https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای علی آباد تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های تفت  »  روستای علی آباد تفت
شهر : تفت
آدرس : تفت، 35 کیلومتری جنوب غرب شهرستان تفت، روستای علی آباد
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی

آشنایی مختصر با روستای علی آباد

روستای علی ‌آباد تفت، از توابع دهستان بنادکوک دیزه می‌باشد و در 35 کیلومتری جنوب غربی شهرستان تفت و 60 کیلومتری شهر یزد قرار گرفته است. آب‌وهوای این روستا، خشک و خنک بوده و ارتفاع آن، از دریا 2290 متر است. 

هرچند که این روستا، کوچک است؛ ولی به دلیل قرارگیری آن در کنار جاده یزد به شیراز، از امتیاز ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

روستای علی آباد تفت

وجه تسمیه علی آباد پیشکوه

برای اینکه روستای علی ‌آباد (علی‌آباد نصرآباد) با روستای علی‌آباد پشتکوه یا بنادکوک دیزه اشتباه نشود، لازم است که نام آن، با پسوند «نصرآباد» برده شود تا برای شنونده ابهامی پیش نیاید.

در مورد تاریخچه روستا، اطلاعات زیادی در دست نیست و فقط مشخص است که چون در قدیم، حکومت‌های محلی به‌صورت ارباب‌ورعیتی اداره می‌شده؛ ازاین‌رو وجه‌تسمیه نام این روستا، یا به ارادت اربابان روستا به حضرت علی (ع) مربوط می‌شود و یا اینکه یکی از اربابان این منطقه، «علی» نام داشته است.

روستا عی آباد تفت

مشاغل رایج در روستای علی آباد

محصولات حاصل از کشاورزی و دامداری روستا به دلیل مساحت کم زمین‌ها و کم‌آبی، فقط برای استفاده مصرفی خود مردم روستا می‌باشد؛ ولی لازم به ذکر است که در سابق، درختان بادام انبوهی در روستا وجود داشته که در حال حاضر، 90 درصد آن‌ها خشک شده است. 

قالیبافی، از دیگر مشاغلی است که در قدیم، در علی‌آباد بسیار مرسوم بوده و در هر خانه‌ای، یک دار قالی برپا بوده است؛ اما متأسفانه در حال حاضر، این هنر زیبا به آن شکل قدیم رواج ندارد و به‌نوعی، منسوخ شده است. 

بااینکه روستای علی ‌آباد، جمعیت محدودی دارد؛ ولی از لحاف‌دوز تا دندان‌ساز و تنورساز، در این روستا زندگی می‌کنند و حتی از روستاهای اطراف نیز برای سفارش ساخت تنور و وسایل کشاورزی، به این روستا می‌آیند.

روستا علی آباد تفت

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi