https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه امام حسینی یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  خانه های تاریخی یزد  »  خانه امام حسینی یزد
شهر : یزد
آدرس : شهر یزد، میدان وقت الساعت، ابتدای بازار نو
نوع جاذبه گردشگری : مذهبی _ تاریخی _ فرهنگی
روز بازدید : ایام محرم و صفر
بهترین زمان بازدید : دهه اول ماه محرم

خانه امام حسینی یزد از دل یک رویا بیرون آمد

بد نیست داستان خانه امام حسینی را چنین بازگو كنیم: حاج محمد لاری از اهالی شهر لار در استان فارس، براساس روایتی در عالم خواب سیدالشهداء را دیده و طبق دستوری که از حضرت می‌گیرد به یزد می‌آید و در مکان کنونی که آن زمان به محله «مخزن» معروف بوده، زمینی خریداری و در آن خانه‌ای بنا می‌کند. روایت دیگر چنین می گوید كه مرحوم حاج محمد لاری در عالم رویا به حرکت به سمت یزد و خرید قطعه زمینی در محل معلومی امر می‌شود و به او گفته می‌شود این قطعه زمین متعلق به دو یتیم است. وقتی به یزد می‌آید، سراغ محلی که خوابش را دیده می‌رود و متوجه می‌شود که رویای صادقه است و زمین متعلق به دو یتیم است. زمین را خریده و خانه‌ای را می‌سازد که سه بخش دارد: خانه امام حسینی مخصوص عزاداری، خانه متولی که محل سکونت خادم است و آشپزخانه.
سال اتمام خانه امام حسینی یزد، ۱۲۵۰ هجری قمری ثبت شده و از سال ۱۲۵۲ هجری قمری کامل گردیده که از همان سال عزاداری در آن شروع شده است؛ به عبارتی حدود 200 سال، روضه‌ خوانی اباعبدالله(ع) در خانه امام حسینی های یزد قدمت دارد.

خانه امام حسینی یزد

حال و هوای محرم در خانه امام حسینی 

از ۱۸۳ سال پیش تاکنون، به طور پیوسته و بدون وقفه، هر سال از روز اول محرم تا ۱۴ روز و در ماه صفر از اربعین امام حسین (علیه‌السلام) تا ۱۲ روز روضه‌ خوانی در این خانه برقرار و میزبان عزاداران اباعبدالله الحسین (علیه‌ السلام) است. زمان روضه‌ خوانی از حدود ۳ ساعت بعد از نماز ظهر و عصر شروع شده و با اقامه نماز مغرب و عشاء به اتمام می‌رسد.
 ناهار ظهر عاشورا است که حال و هوای دیگری دارد. روز عاشورا خانه امام حسینی میزبان هزاران نفر از عزاداران حضرت سیدالشهدا (علیه‌السلام) است. صدها کیلو برنج و گوشت و سایر اقلام مورد نیاز پذیرایی که توسط بانیان ارادتمند اهدا شده‌ است، از چند شب قبل برای طبخ در آشپرخانه مجهز خانه امام حسینی آماده می‌شود. صدها جوان برای کمک به آشپزها می‌آیند. پذیرایی ظهر عاشورای خانه امام‌حسینی ساعت‌ ها به طول می‌انجامد و تقریباً از ساعت ده صبح تا چهار بعد از ظهر صفی طولانی از مشتاقان و معتقدین به کرامت خانه امام‌ حسینی تشکیل می‌شود که حاضرند ساعت‌ها روی پا بایستند و اندکی غذای تبرکی را برای خود و خانواده دریافت کنند.

خانه امام حسینی یزد

معماری خانه امام حسینی یزد

وارد خانه می‌ شویم. حیاط خانه اگرچه وسعت چندانی ندارد، با کاشی‌ کاری‌های زیبایی تزیین شده است. حوض آبی هم وسط حیاط هست که برای روضه‌ خوانی‌ها پر از آب می‌شود. خود خانه چند بخش از جمله چایخانه، حیاط، خیمه‌ گاه و مسجد دارد. این خانه تعمیراتی نیز داشته است. مسجد آن حدود دو دهه قبل تعمیر شده و ورودی برادران نیز به شکل کنونی تغییر کرده است. اما قسمت خیمه‌ گاه بدون هیچ تغییری مرمت و بازسازی شده است. سقف حیاط هم با سقف کاذبی پوشیده شده تا در گرما و سرما عزاداران اذیت نشوند. 

خانه امام حسینی یزد

سنگ نوشته سردر این خانه قدیمی

سنگی قدیمی نیز بر سردر خانه نصب شده که در نوشته: « بسم‌الله تعالی‌شأنه. مالک دو خانه متّصله وقفیّه در محله مخزن یزد با اسباب خانه و یک شبانه روز از مزرعه حسینی و منابع پانزده جرّه میاه محمدآباد سرکار سیّد الشّهدا می‌باشد. واقف حاجی محمد مملوک ابن آقاحسین لاری. غاصب ملعون باد. سنه ۱۲۵۰ هـ.ق».

خانه امام حسینی یزد در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۷۵۷ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

موقعیت كنونی خانه امام حسینی در میدان وقت الساعت، ابتدای بازار نو واقع شده است. 
 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خانه امام حسینی یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi