https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

غار نباتی ندوشن یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های میبد  »  غار نباتی ندوشن یزد
شهر : میبد
آدرس : میبد، 20 کیلومتری غرب یزد _ بعد از روستای نصرآباد
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان

غار نباتی ندوشن، عروس غارهای استان یزد

غار نباتی ندوشن یزد، یک پدیده طبیعی بسیار جذاب و از غارهای فعال ایران می‌باشد که با بلورهای سفید و نباتی خود، به عروس غارهای استان یزد مشهور شده است و به علت فعالیت‌های غار زایی، هنوز صدای حیات و چکه‌های آب در دل آن به گوش می‌رسد.

ستون های سنگی غار نباتی ندوشن یزد

غار نباتی ندوشن کجاست؟

غار نباتی ندوشن یزد، در نزدیکی و مسیر جاده آسفالته «ندوشن» از توابع میبد، و در 20 کیلومتری غرب یزد، بعد از روستای نصرآباد قرار گرفته است.

از دو استان مختلف یزد و اصفهان، می‌توان به این غار رسید که هردوی آن‌ها به ندوشن منتهی می‌شوند.

برای رفتن به غار نباتی ندوشن، ابتدا باید به ندوشن بروید که برای رسیدن به آن، می‌توانید سفر خود را از میبد یا از سورک اصفهان آغاز کنید.

قندیل های بلوری غار نباتی ندوشن یزد

پس از رسیدن به ندوشن با طی مسیری به سمت جنوب، به روستای نصرآباد بروید و سپس با طی 8.6 کیلومتر به بند خاکی نصرآباد می‌رسید. مسیر خود را ادامه داده تا به جاده خاکی ماشین‌رو در سمت راست برسید. این جاده خاکی را 6.1 کیلومتر طی کنید تا به کوهی که غار در بالا و دل آن قرار گرفته، برسید. با حدوداً نیم ساعت کوه‌پیمایی 148 متری، به دهانه غار دست می‌یابید؛ البته پیدا کردن دهانه غار، بدون راهنما و یا GPS سخت است.

غار نباتی ندوشن یزد

ویژگی های غار نباتی ندوشن یزد

غار نباتی ندوشن یزد، در دهانه 1.5 در 1.5 متری كوه می‌باشد كه به شکل حفره‌ای در دل زمین و به عمق 4 متر شکل یافته و پس‌ازآن، محوطه كاملاً تاریک غار قرار دارد.

از ویژگی‌های این غار می‌توان به فضای تالار، یک چشمه آب زلال، استلاگمیت (قندیل‌های مخروطی) و دهلیزهای متعدد اشاره کرد. برای راهنمایی هرچه بهتر بازدیدکنندگان، در غار نباتی ندوشن یک سری نخ کشی برای بازگشت ایجاد شده است؛ هرچند این غار در حین زیبایی، خیلی بزرگ و دشوار نیست.

قندیل های مخروطی غار نباتی ندوشن یزد

حیات فعال غار نباتی ندوشن یزد

غار نباتی یزد که غاری زنده و فعال است و به اعتقاد کارشناسان، نشانه‌های فعالیت آن؛ وجود رطوبت و مواد آهکی در داخل آن، چكیدن قطره‌های آب از قندیل‌ها و ترمیم و بازسازی قندیل‌های شكسته شده می‌باشد.

قندیل‌ها، بلورها و ستون‌های سنگی و بلورین بسیار زیبای داخل غار نباتی ندوشن، شاهکار معماری خداوندی است که چشم هر بیننده‌ را خیره و مجذوب خود می‌كند و قدرت بی‌نظیر خداوند را یادآور می‌شود.

در غار نباتی ندوشن یزد، ستون‌ها و بارگاه‌های طبیعی زیبایی از استالاگمیت، استالاکتیت و بلورهای گل‌کلمی در داخل دالان‌های مختلف آن، شگفتی‌های شگرف و بدیعی به وجود آورده‌اند. حوضچه‌های آبی کوچکی در بخش‌های مختلف غار شکل گرفته كه کم‌وزیاد شدن تعداد آن، وابسته به میزان بارندگی و مقدار چکه‌های آب از قندیل‌ها و دیگر عوامل طبیعی است.

جاذبه‌های غار نباتی یزد به حدّی است که هرساله گردشگران زیادی برای بازدید به غار می‌روند و متأسفانه با ریختن زباله و عوامل دیگر باعث شده‌اند تا قسمت‌هایی از قندیل‌های غار تخریب شود.

مواد آهکی غار نباتی ندوشن یزد

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد غار نباتی ندوشن یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi