https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

غار هوهوه منشاد

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های مهریز  »  غار هوهوه منشاد
شهر : مهریز
آدرس : مهریز، ابتدای روستای گل افشان، قبل از منشاد، غار هوهو
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
بهترین زمان بازدید : بهار

غار هوهوه منشاد

غارها، ازجمله پدیده‌های طبیعی و شگفت‌انگیز هستند که در نقاط مختلفی به‌ویژه مناطق کوهستانی دیده می‌شوند. یکی از این غارهای مهم و زیبا، در استان یزد قرار گرفته که معروف به «غار هوهوه منشاد» می‌باشد و در میان طبیعتی بکر واقع شده است.

با ما همراه باشید تا سری به این غار دیدنی و جالب بزنیم.

غار هوهوه منشاد

غار هوهوه (هوهو) یزد کجاست؟

غار هوهوه که در برخی منابع از آن با نام غار هوهو ‌(HowHow) یاد شده، فرورفتگی طبیعی جالبی در دل کوه‌های استان یزد است که در ۵۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارد. این غار که نرسیده به منشاد و ابتدای روستای گل‌افشان واقع شده، از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی‌های شهرستان مهریز به شمار می‌رود.

غار هوهوه منشاد

هوهوه؛ غار افسانه ای یزد

طبق دسته‌بندی‌های زمین‌شناسان، غارهای استان یزد در 3 دسته تاریخی، افسانه‌ای و زمین‌شناسی قرار می‌گیرد که غار هوهوه منشاد، ازجمله غارهای افسانه‌ای آن می‌باشد. این پدیده طبیعی به‌عنوان غاری یک‌دهانه و فاقد حوضچه آب، همواره موردتوجه گردشگران و علاقه‌مندان بسیاری قرار گرفته است.

غار هوهوه منشاد

ویژگی های غار هوهوه منشاد

غار هوهوه، غاری کوچک و بدون آب است که مسیر منتهی به آن، کاملاً ساده و بی‌خطر می‌باشد. حدود ۱۰ متر پایین‌تر از دهانه غار هم می‌توان چشمه آبی را دید که همراه با درختان و بوته‌های سرسبز سراسر کوه، منظره طبیعی زیبایی خلق کرده است. با ورود به غار و اندکی پیشروی، نور غار کم شده و استفاده از چراغ‌قوه لازم می‌شود. در انتهای غار نیز حفره‌ای با دهانه نسبتاً کوتاه در سمت راست دیده می‌شود که معمولاً قابل پیشروی نمی‌باشد.

غار هوهوه منشاد

مسیر دستیابی به غار هوهوه

برای دستیابی به غار هوهوه و غارنوردی در این حفره زیبا، باید ابتدا از جاده میانکوه وارد جاده منشاد شد و با عبور از روستای دره، به سمت روستای گل‌افشان حرکت کرد. با رسیدن به ابتدای روستا، مسیر ماشین‌رو به پایان می‌رسد و ادامه آن، نیاز به پیاده‌روی دارد. باتوجه به رودخانه فصلی منشاد در کنار جاده هم‌زمان با فصل پرآبی در فروردین و اردیبهشت، نخستین قدم غارنوردان برای دسترسی به غار هوهوه برداشته می‌شود.

غار هوهوه منشاد

با حرکت از میان درختان و بوته‌های دامنه کوه و حدود ۴۵ دقیقه کوهنوردی ملایم، چشمه پایین غار قابل‌دسترسی است؛ اما به دلیل مسیر صخره‌ای بالای آن، امکان صعود مستقیم به غار وجود ندارد؛ بدین ترتیب می‌توان از مسیر سمت راست با شیب ملایمی بالا رفت و به دهانه غار رسید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi