https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

باغ خان یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  باغ های تاریخی یزد  »  باغ خان یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، ابتدای جاده تفت
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 23
روز بازدید : همه روزه

 از باغ های تاریخی و قدیمی یزد، «باغ خان» یا «باغ ناصریه» است كه در حدود سال های ۱۲۷۰ تا ۱۲۸۰ (قرن ۱۳ هجری قمری) و به فرمان «محمد خان والی» حاكم یزد در دوره قاجار ساخته شده است.

باغ خان یزد

معماری باغ خان

 باغ خان، با مساحت بالغ بر ۱۵ هزار متر مربع، همانند دیگر باغ های ایرانی دارای عمارتی اصلی است كه به «خان نشین» مشهور بوده است.
 این عمارت زیبا در گذشته استراحتگاه ییلاقی خان به حساب می آمده که علاوه بر 3 طبقه بودن با اتاق های قرینه بسیار زیبا، تالار بزرگ با سقف عریض و طویل در طبقه اول، جذابیت آن را دو چندان کرده است. ناگفته نماند که بیان می شود « استاد کریم»، تنها طی یک روز توانست سقف این اتاق عجیب را بپوشاند. 
در گذشته آب ۱۲ رشته قنات از باغ خان یزد عبور می كرده و گذر آب در باغ موجب رونق درختان میوه از جمله انار، زردآلو، بادام، توت و چنار می شده است. 

باغ خان یزد

کاربری باغ خان یزد

چون باغ خان، منزل دوم كاروانیانی بوده كه از یزد عازم شیراز بوده اند این باغ دارای دو كاربری بوده است. كاربری خصوصی آن كه برای ساكنین اصلی باغ بوده و كاربری عمومی كه به مسافران عرضه می شده است. ساباط، قهوه خانه، مغازه ها و صفه های آب انبار برای كاربری های عمومی و كوشک، خانه های خدمه، آب انبار، استخر، انبار و اصطبل به عنوان کاربری های خصوصی بوده اند.
 بد نیست بدانید باغ خان در زمان حكومت «ضیغم الدوله قشقایی» صدمات بسیار زیادی دید و تزئیناتی كه اكنون در این عمارت می بینید توسط « فتح الله مشیرالممالک خان مستوفی» ایجاد شده است. 

در زمان جنگ تحمیلی ۸ ساله، از این باغ جهت آموزش نظامی استفاده می كرده اند. سپس در سال ۱۳۸۶ شمسی با اعتبار ۱۵۰ میلیون ریال مرمت و بازسازی شده و اكنون با نام بوستان ولایت و به مالكیت یكی از نهاد های نظامی، محل برگزاری عروسی زوج های جوان است.  

 باغ خان در سال ۱۳۸۰ با شماره ۳۸۰۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد باغ خان یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi