https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه مشق علی امین یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  خانه های تاریخی یزد  »  خانه مشق علی امین یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان امام خمینی، جنب حسینیه گلشن یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی _ فرهنگی

نام خانه مشق از کجا آمد؟

در سال  ۱۳۷۸ مرحوم حسین امین، خانه قدیمی جد خود (جده پنجم ) که قدمتی ۳۰۰ ساله دارد را با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیون تومان بازسازی و جهت تحصیل دانش آموزان محروم تجهیز نموده و به ابتکار خود نام خانه مشق را بر آن نهادند.

دانش آموزان در خانه مشق امین یزد

در بازسازی خانه مشق نهایت سعی در حفظ ارزش های بومی و سنتی بنا مد نظر گرفته و هم اکنون در اختیار سازمان دانش آموزی یزد قرار دارد که در آن فعالیت های فوق برنامه ای از قبیل تشکیلات پیشتازان و فرزانگان و اعزام دانش آموزان به حج عمره برای بیش از ۱۴۰۰۰ دانش آموز تدارک دیده می شود. 

معماری خانه مشق علی امین یزد

این خانه  به سبک خانه های اعیانی یزد ساخته شده و از بیرون هیچ گونه اشرافی بر آن وجود ندارد.
خانه مشق علی امین یزد دارای دو حیاط زیبا است. در ورودی حیاط اصلی دالان و هشتی وجود دارد و به محض ورود به حیاط اصلی در طرف راست، یک اتاق پنج دری زیبا با پنجره ها و شیشه های رنگی وجود دارد که بسیار روشن و رو به آفتاب است. در زیر این اتاق، زیرزمین تابستانی خنک می باشد که اندود گچ است. در روبروی ورودی، تالار بزرگی قرار دارد در زیر آن پایاب و زیرزمین وجود دارد. 

در سمت چپ به حیاط دوم باز می شود که دارای اتاق های سه دری با درها و پنجره های با شیشه های رنگی است. بالای درها کتیبه زیبایی است و پنجره کوچکی در آن تعبیه شده که دارای شیشه های رنگی است و کتیبه ها گچبری شده است و پایابی هم دارد.
بعضی از اتاق ها دارای گچبری و نوشته های زیبایی است که اشعار شعرا را در خود جای داده است. حیاط این خانه با خشت فرش شده و عمده مصالح آن آجر و گل و گچ می باشد و حوض مستطیل شکلی در وسط آن وجود دارد.

موقعیت خانه مشق علی امین یزد در جنب حسینیه گلشن یزد واقع شده است.
 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خانه مشق علی امین یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi