https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه سکه و مردم شناسی حیدر زاده یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های دیدنی یزد  »  موزه سکه و مردم شناسی حیدر زاده یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان امام خمینی، محله فهادان، بن بست بیت الزهرا، موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده
نوع جاذبه گردشگری : فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 20
روز بازدید : همه روزه به جز 28 صفر، تاسوعا و عاشورا، شهادت امام علی، شهادت امام جعفر صادق و رحلت امام خمینی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 3000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 150,000 IRR

تاریخچه موزه سکه و مردم شناسی حیدر زاده یزد

موزه سکه و مردم شناسی حیدر زاده یزد ، در خانه عرب زاده محله فهادان یکی از قدیمی ترین محله های شهر یزد قرار دارد. این موزه شخصی که به مالکیت میراث فرهنگی درآمده، خانه ای 800 متری با 10 سالن است که قدمتش به دوره قاجاریه می رسد. موزه حیدرزاده با تلاش و همت استاد حسین حیدرزاده جمع آوری شده که خود ایشان هم از اساتید برجسته علم سکه شناسی می باشند. جمع آوری این کلکسیون گرانبها، از سال 1335 تا 1383 طول کشیده و سپس این خانه بازسازی شده و به موزه سکه و مردم شناسی حیدر زاده تغییر کاربری داده است.

موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده یزد

معماری موزه سکه یزد

ساختمان موزه خصوصی سکه و مردم شناسی حیدر زاده یزد ویژگی های خاص دوره قاجار را دارد که شامل کار بندی ها و گچ بری های منقوش اسلیمی و مزیّن به اشعار مذهبیِ واقعه کربلا می شود و همچنین تالاری بزرگ در بین اتاق های 3 و 5 دری، گنجینه های زیبای چوبی و ... دارد.

موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده یزد

مجموعه موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده یزد

در موزه تخصصی سکه یزد ، مجموعه ای از 5000 سکه قدیمیِ طلا، نقره، مس و برنج متعلق به دوره های مختلف تاریخی (پیش از اسلام، اسلامی و معاصر)، زمان حکومت عباس بن مأمون و احمد بن علی سامانی، سکه نادرشاه با شعار شیعی و سکه جلوس کریم خان زند وجود دارد و اسکناس های قدیمی از دوره های مختلف نظیر دوره ناصرالدین شاه تا عصر حاضر و انواع اقلام مردم شناسی (ظروف پخت و پز، تزیینی، مراسم و آیین) نیز در موزه سکه و مردم شناسی حیدر زاده یزد قرار دارد.

موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده یزد

همچنین 1000 فقره گنجینه و اشیای مردم شناسیِ مربوط به 42 دوره تاریخیِ زندگی گذشتگان (از دوره هخامنشیان تا کنون)، زیور آلات و تسبیحات (نقره، عقیق، کهربا و برنجی)، اسناد و نسخ خطی در این موزه نگهداری می شود که همگی از سال 1335 توسط «آقای حیدرزاده»، یکی از اساتید شاخص علم سکه شناسی و مجموعه داران میراث فرهنگی جمع آوری شده است.

موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده یزد

از دیگر اشیای قدیمی موجود در موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده یزد می توان به مجموعه ی وسایل طبخ غذا (دیگ های سنگی، مسی، تیوها و خمره ها)، انگشتر (عقیق و برنجی)، زنجیر، وسایل روشنایی (چراغ های پیه سوز، فانوس های شمعی و نفتی، چراغ هدایت کننده قطار و ...)، 100 عدد قفل و ابزار جنگی اشاره کرد.

موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده یزد

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موزه سکه و مردم شناسی حیدر زاده یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi