https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

امامزاده سید فتح الدین رضا یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های یزد  »  امامزاده سید فتح الدین رضا یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان امام، کوچه مالمیر، امامزاده سید فتح الدین رضا یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی_مذهبی

شهر یزد با داشتن جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، مذهبی و فرهنگی بسیار، یکی از مقاصد محبوب گردشگران داخلی و خارجی به شمار می‌رود که بقاع متبرکه امامزادگان این شهر نیز همواره موردتوجه مسافران و زائران است. امامزاده سید فتح‌الدین رضا(ع) یکی از اماکن زیارتی و جاهای دیدنی یزد است که با قرارگیری در بافت تاریخی یزد و نزدیکی به جاذبه‌های گردشگری معروف این شهر، در زمره زیارتگاه‌های محبوب استان یزد قرار گرفته است..

امامزاده سید فتح الدین رضا یزد

معرفی امامزاده سید فتح الدین رضا

امامزاده سید فتح‌الدین رضا(ع) که در میان اهالی منطقه با نام‌های سید فتح‌الله، سید ابوالفتح، سیدفتح و سید فتح‌الرضا نیز شناخته می‌شود، از نوادگان امام صادق(ع) است که نسب او بدین شرح می‌باشد: «سیدابوالفتح بن احمد بن علی بن احمد بن محمد بن عیسی بن علی العریضی بن جعفر الصادق». البته طبق نوشته‌ای مندرج بر یک زیلو، از این امامزاده تحت عنوان سلطان سیف‌الدین نیز یاد شده است.

امامزاده سید فتح الدین رضا یزد

آدرس امامزاده سید فتح الدین یزد کجاست؟

امامزاده سید فتح‌الدین رضا(ع) ازجمله دیدنی‌های مذهبی و تاریخی یزد است که در بافت سنتی و حوالی محله‌های مالمیر و سرسنگ قرار دارد. این بقعه متبرکه که ازطریق خیابان امام خمینی و خیابان فرمانداری یزد قابل دسترسی می‌باشد، در کوچه مالمیر واقع شده است.

امامزاده سید فتح الدین رضا یزد

تاریخچه امامزاده فتح الدین

بقعه امامزاده فتح‌الدین(ع) یزد جزو میراث فرهنگی ارزشمند این شهر به حساب می‌آید که قدمت آن مربوط به قرن هشتم یا نهم هـ.ق می‌باشد. باتوجه به تاریخچه امامزاده و سنگ قبر داخل آن، احتمال دارد این مزار متعلق به سید ابوالفتح الهادی محی‌الدین باشد که از بزرگان سادات عریضی یزد بوده است. باید گفت وی یک دختر داشته و ازآنجایی که مادرش دختر سید رضی‌الدین طبیب بوده، به سید فتح‌الدین رضا شهرت یافته است.

امامزاده سید فتح الدین رضا یزد

معماری امامزاده فتح الدین رضا(ع)

معماری بقعه امامزاده سید فتح‌الدین(ع) همچون بسیاری از زیارتگاه‌های ایران، از سبک ایرانی_اسلامی پیروی می‌کند و جلوه ساده و چشم‌نوازی دارد. هسته مرکزی این بنا حدود 7.5 در 7.25 متر و ضخامت پی‌های آن بین 1.10 تا 2 متر می‌باشد که گنبدی به ارتفاع 19 و قطر 8 متر را بر بالای خود نگه داشته است. ظاهر شلجمی و سه‌پوش گنبد امامزاده با آینه‌کاری‌های داخلی و کاشی‌کاری‌های خارجی خود، ساختاری تماشایی و زیبا دارد. از زیباترین بخش‌های بنا باید به گلدسته‌های 20 متری و جالب آن اشاره کرد که به‌دلیل شکل زیبا و فاصله اندک با همدیگر، همواره موردتوجه زائران و گردشگران قرار می‌گیرد. در دو طرف مناره‌ها، امکان مشاهده اتاق‌های نوارخانه و دفتر آستان وجود دارد.

دقیقاً در زیر گنبد و وسط بقعه، مرقد امامزاده میان ضریح مشبکی به ابعاد 2 در 3 با ارتفاع 2.20 متر واقع شده که در بالای ضریح، خطاطی سوره اعلی به چشم می‌خورد. در شرق حرم امامزاده فتح‌الدین یزد می‌توان رواقی با قبور افراد را دید و در غرب آن هم مسجدی دوطبقه به ابعاد 17 در 22 متر قرار دارد. همچنین چند اتاق حاوی قبور بزرگان یزد و صحن و ایوان باشکوه در شمال، از دیگر بخش‌های امامزاده به شمار می‌رود.

امامزاده سید فتح الدین رضا یزد

تزیینات بنای امامزاده سید فتح

از رایج‌ترین تزیینات معماری امامزاده سید فتح‌الدین(ع) در یزد باید به کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای سرتاسری آن اشاره کرد. این پوشش زیبا به همراه مقرنس‌های بی‌نظیر، خطاطی و طراحی‌های متعدد، نمای ظاهری بقعه را تشکیل داده که موجب شکوه بنا شده است.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi