https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

دره آدرشک مهریز

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های مهریز  »  دره آدرشک مهریز
شهر : مهریز
آدرس : مهریز، در فاصله حدود ۱۰ کیلومتری از شهر مهریز
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
روز بازدید : همه روزه
بهترین زمان بازدید : فصل بهار

آشنایی با دره آدرشک مهریز

به‌طورکلی، دره به فرورفتگی‌های میان دو کوه اطلاق می‌شود که به‌صورت «V یا U» و یا ترکیبی از این دو، در یک‌جهت شکل گرفته و جزو جاذبه‌های طبیعی بسیاری از شهرها به شمار می‌رود.

منطقه آدرشک شهرستان مهریز نیز یکی از زیباترین مناطق کوهستانی استان یزد با ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد می‌باشد که با دره معروف خود یعنی دره آدرشک (Adoroshk valley) شناخته می‌شود. این دره، یک حوزه آبخیز _منطقه انباشت آب ناشی از باران، ذوب برف یا یخ_ می‌باشد که از دامنه‌کوه آدرشک و قله میل فرنگی نشأت گرفته است. باید گفت که دره آدرشک، بخش شگفت‌انگیزی از زیست‌بوم ایران را تشکیل داده و به نگینی سبز در دل کویر شهرت یافته است.

مسیر دره آدرشک مهریز

دره آدرشک مهریز کجاست؟

دره آدرشک، تقریباً در ۱۰ کیلومتری شهرستان مهریز و نرسیده به روستای تنگ چنار واقع شده است. این دره، حدود ۳۳ کیلومتر با شهر یزد فاصله دارد که می‌توان از طریق جاده کنج کوه (جاده مهریز به تنگ چنار) و با عبور از مزرعه آدرشک، عازم آن شد. در ابتدای بخش ورودی دره آدرشک، تابلوی «اردوگاه آموزشی شهید جعفرزاده» به چشم می‌خورد که راهنمای خوبی برای یافتن مسیر می‌باشد.

دره آدرشک مهریز

 

پس از رسیدن به منطقه آدرشک، علاقه‌مندان از ابتدای راه با دو مسیر متفاوت جهت پیمایش دره مواجه می‌شوند که به‌دلخواه می‌توانند یکی از این مسیرهای زیر را انتخاب نمایند:

مسیر اول: مسیر اول، مسیری با عمق بسیار زیاد است که با دیواره‌های صخره‌ای و صاف خود، محلی امن برای زیست جانوران و پرندگان به‌حساب می‌آید. انتخاب این مسیر، چالش‌هایی را به‌همراه دارد که فقط مناسب افراد آشنا با دانش کوهنوردی می‌باشد.

مسیر دوم: این مسیر، به‌عنوان مسیر اصلی پیمایش دره آدرشک شناخته می‌شود که نیمی از آن، دارای شیب زیاد و نیمی دیگر صاف است و سختی و چالش‌های مسیر اول را ندارد؛ اما باید راهی طولانی را در طول این مسیر و تا رسیدن به دره پیمود. لازم به ذکر است که تقریباً ۳۰ درصد از بخش ابتدای این مسیر، آسفالت می‌باشد و مابقی آن، راه خاکی است.

کوه های دره آدرشک مهریز

وجه تسمیه دره آدرشک مهریز

طبق گفته‌ها، منطقه آدرشک در گذشته‌های دور مملو از درختان زرشک با کیفیت بالا بوده و به همین دلیل، از آن به‌عنوان «آزرشک» یاد می‌کردند. ازآنجایی‌که در برخی گویش‌های فارسی با اضافه کردن حرف «آ» به ابتدای یک کلمه، معنی «بهتر و برتر» ایجاد می‌شود؛ لذا لغت آزرشک هم به زرشک مرغوب و برتر دلالت دارد. به‌مرورزمان، این لغت در گویش مردم دستخوش تغییراتی شده و به آدرشک تبدیل گشته است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که دره آدرشک، به دره‌ای با درختان زرشک مرغوب اشاره دارد و لازم به ذکر است که واژه آدرشک، به‌صورت «آدروشک» هم نوشته می‌شود.

این نکته را هم باید بیان کرد که برخی، دره آدرشک مهریز را با جاذبه «میل فرنگی» آن نیز می‌شناسند. واژه «میل» در اصطلاح مردم بومی مهریز، به قله‌های بلند و صخره‌ای اطلاق می‌گردد و لغت «فرنگی» هم ازآن‌جهت در ادامه این نام آورده شده که اولین بار، یک تیم انگلیسی به این کوه صعود کرده و از آن به بعد، به میل فرنگی معروف گردیده است؛ البته در اطراف میل فرنگی، قله‌های دیگری هم به چشم می‌خورد که نام هر یک از آن‌ها، با واژه میل آغاز می‌شود.

دشت دره آدرشک مهریز

 

تاریخچه دره آدرشک مهریز

دره آدرشک مهریز، سال‌های زیادی ناشناخته و از چشمان طبیعت گردان پنهان مانده بوده و نامی از آن بر سر زبان‌ها نمی‌آمده؛ اما طی سال‌های اخیر، این دره توسط کوهنوردان جمعیت «میهن سبز» کشف شده و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

گونه های گیاهی دره آدرشک مهریز

جاذبه ‌ها و ویژگی ‌های دره آدروشک

دره آدرشک، یکی از عمیق‌ترین دره‌های ایران می‌باشد که با جاذبه‌های خاصش، چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند؛ ازجمله:

_ دره آدرشک نسبت به بخش‌های مختلف خود، دارای ارتفاعات متفاوتی است:

ارتفاع تا پارکینگ: ۱۹۸۰ متر 

ارتفاع مزرعه آدرشک: ۲۳۵۰ متر

ارتفاع سیاه غار (سنگ سیاه و غار آن) و آب برفی: ۳۵۵۰ متر 

ارتفاع قله آدرشک (میل فرنگی): ۳۹۰۰ متر

_ در مسیر این دره، ۱۵ آبشار زیبا مشاهده می‌شود که باوجود ارتفاع نه‌چندان زیاد، بسیار زلال و تماشایی است و لذت پیمایش دره را بیشتر می‌کند؛ به‌نحوی‌که دیدن این تعداد آبشار در دل کویر یزد، یکی از شگفتی‌های دره آدرشک محسوب می‌شود.

قله های برفی دره آدرشک مهریز

_ در اواخر فصل بهار، زیره وحشی معروفی در این ناحیه می‌روید که در فصل برداشت خود، افراد زیادی را به منطقه آدرشک می‌کشاند.

_ دره آدرشک از پوشش گیاهی بسیار غنی، درختان سپیدار، درختان میوه نظیر گردو و بادام و نیز انواع سیفی جات بهره‌مند ‌است.

_ وجود گونه‌های باارزش حیات‌وحش، از دیگر ویژگی‌های دره آدرشک به شمار می‌رود که یکی از گونه‌های فراوان جانوری آن، شامل کل _گونه‌ای بز کوهی نر_ و دسته‌هایی از بزهای وحشی می‌باشد و با چشم غیرمسلح نیز در کوه‌های اطراف آدرشک قابل‌مشاهده است؛ البته علاقه‌مندان، می‌توانند به‌منظور واضح‌تر دیدن این گونه‌های جانوری، از دوربین‌های شکاری هم استفاده نمایند.

_ آب‌های جاری دره آدرشک علاوه‌بر سیراب کردن گیاهان و جانوران منطقه، به‌عنوان بهترین و سبک‌ترین آب‌های کوهستانی شناخته می‌شود که وجود چنین آب ‌خنک و گوارایی در دل کویر، بر شگفتی دره افزوده است.

_ یخچال‌های طبیعی منطقه آدرشک، حتی در برخی مواقع از فصل تابستان هم پوشیده از برف می‌باشد و همین ویژگی، آدرشک را حین گرمای سوزان کویر _به‌ویژه در ماه‌های خرداد تا مرداد_ در امان نگه می‌دارد.

صعود قله دره آدرشک مهریز

 

نکاتی درباره بازدید از دره آدرشک مهریز

طبیعت‌گردها و علاقه‌مندان به کوهنوردی، ضمن بازدید و پیمایش دره آدرشک باید نکات مهمی را مدنظر داشته باشند تا سفری بی‌خطر و ‌لذت‌بخش را تجربه نمایند؛ ازجمله:

_ جاده‌سازی دره آدرشک توسط سپاه پاسداران انجام شده و به همین دلیل، این منطقه جزو مناطق نظامی به‌حساب می‌آید؛ لذا ورود به دره، مجوزهای خاصی نیاز دارد.

_ قله ستبر و خشن میل فرنگی در منتهی‌الیه رشته‌کوه‌های خیبر از رشته‌کوه‌های مرکزی ایران واقع شده که صعود به آن، کاری بسیار فنی است و اغلب جهت سنجش آمادگی کوهنوردان یزدی مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ ازاین‌رو، باید با برنامه‌ریزی دقیق و افراد آشنا با کوهستان، به این منطقه سفر کرد.

_ عبور از دره آدرشک نیازمند تجهیزات خاص صعود و فرود، باتوم کوه‌نوردی، کفش مناسب کوهنوردی، لباس مناسب فصل، آب آشامیدنی، مهارت‌های دره‌نوردی و آموزش‌های خاص صخره‌نوردی می‌باشد.

_ به دلیل سیلابی بودن مسیر دره، گردش در آن تنها در ماه‌های کم‌بارش توصیه می‌شود. چون بااینکه در این فصل، آبشارها یخ می‌زنند؛ اما در هنگام بارش باران‌های شدید، دره آدرشک سیلابی می‌شود و عبور از آن، خطرناک و سخت‌تر می‌شود.

دره آدرشک مهریز

 

مسیرهای پیمایش دره آدرشک به کجا منتهی می‌ شود؟

کوهنوردان و طبیعت‌گردها پس از پیمایش مسیر، به جاذبه‌های طبیعی و چشم‌اندازهای زیبایی می‌رسند که به ترتیب، به شرح زیر می‌باشند:

_ بعد از پشت سر گذاشتن شیب‌های تند دره زیبای آدرشک، یک دشت وسیع و چشم‌نواز خودنمایی می‌کند که توسط کوه‌های آدرشک احاطه شده است.

_ با عبور از دشت، یک استخر بزرگ و تعدادی درخت سرسبز گردو نمایان می‌شود که جوی آبی در کنار آن‌ها جریان دارد و محلی مناسب برای استراحت و تجدیدقوا می‌باشد.

_ با کمی پیمایش دیگر، می‌توان به یک آبشار کوچک رسید که زیبایی این دره را دوچندان کرده است. باید دانست که این آبشار، از یخچال طبیعی قله آدرشک سرچشمه می‌گیرد.

_ پس از تماشای آبشار با دنبال کردن مسیر آب، یک دشت زیبا و پوشیده از گل‌های سوسن ظاهر می‌شود.

_ سرانجام با ادامه مسیر، می‌توان از یخچال کوه آدرشک نیز دیدن نمود.

جوی آب دره آدرشک مهریز

 

بهترین زمان بازدید از دره آدرشک

دره آدروشک در فصل بهار _به‌ویژه در ماه‌های اردیبهشت و خرداد_ از آب و هوایی عالی و طبیعتی زیبا و حیرت‌انگیز بهره‌مند‌است؛ لذا بازدید از آن در این ایام، بسیار لذت‌بخش می‌باشد.

آبشار دره آدرشک مهریز

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi