https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

قلعه شهرسب ابرکوه

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های ابرکوه  »  قلعه شهرسب ابرکوه
شهر : ابرکوه
آدرس : یزد، شهرستان ابرکوه، ورودی شهر، قلعه شهرسب
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان

آشنایی با قلعه شهرسب ابرکوه یزد

ارگ «شهرسب»، یک مجتمع مسکونی عظیم متعلق به دوره صفویه می‌باشد که با وسعتی بیش از ۱۷ هزار مترمربع دارای ۲ دیوار درونی و بیرونی، یک ساختمان مرکزی و ۱۶ برج است. معماری قلعه، نسبتاً سالم مانده و قسمت‌هایی نظیر خانه‌های مسكونی، هشتی، حمام، انبار غلات و اسطبل را در برگرفته است. بنای اولیه و میانی قلعه، 10 هزار مترمربع وسعت دارد که شامل ۸ برج در ۴ گوشه‌ قلعه، بارو و سردری جداگانه در میان قلعه بیرونی می‌شود و آثاری از اتاق‌ها، صفه‌ها و عمارت‌های خان‌نشین در آن به‌جامانده است.

قلعه شهرسب ابرکوه

معماری قلعه شهرسب ابرکوه

ساختار کلی ارگ شهرسب ابرکوه از جنس خشت خام، گل، آجر پخته، سنگ و چوب می‌باشد و از ویژگی‌های بارز آن باید به خانه‌های قدیمی با نقوش اسلیمی گل‌وبوته، تزئینات گچ‌بری و مقرنس‌کاری بر روی آن‌ها اشاره کرد. طراحی خانه‌ها و کوچه‌های قلعه، به‌صورت شطرنجی می‌باشد و اکثر خانه‌های مسکونی آن، در طرفین کوچه‌ها قرار دارند.

برج و باروهای خشتی قلعه شهرسب ابرکوه

پیشینه روستای شهرسب ابرکوه یزد

شهرستان ابرکوه، در استان یزد واقع شده و بیش از ۵۰ قلعه دارد که مهم‌ترین آن‌ها، قلعه روستای شهرسب در بافت تاریخی ورودی شهر ابرکوه است. «شهرسب»، نام یکی از بزرگان طایفه هزار اسبان ایرانی بوده که نامش در شاهنامه فردوسی و بر روی گنبد عالی ابرکوه نیز آمده است.

امروزه شهرسب، نام روستایی در ابرکوه با ۱۷۴ خانوار می‌باشد که وجه‌تسمیه آن را از روزگاری می‌دانند که محل نگهداری ۱۰۰۰ اسب به مالکیت خوانین روستا بوده است. البته نام باستانی آن، شهر «آذر» می‌باشد که نام‌گذاری آن بر اساس ماه‌های شمسی است.

در روستای شهرسب ابرکوه علاوه بر ارگ شهرسب، یک مسجد بسیار قدیمی با سردخانه و گرمخانه نیز وجود دارد که از جاذبه‌های دیدنی این روستای تاریخی به شمار می‌رود.

در مطلب جاهای دیدنی ابرکوه می‌توانید بیشتر با شهر ابرکوه و جاذبه‌های آن آشنا شوید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد قلعه شهرسب ابركوه با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi