https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

قلعه حسینی تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های تفت  »  قلعه حسینی تفت
شهر : تفت
آدرس : شهرستان تفت، بزرگراه یزد_تفت، محله حسینی
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : همه روزه
راه های دسترسی : 03532623800

قلعه حسینی تفت؛ یادگاری از افشاریه

قلعه‌های استان یزد، از تاریخی‌ترین و باارزش‌ترین آثار باستانی این استان هستند که گاهی هریک به‌تنهایی، اطلاعاتی از چند تمدن مختلف را در اختیار محققان و علاقه‌مندان قرار می‌دهند. قلعه حسینی تفت به‌عنوان یکی از قلاع مهم یزد، قدمت نسبتاً زیادی دارد و طبق شواهد به‌دست‌آمده از بررسی‌های پژوهشگران، پیشینه آن به دوره متأخر اسلامی یعنی دوران افشاریه و زندیه برمی‌گردد.

این قلعه تاریخی که در گذشته، کاربردی مسکونی و دفاعی داشته؛ از اهمیت بسیار زیادی در منطقه برخوردار بوده و ازاین‌رو، همواره موردتوجه سلاطین و فرمانروایان قرار می‌گرفته است.

ثبت قلعه حسینی تفت

سبک معماری قلعه حسینی

قلعه تفت با پلان مربعی خود، از معماری زیبایی به سبک دوران ایلخانی بهره برده؛ سبکی که در سایر سازه‌های منطقه مشاهده نمی‌گردد. بنای این قلعه، از چینه‌های خشت و گلی ساخته شده و نحوه قرارگیری آن‌ها در بالای برج‌های قلعه، بیشتر از سایر قسمت‌ها قابل‌مشاهده می‌باشد؛ چینه‌هایی که در اغلب ساختمان‌های قدیمی استان یزد نیز رواج داشته است.

سردرد ورودی قلعه حسینی تفت که در ضلع جنوبی آن قرار گرفته، راه ورود و خروج به قلعه محسوب می‌گردد و تزیینات ساده‌ای دارد. با ورود به قلعه هم می‌توان ۴ برج مدور در ۴ طرف آن دید که از بیرون قلعه نیز قابل‌مشاهده می‌باشد. این برج‌ها، ارتفاع قلعه حسینی را به ۷ متر رسانده و محلی برای دیده‌بانی و حراست از قلعه بوده است.

قلعه تاریخی حسینی تفت

بیشترین تزیینات و ظریف‌کاری‌های معماری قلعه، در بالای برج‌های آن به چشم می‌خورد؛ به‌طوری‌که روزنه‌های تیرکش جالبی بر حصار و برج‌ها وجود دارد و بر جذابیت نمای قلعه افزوده است.

علاوه بر دیوارهای داخلی و خارجی ساده بنا، تزییناتی شامل گچ‌بری‌هایی دیدنی در بالای ایوان ورودی و درگاه قلعه نیز انجام شده که اصلی‌ترین بخش طراحی‌های قلعه محسوب می‌شود.

قلعه حسینی شهرستان تفت با قرارگیری در محله حسینی این شهر، به یکی از مقاصد گردشگری مسافران ورودی به استان یزد تبدیل گشته و با معرفی در همایش سراسری قشم، به‌عنوان یک اثر ملی ارزشمند با شماره ۳۰۴۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برج قلعه حسینی تفت

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر تفت را دارید، اقامتگاه بومگردی دوسرو تفت گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر ییلاقی تفت می‌توانید از  تور یزدگردیو تورهای کویرگردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.   

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قلعه حسینی تفت با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi