https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

غار سرخون ندوشن

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های میبد  »  غار سرخون ندوشن
شهر : میبد
آدرس : میبد، 15 کیلومتری روستای نیوک، 20 کیلومتری ندوشن
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی

غار سرخون ندوشن

با ورود به دل طبیعت و گشت‌وگذار در آن، می‌توان پدیده‌های طبیعی زیبایی را دید كه یكی از آن‌ها، غار است. غارها كه اغلب در میان كوه‌ها شكل می‌گیرند، ارزش زمین‌شناسی بسیاری دارند و موردتوجه محققان و كاوشگران واقع می‌شوند. غار سرخون ندوشن نیز یكی از جاهای دیدنی یزد و پدیده‌های طبیعی باارزش شهرستان میبد است كه در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم.

غار سرخون ندوشن

غار سُرخون (سنگ و آتش) كجاست؟

غار سلغون یا سرخون یزد به‌عنوان یكی از زیباترین غارهای این استان، جاذبه‌ای طبیعی در ۱۵ کیلومتری روستای نیوک میبد است كه با نام غار سنگ و آتش نیز شناخته می‌شود. این غار آهكی و افقی با قرارگیری در ۲۰ كیلومتری شمال‌شرقی ندوشن، ازجمله غارهای زنده و دارای آب استان یزد به شمار می‌رود.

غار سرخون ندوشن

وجه تسمیه غار سرخون ندوشن

غار سرخون ندوشن با نام ثبتی «غار سنگ و آتش»، در دل خود تزیینات بسیار زیبایی از سنگ‌های کلسیتی و آهک دارد كه با شكل‌های مختلف روی سقف و جداره‌های غار نقش بسته‌اند. این احجام هندسی كه با رنگ‌های زیبای خود مانند شعله‌های آتش سربرآورده و از جنس سنگ هستند، موجب نام‌گذاری غار به اسم غار سنگ و آتش شده‌اند.

غار سرخون ندوشن

غار سلغون یا سرخون؛ نمایش سنگ و آتش

غار سرخون به‌عنوان غاری آهكی، محل شكل‌گیری استالاكتیت‌ها و استالاگمیت‌های زیبایی می‌باشد كه تلاقی سنگ و آتش را به نمایش گذاشته و با براده‌های آهكی و سنگ‌های گل‌كلمی، قصر طبیعی باشكوهی را پدید آورده است. این غار با 3 تالار بزرگ، مجموعه‌ای از قندیل‌ها و ستون‌های زیبا را دربرگرفته و همچون بسیاری از غارهای دیگر، در طول هزاران و بلكه میلیون‌ها سال ایجاد شده است.

باید اشاره كرد كه فعالیت‌های معدن‌كاری اطراف غار سرخون در طول سال‌های اخیر و نیز آسیب‌های واردشده از سوی بازدیدكنندگان نظیر جداكردن سنگ‌ها و قندیل‌ها، موجب آسیب‌هایی به غار شده و آن را در معرض خطر قرار داده است. این موضوع، ازآن‌جهت اهمیت دارد كه غار سرخون، محل زندگی برخی جانوران می‌باشد و از طرفی دیگر، تشكیل هر سانتیمتر از قندیل‌های آن در منطقه كم‌بارشی نظیر یزد، حدود ۱۰۰۰ سال زمان می‌برد.

لازم به ذكر ست كه غار سلغون ندوشن به‌عنوان یكی از ۱۳ غار میبد، با شماره ۳۹۱ در فهرست آثار طبیعی ملی كشور به ثبت رسیده است.

غار سرخون ندوشن

ویژگی های غار سرخون یزد

غار سرخون یزد همانند بسیاری از غارها، پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارد و در زمینه‌های زیبایی‌شناختی، زمین‌شناسی و علمی_آموزشی موردتوجه قرار می‌گیرد؛ البته باید اشاره نمود كه این غار، به دلیل قرارگیری در كوه‌های ندوشن و دوری از محل تردد افراد، چندان شناخته‌ شده نیست و همچنان نیازمند معرفی به گردشگران و علاقه‌مندان و توسعه گردشگری ضابطه‌مند درون آن می‌باشد.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi