامزاده سید پنهان یزد
نوع جاذبه گردشگری : مذهبی

امامزاده سید تاج‌الدین یا سید پنهون در محله فهادان شهر یزد، ده متری مسجد چهل محراب، خیابان گل سرخ و کوچه کوشک نو واقع شده است.

گنبد امامزاده سید تاج الدین یزد (سید پنهون)

درباره امامزاده سید پنهان

امامزاده سید تاج‌الدین جعفر از نوادگان امام جعفر صادق و سادات علی عریضی _کوچک‌ترین فرزند امام جعفر صادق (ع)_ در سده پنجم هـ.ش بوده که زمان اتابكان، در محله فهادان یزد می‌زیسته و چون اهل خلوت و گوشه‌نشینی بوده؛ به «سید پنهون» معروف شده است. ازآنجاکه مردم، بیشتر در روزهای یكشنبه به زیارت این امامزاده می‌روند، امامزاده سید تاج‌الدین به «امامزاده یكشنبه» نیز معروف گردیده است. گفته می‌شود که وی همواره روزه می‌گرفته و شب و روز در خانه خود به عبادت مشغول بوده است، فقط در نماز جمعه شركت می‌کرده و پس از ادای نماز، دوباره به خانه بازمی‌گشته است.

منابع تاریخی، سید تاج‌الدین را امامزاده‌ای صاحب كرامت دانسته و زمان وفاتش را سال 582 هـ.ش بیان کرده‌اند.

ضریح امامزاده سید تاج الدین یزد (سید پنهون)

معماری بقعه سید پنهان

بقعه امامزاده سید پنهون، بنایى بسیار ساده با دو اتاق کوچک و بدون هیچ‌گونه معمارى قابل‌توجهی می‌باشد و فقط یک قطعه کاشی‌کاری شده به‌صورت ستاره چهارپر، در آن به‌کاررفته است.

بقعه، شامل یک سالن ۵۰ متری می‌باشد که مرقد امامزاده، در وسط آن قرار گرفته و دارای گنبدی از نوع گرد به قطر 3 و ارتفاع 6 متر است.

نمای امامزاده سید تاج الدین یزد (سید پنهون)

روایتی درباره وفات امامزاده سید تاج الدین

در کتاب «تاریخ جدید یزد» مطالب زیر به‌همراه دو داستان ذکر شده که درباره امامزاده چنین روایت کرده است: «سید، پیش از مرگ خود قبرکن و غسالی طلبید و به آن‌ها مزد داد تا برایش قبری حفر کنند و پس از مرگ او را غسل دهند و به خاک بسپارند. همچنین درخواست کرد که کسی را از این موضوع مطلع نکنند. سپس سید تاج‌الدین، شب‌هنگام به اتاق خود رفت و دیگر بیرون نیامد، چون هوا روشن شد، آن دو مرد به اتاق سید رفتند و او را مرده یافتند و مردم را از مرگ وی باخبر کردند. سید تاج‌الدین پس از تشییع، در خانه خود در کوچه فهادان به خاک سپرده شد».

بقعه امامزاده سید تاج الدین یزد (سید پنهون)

کرامتی از سید پنهون

گفته می‌شود که در زمان اتابکان یزد، یکی از ملازمان والی در حالت مستی از منزل خود بیرون می‌آید و در جستجوی شراب از كوچه و پس‌کوچه‌های شهر عبور می‌کند تا اتفاقی به خانه سید می‌رسد. در حالت مستی وی را می‌طلبد و زمانی كه سید را می‌بیند، چوبی را بلند كرده و بر فرق سر سید می‌کوبد؛ ازاین‌رو، دستش خشك می‌گردد. زمانی كه مستی از فرد خارج می‌شود، از سید طلب عفو و بخشش می‌کند. سید وی را می‌بخشد و او از مریدان سید می‌گردد.

 در نوشته بافت تاریخی یزد شما را به دل این بافت سنتی خواهیم برد.

در تورهای یک روزه یزد تلاش می‌کنیم تا از یزد خاطره‌های خوبی را به ارمغان ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد امامزاده سید تاج‌الدین (سید پنهون) با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi