https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

غار نباتی ندوشن یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  غارهای یزد  »  غار نباتی ندوشن یزد
شهر : میبد
آدرس : یزد، ندوشن، 30 کیلومتر بعد از روستای صدر آباد
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان

غار نباتی ندوشن ، عروس غارهای استان یزد

غار نباتی ندوشن یزد ، این غار یک پدیده طبیعی بسیار جذاب و زیباست و با بلورهای سفید و نباتی که دارد، به عروس غارهای استان یزد مشهور شده است و هنوز صدای حیات و چكه‌ های آب، در دل این غار به گوش می رسد که نشانه فعالیت « غار زایی» است و یکی از غارهای فعال ایران، به شمار می رود. 

غار نباتی ندوشن یزد

غار نباتی ندوشن کجاست؟

غار نباتی ندوشن  یزد ، در 80 کیلومتری روستای کهن تاریخ و زیبای « ندوشن » قرار گرفته است. از دو استان یزد و اصفهان می توان به این غار رسید که هر دوی آن به ندوشن منتهی می شوند. برای رسیدن به غار نباتی ندوشن؛ ابتدا باید به روستای ندوشن یزد بروید که هم از سمت میبد یزد و هم سورک اصفهان راه دارد. 

غار نباتی ندوشن یزد

پس از رسیدن به ندوشن باید به روستای صدر آباد بروید و سپس با طی 8.6 کیلومتر به بند خاکی صدر آباد می رسید. مسیر خود را ادامه داده تا به جاده خاکی ماشین رو در سمت راست برسید. این جاده خاکی را 6.1 کیلومتر ادامه داده تا به کوهی که غار در بالا و دل آن قرار گرفته، می رسید. با حدودا نیم ساعت کوه پیمایی 148 متری، به دهانه ی غار دست می یابید. البته پیدا کردن دهانه غار بدون راهنما و یا GPS سخت است.

غار نباتی ندوشن یزد

ویژگی های غار نباتی ندوشن یزد

غار نباتی ندوشن یزد در دهانه 1/5 در 1/5 متری كوه می باشد كه به شکل حفره ای در دل زمین و به عمق 4 متر شکل یافته و پس از آن، محوطه كاملا تاریک غار قرار دارد.  

از ویژگی های این غار، می توان به فضای تالار،  یک چشمه ی آب زلال، استلاگمیت (قندیل های مخروطی) و دهلیزهای متعدد اشاره کرد. برای راهنمایی هرچه بهتر بازدیدکنندگان، در غار نباتی ندوشن یک سری نخ کشی برای بازگشت ایجاد شده است؛ هرچند این غار در حین زیبایی، خیلی بزرگ و دشوار نیست. 

غار نباتی ندوشن یزد

حیات فعال غار نباتی ندوشن یزد

همان گونه که در ابتدا ذکر شد، غار نباتی یزد ، غاری زنده و فعال است که به اعتقاد کارشناسان، نشانه های فعالیت غار نیز وجود رطوبت و مواد آهکی در داخل غار، چكیدن قطره های آب از قندیل‌ها و ترمیم و بازسازی قندیل‌های شكسته شده می باشد.

قندیل‌ها، بلورها و ستون‌های سنگی و بلورین بسیار زیبای داخل غار نباتی ندوشن ، شاهکار معماری خداوندی است که چشم هر بیننده‌ را خیره و مجذوب خود می‌كند و نیز اولین چیزی که به ذهن آدمی خطور می کند، قدرت بی نظیر خداوند است. 
در غار نباتی ندوشن یزد ، ستون‌ها و بارگاه‌های طبیعی زیبایی از استالاگمیت، استالاکتیت و بلورهای گُل کلمی در داخل دالان‌های مختلف آن، شگفتی های شگرف و بدیعی به وجود آورده‌اند.حوضچه‌های آبی کوچکی در بخش های مختلف غار شکل گرفته كه کم و زیاد شدن تعداد آن وابسته به میزان بارندگی و مقدار چکه های آب از قندیل‌ها و دیگر عوامل طبیعی است. 

جاذبه های غار نباتی یزد به حدی است که هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید به غار می روند و متأسفانه با ریختن زباله و عوامل دیگر باعث شده اند تا قسمت ‌هایی از قندیل‌های غار تخریب شود.

غار نباتی ندوشن یزد

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد غار نباتی ندوشن یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi