https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

پیرانگاه پای سرو حسینی

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  دیدنی های زرتشتیان یزد  »  پیرانگاه پای سرو حسینی
شهر : تفت
آدرس : تفت، بخش مرکزی، دهستان پیشکوه، روستای حسینی، کنار جاده قبرستان به طرف کوه حسینی
نوع جاذبه گردشگری : مذهبی
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : رایگان

با توجه به تقدّس سرو در بین زرتشتیان بومی محل و وجود یک درخت سرو کهنسال در این محل در گذشته بنایی به دور آن احداث گردیده تا در موقع زیارت مأمن افراد مراجعه کننده باشد. درخت سرو از بیرون و از فاصله بسیار دورتر به خوبی نمایان است .

نمای کاهگلی، سردر زیبا و بی تکلف و درب چوبی بنا همراه با بادگیر پشت بام و سقف های ضربی حکایت از قدمت تاریخی این بنا دارد. 

قدمت این بنا با توجه به سبک معماری آن مربوط به متاخراسلامی ( اوایل دوره قاجار) می باشد. با توجه به قرار گرفتن این بنا در روستای حسینی و واقع شدن در کنار درخت سرو این محل به" پای سرو حسینی " معروف است. 

معماری پیرانگاه پای سرو حسینی

با ورود به ساختمان، در یک هشتی قرارمی گیرم که در سمت راست آن راه پله پشت بام واقع شده و در سمت چپ آن دری چوبی به سمت اصطبل باز می شود. راهرویی با شیب ملایم و پلکانی شخص را به سوی حیاط هدایت می کند. این راهرو فضاهای بنا را به دو قسمت تقسیم می کند که در زیر به آنها اشاره شده است . در وسط حیاط و در یک باغچه درخت سرو با ابهت خاصی خود نمایی می کند.

محیط درخت سرو حسینی ۳ متر و ارتفاع آن تقریبا ۱۰ متر می باشد. برشاخه های درخت تکه هایی پارچه بسته شده اند که نشان از تقدس آن و حاجت طلبی مردم دارد. درگوشه دیگر حیاط باغچه دیگری با درختان انار وجود دارد. در قسمت شرقی راهروی ورودی یک اتاق سه دری وجود دارد که پنجره ها مسدود شده اند. راهرویی از کنار در ورودی اتاق به سمت مطبخ کشیده شده و درگوشه فضای مطبخ و در یک تو رفتگی کمد مانند، پنجره ای قرار دارد که مخزن پر از آب آب انبار را می توان از آنجا دید. انتهای ساقه بادگیر تا این قسمت کشیده شده و جهت تهویه هوا ی مخزن آب انبار کاربرد داشته است . 

در قسمت غربی راهروی ورودی نیز اتاق دیگری قرار گرفته که داخل آن نیز یک اتاق وجود دارد. احتمالا از این اتاق به هشتی ورودی راهی بوده که اکنون مسدود شده است.

در گوشه شمال شرقی ساختمان درکنار حیاط، فضای کوچک اجاق مانندی جهت افروختن آتش ، روشن کردن شمع، و سوختن عود ساخته شده که در سقف آن سوراخی برای تهویه هوا نیز در نظر گرفته شده است. در داخل دیواره حیاط نیز دو سوراخ کوچک شمع های نذری نیم سوخته را در داخل خود جای داده اند. پشت بام بنا کاهگلی است و بادگیری بر روی آن قرار داشته که در حال حاضر تنها ساقه آن سالم مانده است.

آب انبار پیرانگاه

در جبهه جنوبی دیوار پیرانگاه سردر آب انبار و پله های آن مشهود است. با عبور از ده پله و تغییر زاویه ۹۰ درجه ای پله های اصلی آب انبار شخص را به سمت پا شیر هدایت می کند. لازم به ذکر است این آب انبار دارای دو ورودی مجزا می باشد که یکی جهت استفاده آقایان و دیگری برای استفاده خانمها می باشد. راه ورودی دیگر آب انبار در پشت این راه مذکور و در جبهه غربی ساختمان می باشد. خزینه آب انبار در زیر ساختمان پیرانگاه قرار گرفته و آب آن از چاه آب حسینی تأمین می گردیده است.

پیرانگاه پای حسینی در بهمن ماه ۱۳۸۹ به شماره ثبتی ۲۹۹۷۵ بعنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد پیرانگاه پای سرو حسینی با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi