https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

باغ خوشنویس مهریز

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های مهریز  »  باغ خوشنویس مهریز
شهر : مهریز
آدرس : مهریز، محله استهریج، خیابان جمهوری، کوچه شهید طبایی فر، باغ خوشنویس مهریز
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : قبل از اقدام به بازدید هماهنگ شود.

آثار و بناهای قدیمی فراوانی در یزد وجود دارد که نشانگر تاریخ و فرهنگ مردمان ایران‌زمین می‌باشند و به این شهر، هویت و اصالت بخشیده‌اند. یکی از این بناها، باغ خوشنویس مهریز است که در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد. این باغ، در محله استهریج مهریز واقع شده و قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد.

تاکنون، حدود ۶۰۰ اثر تاریخی در مهریز شناسایی شده که ۱۰۶ مورد آن‌ها به ثبت آثار ملی رسیده و در این میان نیز باغ خوشنویس در تاریخ شانزدهم دی‌ماه ۱۳۸۷ هـ.ش با شماره ۲۴۴۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

باغ خوشنویس مهریز پس از دو سال مرمّت، امروزه تغییر کاربری داده و به اقامتگاه بومگردی تبدیل شده است. سازه‌های اصلی بنا که وضعیت خوبی دارد و با اندکی حفاظت، می‌تواند تا سالیان متوالی باقی بماند، در حال حاضر برای گردشگران و مسافران عزیز قابل‌استفاده می‌باشد.

باغ خوشنویس مهریز

باغ خوشنویس مهریز؛ بهشتی در دل کویر

باغ خوشنویس مهریز ازجمله بناهای فرهنگی و تاریخی است که هنر، معماری و طبیعت را در کنار هم دارد و به‌محض ورود از در چوبی آن، درختان سرسبز و باشکوه لب جوی آب‌خنک و روانش خودنمایی می‌کنند.

به دلیل جاری بودن آب از داخل باغ، این مکان از گذشته دارای جاذبه خاصی بوده است. دو طرف جوی اصلی باغ خوشنویس، درختان تنومند و سالخورده‌ای قرار دارد که صدای گنجشک‌ها و پرواز پرنده‌ها در میان آن‌ها، حس و حال خوبی را به آدمی هدیه می‌دهد. بااینکه باغ در استان کویری و خشک یزد واقع شده؛ اما دارای هوایی خوش، مطبوع و خنک می‌باشد.

یک ساختمان بسیار زیبا و دیدنی نیز در گوشه‌ای از باغ خود را به رخ بینندگان می‌کشد که ساختمان اصلی باغ خوشنویس محسوب می‌شود. این ساختمان که تک جبهه‌ای است، رو به شرق نهاده شده و دارای فضاهایی همچون اتاق‌های نشیمن، انبار، اسطبل و مطبخ می‌باشد.

در مقابل ساختمان هم حوض مدوّر بسیار بزرگی قرار دارد که زیبایی دوچندانی به باغ خوشنویس مهریز بخشیده است.

سازه‌های اصلی ساختمان باغ، از خشت و گل بوده و برای تزئینات نمای آن، از سیم‌گل و دم‌گیری‌های گچی استفاده شده است. این بنا همچنین یک هشتی با سقف فیل پوش نیز دارد که با ورود به آن، بخش اصلی سکونتگاه به چشم می‌خورد.

تالار باغ خوشنویس مهریز

قنات جهانی حسن آباد در باغ خوشنویس

ایران در حال حاضر، دارای 11 قنات ثبت‌شده‌ جهانی می‌باشد. یکی از این قنات‌‌ها، قنات حسن ‌آباد مهریز در استان یزد قرار دارد که با قدمت هفت‌صدساله خود، به دورۀ میانی اسلامی _قرن هشتم هـ.ق_ برمی‌گردد و در شانزدهم بهمن ۱۳۸۹ هـ.ش با شماره ثبتی ۲۹۹۷۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قنات جهانی حسن‌آباد با عبور از وسط باغ خوشنویس، زیبایی منحصربه‌فردی به باغ خوشنویس بخشیده و باعث ایجاد فضای دل‌نشین و آب‌وهوایی مطبوع شده است. آب این قنات بعد از تقسیم شدن به دو بخش، از مقابل عمارت اصلی باغ می‌گذرد و دوباره با به هم رسیدن شاخه‌های خود، از باغ خارج می‌گردد.

مادر چاه قنات دهنو_حسن‌آباد با عمق ۴۰ متر، در محدوده چشمه غربالبیز مهریز قرار گرفته است که حوضه آبریز آن، ارتفاعات شیرکوه می‌باشد و منبع تغذیه اصلی آن هم سرریز چشمه غربال بیز و تشکیلات آهکی آن است. مظهر آب این قنات، در روستای حسن‌آباد مشیر قرار دارد و شهرستان‌های مهریز، دهنو و حسن‌آباد از آب آن استفاده می‌کنند.

پیشنهاد می‌گردد که در کنار بازدید از باغ خوشنویس، از دیگر جاذبه‌های دیدنی مهریز همچون کوه ریگ، قلعه مهرپادین، باغ پهلوان پور، قلعه سریزد، باغ آهو، کاروانسرای زین‌الدین، برج بادگیر شکیب، قلعه باغ دهوک و... نیز دیدن نمایید و از آب‌وهوای مطبوع آن لذت ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد باغ خوشنویس مهریز با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi