https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه آیینه و روشنایی یزد ( قصر آینه )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های دیدنی یزد  »  موزه آیینه و روشنایی یزد ( قصر آینه )
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان آیت الله كاشانی، روبروی پارک هفتم تیر، موزه قصر آیینه
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 20
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 3000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : IRR 200,000

یکی از استان های دیدنی کشورمان که مملوّ از جذّابیت های تاریخی و فرهنگی است و در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده، استان یزد است. این استان به دلیل قدمت بالا، شرایط اقلیمی و فرهنگ خاص، نسبت به دیگر نقاط كشور، هر سال گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می كند. در این شهر زیبا، جدای از جاذبه های تاریخی، طبیعت كویری و كم نظیر، بیش از 20 موزه فعال وجود دارد که تعدادی از آنها زیر نظر بخش دولتی و بقیۀ آنها با میراث فرهنگی به صورت مشارکتی اداره می شوند. یکی از زیباترین و جذاب ترین آن ها، به نام "موزه قصر آیینه" اشتهار دارد. موزه قصر آینه و روشنایی یا همان قصر آینه که تاریخ ساخت این بنا به دوران پهلوی اول برمی گردد؛ یكی از موزه های خاص است که در دل بنایی منحصر به فرد خودنمایی می كند. این بنا فارغ از داشتن اشیای با ارزش، نمونه ای از هنر و زیبایی است. كاربری این مکان در سال های اول به عنوان یك مهمانسرای خصوصی بوده كه پس از انقلاب اسلامی، مالكیت آن به بنیاد مستضعفان داده می شود. در سال 1377 موزه آینه و روشنایی در این بنا تأسیس گردید که یک سال پس از آن، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موزه آیینه و روشنایی
موزه قصر آینه، در خیابان کاشانی، در باغی مصفّا با زیر بنای ۸۳۷ متر مربع، با وسعت ۸۱۷۴ متر واقع شده است. این عمارت، مهمانسرای خصوصی آقای صرّاف زاده، از اعیان شهر یزد بوده که به شکل یک کوشک در وسط باغی عظیم بنا شده است. صرّاف زاده از بازرگانان و صرّافان خوشنام یزد بود که به جهت رعایت انصاف و دخیل بودن در کارهای خیر، شهرت و محبوبیّت زیادی در بین مردم و اعتبار ویژه ای در بازار یزد داشت. صرّاف زاده که نماینده مجلس نیز بود، در صرّافخانه پدرش شروع به کار کرد، بعد از مدتی هم که کار صرّافی را یاد گرفت، مستقل شد و کار خود را شروع کرد. اموال وی پس از انقلاب مصادره و به بنیاد مستضعفان داده شد. 

موزه آیینه و روشنایی

سبک معماری موزه

موزه قصر آینه یزد، تنها موزه تخصّصی مرتبط با موضوع نور در ایران می باشد که در محوطۀ آن موزه، حیاط بسیار بزرگی با یک استخر وسیع وجود دارد. ساختمان اصلی دارای اتاق های آینه کاری شده ای رو به استخر و راهروهایی تو در تو است. در مورد معماری و نمای ساختمان باید گفت که دکور آن تلفیقی از معماری سنّتی و اروپایی است. این ساختمان دارای اتاق های متعدّد چون: شاه نشین، حوضخانه و سرویس است. در همه اتاق ها، تزیینات زیبایی از گچ بری و نقّاشی به چشم می خورد و همچنین قسمت هایی نیز آینه کاری شده است. پنجره های قصر آینه یزد، مشبّک و با شیشه های رنگی هستند و درهای موزه نیز چوبی می باشند.

موزه آیینه و روشنایی
هنرمندی هنرمندان را در جای جای این بنا می توان به نظاره نشست؛ گچ بری های زیبا، آینه كاری های كم نظیر و با نقش و نگارهایی كه چشم هر بیننده ای را به خود جذب می كند، درهای چوبی و مشبّك كاری شده، در كنار آینه كاری های اتاق ها، از زیباترین قسمت های این عمارت به حساب می آیند كه خود همانند موزه ای هنر معماران را به نمایش گذاشته است. 
حوضخانه این مجموعه كه بزرگ ترین اتاق و البته زیباترین مكانی می باشد كه در دل این بنا قرار گرفته، از لحاظ معماری و زیبایی با دیگر نقاط این عمارت كاملا متفاوت است. این محیط زیبا و تاریخی در طول سال محل برگزاری نمایشگاه های مختلف از جمله نمایشگاه های عکس، خط و نقّاشی می باشد. تصاویر زیبای دیوارها و سقف این بنا، فضایی كاملاً هنری و تاریخی را برای بازدیدكنندگان تداعی می كند. دلیل نامگذاری این اتاق بزرگ، حوضِ سنگی زیبایی است که در میان این حوضخانه قرار دارد.

موزه آیینه و روشنایی

اشیای دیدنی موزه

در موزه قصر آینه یزد، مجموعه ای از دست نوشته های قدیمی، کتاب، سکّه، تمبر، اسلحه و چندین شیء برنزی نمایش داده شده است. در این مجموعه همچنین انواع مختلفی از آینه، انواع و اقسام چراغ ها، انواع کبریت ها در پیش چشم بازدیدکنندگان قرار دارد. از جذاب ترین بخش های موزه، بخش وسایل روشنایی آن است که در آن انواع چراغ های پیه سوز، چراغ های نصبی، چراغ های آویزی، چراغ های پایه دار، چراغ های دستی، انواع شمع سوزهای نصبی و دستی، انواع نفت سوزها، گاز سوزها و برق سوزها به نمایش گذاشته شده اند. قدیمی ترین شیء که در این موزه می توان یافت، پیه سوزهای متعلّق به دوره حکمرانی ساسانی است. در این مجموعۀ بی نظیر نه تنها تزیینات و هنر معماری که به دست هنرمندان ایرانی صورت گرفته؛ بلکه اشیای به نمایش گذاشته در این موزه، هر فردی را مجذوب خود می کند. حیف است که به کهن دیار یزد بیایید؛ اما به دیدار موزه آینه و روشنایی یزد نروید. 

 موزه آیینه و روشنایی یزد

 موقعیت موزه آیینه و روشنایی یزد در خیابان آیت الله كاشانی، روبروی پارک هفتم تیر قرار گرفته که اخیراً شرایط بازدید از آن برای نابینایان هم فراهم شده است؛ بدین صورت که از خط بریل برای توضیحات مربوط به موزه و اشیای موجود استفاده شده و روشندلان عزیز می توانند از این فرصت استفاده نمایند.

موزه آیینه و روشنایی یزد

در مطلب یزد کجا بریم؟ سعی کرده ایم هر آنچه که برای یک گردشگر در شهر یزد مفید است را توضیح دهیم.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موزه آیینه و روشنایی یزد ( قصر آینه ) با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi