https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  مناطق حفاظت شده یزد  »  منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد
شهر : خاتم
آدرس : شهرستان خاتم، شهر هرات، دهستان چاهک، منطقه حفاظت شده باغ شادی هرات
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
روز بازدید : همه روزه

منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد

معرفی منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد

شهر هرات مرکز شهرستان خاتم ( مهم ترین قطب کشاورزی استان یزد) و جنوبی ترین نقطه استان می باشد که بخش عمده آن در جنوب دهستان چاهک و بین دو استان فارس و یزد، تحت پوشش جنگلی قرار دارد. این منطقه بزرگ و طبیعی با مساحتی بالغ بر 34000 هکتار است که پوشیده از درختان و درختچه های جنگلی می باشد و از شرق به غرب شامل جنگل های چاه منج، بختیاری، قناتو، باغ معدن و باغ شادی می شود.

منطقه حفاظت شده جنگل شادی هرات ، ۹ هزار هکتار از اراضی این منطقه را به خود اختصاص داده و در فاصله 25 كیلومتری مركز دهستان چاهک قرار گرفته است. جنگل باغ شادی خاتم، بزرگترین جنگل طبیعی استان کویری یزد و تنها منطقه جنگلی این استان می باشد که از نوع جنگل های زاگرسی با 20000 هکتار مشجر و 14000 هکتار مراتع غیر قابل مشجر است.

منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد

وضعیت توپوگرافی( ویژگی های فیزیکی سطح زمین) باغ شادی و ارتفاع آن از سطح دریا

منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد غالبا به صورت کوهستانی و تپه ماهور و قسمتی از آن هم به صورت دشت و دامنه ای است. جهت کلی شیب این منطقه به سمت شمال شرقی با ارتفاعی حداکثر 2500 متر، حداقل 2000 متر و به صورت میانگین 2100 متر ارتفاع از سطح دریا می باشد.

منطقه حفاظت شده باغ شادی هرات از با ارزش‌ترین و مهم ترین مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌ زیست استان یزد به حساب می آید. این منطقه، اگر چه بارشی با میانگین 2/285 میلیمتر در سال به همراه چشمه ‌های طبیعی و دائمی آب شیرین، چند رشته قنوات و حلقه چاه با میزان آب دهی و دبی وابسته به ریزش های جوّی دارد و تقریبا نسبت به سایر مناطق استان یزد ‌از شرایط مطلوب ‌تری برخوردار است ولی پراکنش و امكان بهره ‌برداری از منابع آب سطحی مطمئنی همچون آب بندان، انتقال آنها از طریق انهار و ایستگاه‌ های پمپاژ در منطقه باغ ‌شادی وجود ندارد.

اما به هر حال، در فصول گرم سال كه حیات‌ وحش نیاز آبی بیشتری دارد این منابع آبی در تامین آب مورد نیاز آنها نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد

پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده جنگل باغ شادی هرات

به طور کلی، پوشش گیاهی در هر منطقه علاوه بر اهمیت آن در حفظ تعادل اکولوژیکی( کاهش اثرات زیست محیطی مخرب)، در زمینه حفظ آب و خاک و همچنین تولید علوفه نیز بسیار با ارزش و قابل توجه است.

در منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد ، تاکنون 157 گونه گیاهی شناسایی شده که متعلق به 44 خانواده و 112 جنس گیاهی می‌باشند.

پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده باغ شادی خاتم شامل اراضی کشاورزی، جنگل و مراتع درختان بنه با طول 6 تا 9 متر در ارتفاعات بالایی، درختچه های بادام کوهی، بادامک، دافنه و ارژن در ارتفاعات میانی و بوته های درمنه، گون، گرامینه و ... در ارتفاعات پایینی می شوند.

از دیگر گونه های این منطقه می توان به کلاه میرحسین، ارچن، جاشیر، چرخه، آفتاب‌ پرست، گوش بره، چوبک، زیره سیاه، عجوه، شقایق و آلوچه وحشی، انواع گیاهان فصلی و ... اشاره کرد.

منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد

مراتع جنگلی و مشجر

بخش عمده درختی منطقه جنگل حفاظت شده باغ شادی خاتم را گونه های بنه( پسته وحشی باغ شادی) در وسعت 7000 هکتار و بادام کوهی« چنار ناز» با 5000 هکتار شامل می شود؛

بنه( پسته وحشی)

« بنه» درختی از خانواده( Anacardiaceae ) با تاج مدور و ارتفاع 6 تا 9 متر است که دارای دو گونه چاتلانقوش و خنجوک می باشد، بادام کوهی، بادام و بادامک نیز از این خانواده می باشند. شاخ و برگ درخت بنه همانند بادام کوهی کاربرد تغذیه احشام، سوخت در زمستان برای اهالی منطقه و تهیه نوعی صمغ جهت مصارف صنعتی دارد. میوه درخت بنه، به نام آندوکارپ و دارای پوسته سخت، سبز و چرب مانند می باشد با مغزی شبیه مغز پسته معمولی که مردم بومی، از آن نوعی غذای محلی انرژی زا و مقوی درست می کنند.

بادام کوهی

بادام کوهی معروف به تنگرس، تنگز یا قنس، درختچه ای است با میوه ای تلخ که پس از انجام مراحل تلخ گیری، از آن به عنوان آجیل استفاده می شود. این درختچه با برگ های باریک و کشیده بیشتر در منطقه بختیاری و باغ معدن دیده شده است.

بادامک

بادامک که نوعی درخت جنگلی می باشد، در زبان محلی به آن بارشین می گویند و بلندتر از بادام کوهی است.

منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد

کیکم

درختچه کیکم از خانواده افراها( Aceracea) و دارای برگ های کُرکی با سه لوب، شاخه هایی خاکستری رنگ و میوه بالدار و بالها می باشد که به صورت پراکنده در ارتفاعات 1900 تا 2100 متر به همراه بنه، بادام و در ارتفاعات بالاتر از آن، به همراه بنه یافت می شود.

ارژن

ارژن درختچه ای چند ساله از خانواده(  Rhamnacea) است که با چوبی صاف، مرغوب و پوست زرد طلایی خود، دارای وزن خاص زیاد و مقاومت خوبی می باشد و در تهیه دسته کلنگ، چوب دستی چوپان ها و ... استفاده می شود .

پوشش جانوری منطقه

زیستگاه‌ های پستانداران در منطقه حفاظت شده باغ ‌شادی هرات شامل جنگلی كوهستانی با شیب تند، دشتی بیابانی، تپه ماهوری و كوهپایه، باغات و ... می‌باشند.

در منطقه حفاظت شده باغ ‌شادی خاتم ، تعداد 18 گونه پستاندار از 13 خانواده شناسایی شده ‌است.

بسیاری از پستانداران گوشتخوار منطقه حفاظت شده باغ ‌شادی خاتم یزد بنا بر ارجحیت فراوانی غذا و پناه، زیستگاه‌ های متنوعی در محیط‌ های جنگلی، دشتی، كوهپایه‌ ای، كوهستانی، كشتزار و بیابانی دارند.

یک گونه خدنگ نیز از خانواده خدنگ ها در این منطقه پراکنش دارد.

خرس قهوه‎‎ای شاخص ترین و مهم ترین پستاندار تیپ كوهستانی جنگلی منطقه از خانواده خرس ها، کاراکال از گربه سانان، کفتار از خانواده کفتارها، روباه معمولی، روباه شنی، شغال و گرگ از خانواده سگ سانان، گراز، خوک وحشی از مهم‌ترین گونه‎‎های حیات ‌وحش این منطقه هستند که اخیرا گوزن زرد ایرانی نیز در حال تکثیر می‎‎ باشد.

قوچ و میش اصلی ترین پستاندار تیپ تپه ‌ماهوری كوهپایه ‌ای است که در منطقه باغ شادی خاتم منقرض شده و گله های گراز جای آنها را گرفته اند.

بیشترین پستاندارانی كه در مناطق استپی جنگل باغ شادی زیست می کنند، گونه‌های کاراکال، روباه شنی، رودک عسل خوار و كفتار هستند .

منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد

خزندگان جنگل شادی

مجموعا 11 گونه ‌از خزندگان در منطقه حفاظت شده باغ‌ شادی هرات زیست دارند و شامل یک گونه لاک پشت، 5 گونه مارمولک‌ و 5 گونه مار می ‌شوند که از این گروه، یک گونه لاک پشت مهمیز دار و یک گونه بزمجه بیابانی در اولویت حفاظتی منطقه قرار دارند.

در منطقه حفاظت شده« جنگل باغ ‌شادی» یزد 5 گونه مار شناسایی شده ‌است كه در 3 گروه و خانواده قرار می گیرند. از این 5 گونه؛ 2 گونه افعی سمی به نام مار جعفری، یک گونه نیمه سمی مشهور به تیرمار و 2 گونه مار غیر سمی به اسم مار قیطانی و مار کرمی شکل در این منطقه زیست می کنند.

پرندگان منطقه باغ شادی

منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد

در منطقه حفاظت شده جنگل ‌شادی یزد که یکی از پایگاه های مهم پرنده نگری می باشد، مجموعا 53 گونه پرنده ‌از 28 خانواده شناسایی شده اند.

پرندگان حمایت شده در سطح ملی و بین المللی این منطقه 7 گونه هستند كه عبارتند از 2 گونه از خانواده بازها، عقاب‌ ها و لاشخورها، یک گونه دلیجه ‌از خانواده شاهین ‌ها، 2 گونه شاه بوف و جغد كوچک از خانواده پرندگان شكاری شب و تنها گونه هوبره از پرندگان خانواده هوبره که از شاخص ترین پرنده زیستگاه بیابانی در دشت‌های مسطح و خشک منطقه حفاظت شده باغ شادی هرات می باشد.

پرندگان شكاری و برخی از پرندگان دیگر هم در منطقه باغ شادی هرات هستند که در این زیستگاه به آشیانه ‌سازی و جوجه ‌آوری می‌پردازند و برای شكار نیز از مناطق كم شیب استفاده می نمایند.

در این منطقه، پرندگانی وجود دارند که شبیه آدمی می باشند، پرندگانی معروف به جون آدمی که بر دو پا راه می روند، آواز می خوانند و می رقصند و بسیار دوست داشتنی و جذاب هستند.

منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد

منطقه حفاظت شده باغ شادی هرات از تنوع کم نظیر پرندگان برخوردار می باشد که مشاهده برخی از آنها نیز در این منطقه امکان پذیر است.

از دیگر گونه ‌های پرندگان موجود در منطقه حفاظت شده جنگل شادی هرات یزد می‌توان به دسته پرندگان شکاری عقاب طلایی، شاهین، دال، قرقی و دلیجه، گروه و خانواده قرقاول با سه گونه كبک، تیهو و بلدرچین اشاره کرد و همچنین پرندگانی نظیر توکای سیاه، قمری و کوکوی معمولی و خانگی، یاکریم، کوکر شکم سیاه، كبوتر جنگلی و چاهی، لیکو، سنگ چشم، دارکوب سوری و باغی، چرخ ریسک، زنبورخور و شبگرد معمولی، هدهد، زاغی، کلاغ و دم جنبانک ابلق، پرستو، چکاوک کاکلی، چلچله، بلبل خرما، طرقه کوهی، سار، سهره خانگی، کمرکولی بزرگ، انواع گنجشک سانان و ... 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi