https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

از جشن سده چه می دانید؟

تاریخ ثبت : 01 بهمن 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  از جشن سده چه می دانید؟
از جشن سده چه می دانید؟ از جشن سده چه می دانید؟

جشن سده ، از جشن های مهم ایرانیان به شمار می رود که با آداب و رسوم ویژه و در غروب دهمین روز بهمن ماه که به آن آبان روز می گویند، برگزار می شود. برای اطلاعات بیشتر درباره این جشن باستانی با ما همراه شوید.

از جشن سده چه می دانید؟

جشن سده در چه شهرهایی برگزار می شود؟

این جشن توسط پیروان آیین زرتشتی برگزار می گردد؛ بنابراین این مراسم نیز در شهرهای زرتشتی نشین ایران از جمله تهران، اصفهان، شیراز، یزد، اهواز، کرمان، میبد و اردکان برگزار می شود که در میان آن ها باشکوه ترین جشن سده به کرمان تعلق دارد؛ بدین صورت که زرتشتیان کرمان و شهرهای دیگر و همچنین مردم مختلف از کیش های دیگر در باغچه دولت آباد دور هم جمع می شوند و این مراسم آیینی را به تماشا می نشینند.

از جشن سده چه می دانید؟

آداب و رسوم جشن سده

از زمان ایران باستان آتش از عناصر مقدس به شمار می رفته و در بسیاری از جشن های ایرانیان نقش کاربردی داشته است؛ زیرا ایرانیان باستان عقیده داشتند آتش مهم ترین نشانه برای حضور اهورامزدا است و از این رو آتش از جایگاه والایی برخوردار بوده است. در جشن سده نیز آتش هسته مرکزی را تشکیل می دهد که در برافروختن آن از هیزم های نذری استفاده می شود. 
همچنین ایرانیان باستان معتقد بودند آتشی که در این روز برافروخته می شود باعث گرم شدن زمین و آماده شده آن برای ورود به فصل بهار می شود.
در زمان های گذشته هیزم ها را بر بلندای کوه یا بالای بام خانه ها جمع می کردند و در جشن سده می سوزاندند، اما امروزه مکان های مشخصی را برای افروختن آتش انتخاب کردند و مراسم را در این مکان ها برگزار می کنند.

از جشن سده چه می دانید؟
این جشن توسط زردشتیان و موبدان برگزار می شود. موبدان به صورت اولین حلقه گرد آتش می ایستند و بعد مردم در پشت سر آن ها قرار می گیرند. در این مراسم، موبدان دعا و نیایش می خوانند، رقص های آئینی انجام می دهند و همچنین در کنار آن ها به شاهنامه خوانی و اجرای موسیقی های زنده با سازهای ایرانی می پردازند.
زرتشتیان در جشن سده لباس های سفید بر تن می کنند و موبدان روبندهایی بر صورت می زنند زیرا بر این باورند که نفس آلوده آدمیان نباید به حریم مقدس این آتش برخورد کند. 

از جشن سده چه می دانید؟

فلسفه پیدایش جشن سده

در بوجود آمدن مراسم جشن سده اعتقادات گوناگونی وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک پرداخته می شود.
در ایران باستان، زمستان به دو بخش چهل روزه تقسیم می شده که دوره اول از شب یلدا تا دهم بهمن و دوره دوم از دهم بهمن تا پایان سال بوده است. دوره اول چله بزرگ و دوره دوم را چله کوچک می گویند و معتقدند پایان چله بزرگ، زمین نفس می کشد و گرم می شود و بعد از این تاریخ، سرمای سختی پیش نمی آید؛ از این رو، جشن سده در واقع جشنی در گرامیداشت زمستان بوده است.
از دیگر دیدگاه هایی که درمورد جشن سده وجود دارد، اعتقاد به ارتباط این جشن با شب یلداست. عدد چهل از دیرباز نزد ایرانیان از تقدس ویژه های برخوردار بوده و جشن سده نیز چهل روز پس از شب یلدا برگزار می گردد و به عبارت دیگر تولد خورشید است که این روز را گرامی می دارند.

از جشن سده چه می دانید؟

در توجیه دیگر این جشن آمده که ایرانیان باستان آغاز فصل سرما را از ده آبان در نظر می گرفتند که فاصله این تاریخ تا ده بهمن صد روز است و معتقد بودند پایان این صد روز پایان سرمای زمستان است و این تاریخ را فرخنده می داشتند. 
از شب یلدا تا نوروز که روزها طولانی تر می شده،  مردم روزها و شب ها را جدا می شمردند بنابراین از دهم بهمن ماه تا نوروز را مجموع صد روز و شب تشکیل می داده و به این دلیل به دهم بهمن سده می گفتند که به همین عدد صد اشاره دارد.

از جشن سده چه می دانید؟

افسانه جشن سده

علاوه بر دیدگاه هایی که گفته شد، در افسانه ها و نیز در بخش اساطیری شاهنامه داستان های جالبی درباره جشن سده گفته شده است. یکی از این افسانه ها درباره کیومرث و فرزندان وی می باشد. طبق داستان های شاهنامه کیومرث اولین مرد به شمار می رود و دهم بهمن روزی است که تعداد فرزندان کیومرث به صد رسید.
اعتقاد دیگری درمورد جشن سده وجود دارد که شبیه داستان کیومرث می باشد با این تفاوت که در این افسانه آمده که فرزندان مشی و مشیانه نخستین زوج روی زمین در این تاریخ به صد تن رسیده اند و این روز را به همین دلیل گرامی می دارند.
اجداد باستانی ما بر این باور بودند که آتشی که در این روز برافروخته می‌شود، زمین را گرم و آماده ورود به بهار می‌کند.

از جشن سده چه می دانید؟

توصیه ها

جشن سده یک مراسم آیینی محسوب می شود که در میان پیروان دین زرتشتی حائز اهمیت می باشد، بنابراین از هموطنان غیر زرتشتی درخواست می شود که برای اعتقادات دیگر هم میهنانمان، احترام قائل شوند و در هنگام برگزاری مراسم به خصوص گاته خوانی سکوت را رعایت کنند و از خوردن و آشامیدن بپرهیزند. 

از جشن سده چه می دانید؟


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi