https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

کویر کاراکال کجاست؟

تاریخ ثبت : 29 دی 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  کویر کاراکال کجاست؟
کویر کاراکال کجاست؟ کویر کاراکال کجاست؟

کویر کاراکال از بکرترین و زیباترین کویرهای ایران به شمار می رود. این کویر در نزدیکی روستای صادق آباد بافق در استان یزد و مرکز ایران قرار دارد.
این کویر زیبا دارای تپه های شنی عظیم است که وسعت آ نها به بیش از 1500 هکتار با ارتفاع بیش از 50 متر می رسد. این تپه ها از بزرگترین تپه های شنی ایران به شمار می روند.
این کویر زیبا تا سال ها پیش برای عموم مردم ناشناخته بود تا اینکه به همت اهالی این منطقه و اجرای همایش کویر نوردی در سال 1386 به تدریج به یک جاذبه طبیعی پرطرفدار تبدیل شد و اکنون گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای بازدید از طبیعت بکر این کویر، به این منطقه سفر می کنند.

کویر کاراکال کجاست؟

وجه تسمیه کویر کاراکال

نام کاراکال برگرفته از زبان پارسی باستان است که به گونه ای وحشی از گربه سانان می گویند و به دلیل اینکه کویر کاراکال از قدیم زیستگاه این گربه سان زیبا بوده به این نام شهرت یافته است. البته این کویر را به خاطر نزدیکی به روستای صادق آباد کویر صادق آباد هم می نامند. 

کویر کاراکال کجاست؟

تفریحات در کویر کاراکال

سافاری، شتر سواری، پیاده روی، تماشای آسمان پرستاره کویر، غلت خوردن و موتورسواری روی شن های طلایی از تفریحات بی نظیری است که می توان در کویر کاراکال تجربه کرد. 
وجود کمپ تفریحی شن و شادن و کمپ شهید برزگری ، اقامت کویرنوردان را سهولت بخشیده و همچنین امکانات رفاهی گردشگران را فراهم آورده است.

کویر کاراکال کجاست؟

جاذبه های نزدیک به کویر کاراکال

در اطراف این کویر دیدنی، جاذبه های زیبای دیگری نیز برای بازدیدکنندگان وجود دارد که یکی از آن ها خانه وحشی بافقی شاعر قرن دهم هجری است که در مسیر کویر کاراکال واقع شده است.
آب انبار و حمام کاکامیر از دیگر مکان های تاریخی این منطقه به شمار می رود که در کنار شن های روان واقع شده و با گنبد آجری زیبایش منظره بسیار زیبایی را در دل کویر آفریده است. 
در بالای شن های روان قلعه ای در فاصله دو کیلومتری کویر دیده می شود که به آن قلعه باقرآباد می گویند. این مکان دژی متعلق به دوره قاجار است.

کویر کاراکال کجاست؟

پوشش گیاهی کویر کاراکال

کویر کاراکال به اقتضای آب و هوای کویری اش دارای پوشش گیاهی ضعیفی است که عمدتاً از گیاهان ماسه پسند تشکیل شده اند که از این می توان به گیاهانی نظیر نسی و اسکنبیل اشاره کرد. البته در حاشیه های این کویر و در مرز نمکزارها و شن زارها به تدریج پوشش گیاهی قدری غنی تر می گردد و درختچه های گز، انار، پسته و نخلستان ها مشاهده می شود.

کویر کاراکال کجاست؟

گونه های جانوری کویر کاراکال

همانطور که اشاره شد، کاراکال یکی از گونه های جانوری این منطقه است، اما علاوه بر این گربه سان، پرنده ها و حیوانات کویری دیگری نیز در کارال زندگی می کنند که اگر حواستان جمع باشد و شانس با شما یاری کند، حیوانات زیبای این منطقه را در حین گردش در این کویر، خواهید دید.

کاراکال

همانطور که گفته شد کاراکال نام یک گربه سان وحشی است که به نام های سیاه گوش و منگوله گوش نیز خوانده می شود. کاراکال یکی از 8 گربه سانی است که در ایران زیست می کند. این گربه سان کوچک، در نوع خود سنگین ترین و سریع ترین محسوب می شود. کاراکال علاوه بر خاورمیانه در آفریقا نیز زندگی می کند. یوز گربه و گربه طلایی از نظر ژنتیکی، نزدیکترین خویشاوندان این گربه سان به شمار می رود.
روش زندگی این حیوان زیبا بسیار جالب است. کاراکال ها به صورت انفرادی و در قلمرو مخصوص خود زندگی می کنند که این قلمرو برای هر کاراکال از 270 تا 1116 کیلومتر مربع می رسد که وزن بیشتر کاراکال و کمبود طعمه از دلایل وسعت قلمرو این حیوان می باشد. کاراکال بیشتر در شب شکار می کند، اما گاهی در روز هم دیده می شود. 
این حیوان زیبا به دلیل هوش بالا و امکان رام شدن در گذشته های دور بسیار مورد توجه مردم بوده و از آن ها برای شکار حیواناتی نظیر خرگوش، آهو و روباه استفاده می کردند.
متأسفانه در سال های اخیر جمعیت کاراکال ها در دنیا بسیار کم شده به طوری که به عنوان یک گونه کمیاب معرفی می شود. 

کویر کاراکال کجاست؟

مسیر دسترسی

فاصله این کویر از یزد حدود 140 کیلومتر است و جاده آسفالته و مسیر مناسب، یکی از ویژگی هی مثبت کویر کاراکال به شمار می رود. برای رفتن به این کویر بعد از رسیدن به شهر یزد، مسیر کویری یزد به بافق را در حدود 100 کیلومتر طی کرد. در اواسط بلوار ورودی بافق در سمت چپ یک فرعی وجود دارد که بازدیدکنندگان را بعد از طی 15 کیلومتر به روستای صادق آباد و در نهایت به کویر کاراکال راهنمایی می کند. 
برای حرکت از تهران به سمت کاراکال برای یک کویرنوردی جانانه ابتدا باید عازم یزد شوید و از یزد وارد جاده بافق شوید و ادامه مسیر را دنبال کنید. فاصله تهران تا کاراکال حدود 760 کیلومتر است که با اتوبوس 8 ساعت زمان می برد، اما به محض رسیدن، مناظر شگفت انگیز کویر خستگی را از خاطرتان محو می کند.
برای یک کویر نوردی امن و برنامه ریزی شده می توانید روی تور کویر نوردی رادینا حساب کنید.
اقامت در بافق و در هتل های نیکان و علمدار، سفری دلنشین را برای شما به ارمغان می آورد.
برای سفر به بافق و کسب اطلاعات بیشتر، راهنمای سفر به بافق را مطالعه کنید.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi