https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

غار بهار ندوشن

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های میبد  »  غار بهار ندوشن
شهر : میبد
آدرس : میبد، در نزدیکی ندوشن، در مجاورت روستای هفت هر
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی

غار بهار ندوشن

غارها به‌عنوان یک نمونه از پدیده‌های طبیعی شگفت‌انگیز، در مناطق مختلف جهان مخصوصاً نقاط صخره‌ای و کوهستانی شكل می‌گیرند و اغلب آن‌ها، قدمت زیادی دارند.

غار بهار ندوشن، ازجمله غارهای تاریخی و زیبای استان یزد است كه جزو مقاصد محبوب غارنوردان به شمار می‌رود. با ما همراه شوید تا سفری دل‌انگیز، به دل این غار تماشایی داشته باشیم.

غار بهار یزد كجاست؟

غار بهار یزد به‌عنوان یكی از جاذبه‌های طبیعی و مهم شهرستان میبد، در ندوشن و فاصله كمی از روستای «هفت‌هر» واقع شده است. این پدیده زیبا باوجود قرارگیری در نزدیكی غار «شگفت یزدان هفت‌هر»، در میان مسافران كمتر شناخته شده و بیشتر موردتوجه محققان و غارنوردان حرفه‌ای است.

وجه تسمیه غار بهار یزد

درخصوص وجه‌تسمیه غار بهار، می‌توان به نظرات اهالی روستای هفت‌هر رجوع كرد؛ مردم این روستا، علت نام‌گذاری غار را 2 عامل زیر می‌دانند:

_ هوای معتدل و بهاری داخل غار طی فصل‌های تابستان و زمستان

_ استفاده از كود كبوترهای داخل غار در گذشته برای مصارف كشاورزی و نام‌گذاری آن به‌عنوان سوراخ بار (كود حیوانی) و سپس تغییر نام به «بهار» در طول زمان

غار بهار؛ سكونتگاه دیرینه انسان ها

تاریخچه غار بهار ندوشن، به سالیان دور برمی‌گردد و طبق بررسی‌های انجام‌شده، زمانی سابقه سكونت هم داشته است. به‌طورکلی هدف از مسكونی كردن غارها در گذشته، استفاده در زمینه‌های نظامی (پناهگاه)، مذهبی (نیایشگاه)، معدنی، اسكان و... بوده است. این غار كوچک و زیبا كه بر اثر فرسایش خاک رس و انحلال آهک موجود در میان سنگ‌های آهكی و رسوبی به وجود آمده، پس از مدتی به دیواره‌ای سخت و سنگی تبدیل شده و وضعیت زمین‌شناسی متفاوتی با سایر غارهای استان كسب كرده است.

باید گفت غار بهار طی دوره‌های زمین‌شناسی طولانی‌مدتی شكل گرفته؛ به‌طوری‌که اجزایی همچون رسوبات متعلق به تشكیلات نئوژن _نظیر سنگ‌های مارنی مایل به سرخ، سنگ‌های شنی، لایه‌های گچ، كنگلومرا و نیز رسوبات آهكی كرتاسه و لایه‌های آذرین ژوراسیك_ در مناطق اطراف آن دیده می‌شود.

غار بهار ندوشن یزد با شماره 41 در فهرست آثار طبیعی كشور به ثبت رسیده و همچنین در جلسه اسفندماه سال 1387 هـ.ش هیئت‌وزیران، به‌عنوان یكی از 19 منطقه نمونه گردشگری جدید كشور برگزیده شده است.

ویژگی های غار بهار ندوشن

غار بهار ندوشن به‌عنوان یكی از غارهای طبیعی و دستكند استان یزد، پدیده‌ای ژئومورفولوژی و زمین‌شناسی است كه در دسته غارهای آهكی قرار می‌گیرد و ابعاد كوچكی با یک دهنه دارد. دهانه مربعی این غار به ارتفاع 2 متر، همچون تونلی افقی در دامنه كوه شكل گرفته و افراد را وارد مسیری 40 متری و تاریک می‌كند؛ البته باید گفت كه طول كلی غار از دهانه تا انتها، به 113 متر و عمق آن نیز به حدود 30 متر می‌رسد.

غار بهار، دارای ساختاری عمدتاً افقی است؛ به‌نحوی‌که باید در بیشتر بخش‌های آن به‌صورت ایستاده و در برخی قسمت‌ها، به حالت نیمه‌نشسته حركت كرد. در كل، این غار هیچ‌گونه آبی درون خود ندارد؛ اما قبل از تالار انتهای آن، چاهی با پله‌های گِلی به چشم می‌خورد كه قدمت آن به 100 سال پیش برمی‌گردد.

ارتفاع غار بهار از سطح دریا، حدود 2200 متر می‌باشد و باتوجه به رفت‌وآمد اندک به درون غار، تغییرات چندانی در آن ایجاد نشده است. ضمناً باید ذكر كرد كه باوجود شكل‌گیری طبیعی این غار به‌ویژه در دهانه، داخل آن می‌توان نشانه‌هایی از اثر كلنگ را به‌عنوان سند مسکونی بودن غار مشاهده كرد كه معبرهای پیچ‌درپیچی را با شیب تند ایجاد كرده و به تالاری وسیع بدون هیچ‌گونه تزیینات آهكی ختم می‌گردد.

مسیر دستیابی به غار بهار

جهت دستیابی به غار بهار میبد و كاوش آن، به‌راحتی می‌توان از طریق جاده آسفالته ندوشن_هفت‌هر خود را به روستای موردنظر رساند و مسیر صعود را آغاز كرد. درواقع، با حركت از یک جاده خاكی هموار به‌سوی دامنه كوه، باید از خودرو پیاده شد و ادامه مسیر را در سراشیبی طی نمود. این غار علاوه‌بر دسترسی راحت، در میان پوشش گیاهی متنوعی قرار گرفته و فضای دل‌انگیزی را برای بازدیدكنندگان و غارنوردان ایجاد كرده است. همچنین در اطراف غار بهار، اثر فعالیت‌های معدنی و استخراج سنگ‌های گوناگون نیز مشاهده می‌گردد.

غار بهار ندوشن؛ پدیده‌ای ناشی از تقابل جنس زمین، حركت آب و گذر زمان می‌باشد كه با طبیعت زیبا و آب‌وهوای دلپذیر خود، فرصت مناسبی برای یک طبیعت‌گردی بی‌نظیر فراهم می‌كند. پس شما هم با تجهیزات و راهنما، به دیدن این غار زیبا بیایید و نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi