https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مجموعه سلطان بندرآباد صدوق

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  مجموعه های تاریخی یزد  »  مجموعه سلطان بندرآباد صدوق
شهر : اشکذر
آدرس : شهرستان صدوق، ۱۰ کیلومتری شمال غربی اشکذر، روستای بندرآباد، مجموعه سلطان بندرآباد صدوق
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : بازدید
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان

مجموعه سلطان بندرآباد صدوق؛ نماد معماری اسلامی

مجموعه تاریخی سلطان (محمودشاه) بندرآباد، یکی از آثار باستانی زیبا در روستای بُندَر آباد است که متعلق به قرن هفتم هجری قمری می باشد. این مجموعه از طاق و تویزه هایی با خشت و گل بنا شده و شامل: خانقاه، مسجد جامع، حسینیه، آب انبار، برج حفاظتی و مقبره می شود كه در حصار و بارو محفوظ گردیده اند.

بندر اباد

این بنا در قدیم، خانقاه شیخ تقی الدین دادا محمد (شیخداد) یکی از عرفا و صوفیان نامدار بوده است. امروزه در این مجموعه قبور متعددی به چشم می خورد که مدفن عده ای از مشایخ سلسله «دادایی»، بویژه آرامگاه سلطان محمود شاه، فرزند شیخ تقی‌الدین دادا می باشد. لازم به ذکر است که سنگ قبرهای بکار رفته برای قبور از لحاظ هنرهای حجاری، طراحی و خوشنویسی بسیار حائز اهمیت می باشند.

بندر اباد
بنا از لحاظ معماری و نقشه ساختمانی بسیار به مسجد شباهت دارد. در مسجد این مجموعه، منبری از كاشی معرق 6 ضلعی فیروزه ای با نقش های اسلیمی، گره و خط ثلث وجود دیده می شود كه از نظر هنری، شبیه آن را در هیج جای استان یزد نمی توان دید.

محرابی در مسجد وجود دارد که دو اتاق در طرفین آن تعبیه شده و با کاشی های فیروزه ای تزیین گردیده و در جنوب صحن، صفه ای با طول 11 متر قرار گرفته است. همچنین گنبد این بنا از داخل با کاشی های 6 ضلعی فیروزه ای و حواشی معرق پوشیده شده است.

بندراباد

مجموعه سلطان كه به مرور زمان در زیر ریگ های روان كویری مدفون شده بود، چند سال پیش از زیرخاك بیرون آورده شد و مرمت گردید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مجموعه سلطان بندرآباد صدوق با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

بندر اباد

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi