https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

باغ تیتو بافق

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های بافق  »  باغ تیتو بافق
شهر : بافق
آدرس : بافق، بلوار امام علی (ع)، محله علیا، باغ تیتو بافق
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 20
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 2000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 100,000 IRR

به دیدار یكی از باغ‌های تاریخی استان یزد «باغ تیتو بافق» می‌رویم؛ باغی كه به‌فرمان «محمدتقی خان» حاکم صفوی یزد و اوایل قرن ۱۳ هـ.ش بنا شده است.

باغ تیتو بافق

آشنایی با باغ سرسبز تیتو بافق

بنای خانه باغ تیتو در شهرستان بافق و در محله علیا (سراستخر) واقع شده است. این باغ با مساحت حدود یک هزار مترمربع، به سبك معماری زیبا و از جنس خشت و گل بنا گردیده است. عمارت این مجموعه با ابعاد ۱۷ در ۱۷ متری خود، در میانه باغ و لابه‌لای درختان انگور، انار، نخل و... قرار گرفته و شامل بخش‌های مختلفی همچون خان‌نشین، اتاق سرایدار، تالار، بادگیر و هشتی می‌شود. بادگیر ۱۳ متری این بنا، در گذشته‌ای نه‌چندان دور وظیفه خنك كردن و تهویه هوای فضای درونی خانه را بر عهده داشته است.

این باغ زیبا و دیدنی در دل کویر، بسیار سرزنده و شاداب است و علت با طراوت بودن و سرسبزی‌اش، جریان دائمی و مستمر آب قنات یوسف شاهی می‌باشد که آن را از آفت خشک‌سالی مرسوم به دور نگه‌داشته است.

نخلستان باغ تیتو بافق

وجه تسمیه باغ تیتو بافق

در فرهنگ دهخدا، «تیتو» به معنای «مرغ آبی» می‌باشد؛ اما مشخص نیست که دلیل اصلی این نام‌گذاری چیست؟ در برخی از منابع نوشته شده که تودرتو بودن اتاق‌های این باغ، دلیل نام‌گذاری‌اش به تیتو است.
باغ تاریخی تیتو بافق در تاریخ ۲۸ فروردین‌ماه ۱۳۸۰ هـ.ش با شماره ۳۷۵۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. هم‌اکنون این مجموعه با تغییر کاربری خود، به‌عنوان مجموعه اقامتی و پذیرایی استفاده می‌شود.

برای رزرو هتل باغ تیتو بافق می‌توانید از طریق سایت ما اقدام کنید.

ارسی باغ تیتو بافق

جاذبه های بافق را از دست ندهید!

اگر گذرتان به شهر بافق یزد افتاد؛ از سایر جاذبه‌های این شهر مانند خانه وحشی بافقی، امامزاده عبدالله و... دیدن کنید. از کویرنوردی در کمپ‌های کویری بافق نیز غافل نشوید که شامل دو کمپ کویری به نام‌‌های کمپ شن و شادن و کمپ شهید برزگری (کاراکال) می‌باشند.

شیشه های رنگی باغ تیتو

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد باغ تیتو بافق با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi