https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

غار فراشاه تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های تفت  »  غار فراشاه تفت
شهر : تفت
آدرس : تفت، در فاصله 8 کیلومتری تا مرکز تفت
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی

شهرستان تفت با داشتن آب‌وهوایی خنک و دلپذیر، از مناطق ییلاقی استان یزد به شمار می‌رود و جاذبه‌های طبیعی بسیاری را در دل خود جای داده است. غار فراشاه (اسلامیه) نیز با نام دیگر «غار موبدان فیروز»، از دیدنی‌های جالب تفت است كه در كوهستان‌های روستای اسلامیه واقع شده و هرساله پذیرای غارنوردان و بازدیدكنندگانی از سراسر كشور می‌باشد. این غار با ارزش زمین‌شناختی و طبیعی خود، اهمیت تاریخی و مذهبی خاصی نیز دارد و از اماكن مورداحترام زرتشتیان یزد محسوب می‌شود.

غار فراشاه (اسلامیه) كجاست؟

غار اسلامیه یا فراشاه به‌عنوان یكی از غارهای مهم تفت، در روستای اسلامیه واقع شده و فاصله‌ای 8 كیلومتری تا مركز شهرستان تفت دارد. به‌عبارتی‌دیگر، این غار در كنار جاده تفت_دهشیر قرار گرفته و درصورت حركت از جاده فراشاه به سمت سانیج نیز در سمت چپ جاده قابل‌مشاهده می‌باشد.

وجه تسمیه غار فراشاه یزد

غار فراشاه یزد كه با نام غار اسلامیه نیز شناخته می‌شود، در روستایی به همین نام واقع شده است؛ البته باید ذكر كرد كه نام روستای اسلامیه تا چند سال پیش، «فراشاه» بوده و در گویش محلی هم به‌صورت «فَراشه/خُراشه» تلفظ می‌شود. همچنین این غار، به معبد موبدان فیروز نیز شهرت دارد و علت این امر، اهمیت غار در میان زرتشتیان و حتی یافتن خاكستر آتش مقدس در طی سالیان متمادی از درون غار می‌باشد.

غار فراشاه؛ سكونتگاه اشكانیان

غار فراشاه با تاریخچه طولانی خود، ازجمله غارهای دارای سابقه سكونت است كه قدمت آن، حداقل به دوران اشكانیان برمی‌گردد. در این غار، بقایایی از زندگی انسان‌های گذشته و همچنین خشت‌های مربعی به ابعاد 40 در 40 با ضخامت 12 سانتیمتر یافت شده كه جهت ساخت دیواره‌ها و بخش‌های مختلف داخل غار به كار می‌رفته است. درواقع، پژوهش‌ها نشان می‌دهد كه انسان‌ها با هدف احداث معبد، پناهگاه یا دژ و قلعه به غار اسلامیه روی آورده و زرتشتیان نیز در این محل به‌عنوان مكانی مقدس تا سال‌ها آتش جاودان خود را نگهداری می‌كرده‌اند. لازم به ذكر است كه غار فراشاه یزد به ثبت آثار ملی رسیده و هم‌اكنون در زمره غارهای مقصد گردشگری و غارنوردی برای علاقه‌مندان به شمار می‌رود.

ویژگی های غار فراشاه تفت

روستای اسلامیه تفت در میان كوهستان‌های خود، تعدادی غار كوچک و بزرگ را دربرگرفته كه غارهای فراشاه و بادامستان از مهم‌ترین آن‌ها می‌باشد. موقعیت تشكیل این غارها، در محل اتصال توده گرانیتی شیركوه و رسوبات آهكی كرتاسه این كوه دیده می‌شود و آثاری از ایجاد گسل نیز در اطراف آن‌ها به چشم می‌خورد. غار اسلامیه یا فراشاه با نزدیكی به عقابكوه یزد، طی سال‌های اخیر موردتوجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته؛ اما حفاری‌های غیرمجاز در داخل آن هم موجب شكل‌گیری پستی‌وبلندی‌هایی در كف غار و خرد شدن و آسیب‌دیدگی سفال‌های مكشوفه از غار شده است. باید گفت كه در زیر غار، همچنان یک چشمه آب زلال جریان دارد و آثاری از معدن سنگ متروكه نیز در آن دیده می‌شود.

مسیر دستیابی به غار فراشاه

جهت دستیابی به غار فراشاه در روستای اسلامیه، باید ابتدا خود را به تفت و سپس به منطقه كوهستانی حاشیه این روستا رساند. در بدو ورود به روستا، عقابكوه زیبا به چشم می‌خورد كه پس از عبور از این كوه، ارتفاعات دیگری پیش رو قرار می‌گیرد و باید صعود را از آن‌ها آغاز كرد. مسیر رسیدن به غار فراشاه دارای یک شیب بسیار تند است و درصورت حركت از كنار «چشمه تامهر» اسلامیه، پس از طی مسیری ۱ كیلومتری افراد را به نزدیكی غار می‌رساند.

با رسیدن به محل شكل‌گیری غار فراشاه، دهانه بزرگی همچون یک طاق دیده می‌شود كه غارنوردان را به فضایی نسبتاً کوچک با طول و عرض ۲۰ در ۲۰ متر وارد می‌سازد. همچنین محوطه بیرون غار نیز دارای چشم‌اندازی بسیار زیبا از مناطق كوهستانی است که در فصل‌های گرم سال، بسیار سرسبز و تماشایی می‌شود.

غار فراشاه یا اسلامیه یزد با قرارگیری در نزدیكی جاذبه‌های گردشگری پرطرفداری همچون چشمه تامهر، غار بادامستان، عقابكوه، آبشار فصلی لیسو و... از مقاصد محبوب گردشگران و كوهنوردان است و طی ایام مختلف سال، پذیرای علاقه‌مندان به غارنوردی می‌باشد.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi