https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مجموعه بازار غلامعلی سیاه یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  بازارهای سنتی یزد  »  مجموعه بازار غلامعلی سیاه یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان سلمان فارسی، کوی قصابها، بازارچه خراسانی، بازار غلامعلی سیاه یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

مجموعه بازار غلامعلی سیاه یزد

مجموعه غلامعلی سیاه یزد شامل 3 قسمت بازار، سرا و کاروانسرا می شود که در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۹۱۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مجموعه بازار غلامعلی سیاه یزد

تاریخچه بازار غلامعلی سیاه یزد

بازارچه خراسانی یا بازار غلام ‌علی سیاه یزد که در گویش محلی به آن بازار غولومَلی سیا گفته می شود، متعلق به اواخر دوره قاجار می باشد. بازار غلامعلی شاه ، زمانی مرکز تجاری شهر یزد بوده و رونق و روزهای بهتری داشته است.

مجموعه بازار غلامعلی سیاه یزد

آذین بندی بازار غلامعلی سیاه

بازار غلام علی سیاه یکی از بازارهای معروف یزد می باشد که هرچند امروزه از رونق آن کاسته شده است اما در ایام جشن های نیمه شعبان، بسیار شلوغ و پر رونق  می شود و دوباره جان می گیرد. علاقمندان زیادی به دیدن این بازار می آیند تا قدردان زحمات بازاریان بازار غلامعلی سیاه یزد باشند و در مراسم جشن آنها شرکت و هنرنمایی های آنها را نظاره کنند.

مردمان مومن دارالعباده یزد همواره در برگزاری اعیاد و مراسم مذهبی خوش درخشیده اند و جایگاه ویژه ای دارند. یکی از این جشن های مهم و مقدس نیز در سالروز میلاد امام زمان( عج) می باشد که در نزد اهالی یزد اهمیت و احترام خاصی دارد و طبق سنتی دیرینه، همه ساله اقدام به آذین و آیینه بندی خیابان ها، معابر و بازارها می کنند.

مجموعه بازار غلامعلی سیاه یزد

بازار غلام علی سیاه نیز از این امر مستثنی نیست و با معماری سنتی و سقف های ضربی خود یکی از مهم ترین اماکنی است که هر ساله بدون هیچ وقفه ای به آذین بندی آن می پردازند. به این صورت که با استفاده از قاب های چوبی و بزرگ آیینه، مسیرها را در دو طرف تزیین و آیینه بندان می کنند و میزهای کوچکی که با ماکت و وسایل خود بیانگر زندگی مردم عادی هستند را به صورت وارونه در زیر سقف بازار آویزان می نمایند و به بازار « پس وارون» معروف گردیده است.

از دیگر وسایلی که در تزیین بازار غلامعلی سیاه به کار می رود شامل چلچراغ های بزرگ، پارچه های رنگارنگ و زیبای یزدی، گلدان‌های گران قیمت،‌ سماور مسی و قوری همراه با استكان و نعلبكی، دیس‌های بزرگ با انواع شیرینی‌های حاج خلیفه و نیز منقل پر از آتش افروخته می باشد که همگی توسط مردم و بازاریان، آماده و معلق بر سقف بازار بسته می‌شود. با توجه به ارتفاع نسبتا بلند بازار، همه نظاره گران را سر به بالا خواهید دید.

بازاریان، اینگونه بازار تاریخی غلامعلی سیاه را زیباتر و دیدنی تر می سازند و با انواع شربت، نقل‌های بادام و بید مشكی از مردم پذیرایی می کنند.

سرای غلامعلی سیاه

تیمچه ‌ها که فضای سر پوشیده کوچکتری در بطن بازارها هستند و از نظر تجاری مهم تر می باشند، معمولاً در کنار سراها قرار دارند که سرای غلام علی سیاه نیز از این امر مستثنی نیست.

چند تیمچه‌ی بدون سقف نیز در بازار یزد وجود دارند که شامل تیمچه‌ی وکیل، تیمچه‌ی سادات و تیمچه‌ی خجسته می شوند.

سبک و ساخت اکثر سراها، 2 طبقه هستند که طبقه‌ پایینی سراها، کاربرد انبار محلی داشته و طبقه بالا، بازار و تجارتخانه بوده است.

در سراهای یزد، صحن و حیاط آن معمولاً به اندازه یک طبقه از ساختمان اطراف خود پایین تر و گودتر می باشد و این امر احتمالاً 2 دلیل داشته است؛ اول، امکان دسترسی آسان‌تر به آب قنات و دوم، استفاده از خاک گودبرداری برای ساخت بنا و حذف جابجایی آن.

مجموعه بازار غلامعلی سیاه یزد

در کل این اختلاف سطح، بسیار مناسب برای حفظ و انبار کالاها و به خصوص مواد غذایی بوده و همچنین این برابری ارتفاع سقف حجره‌ها با طاق بازار مجاور، برای پایداری مجموعه‌ی بازار نیز بسیار مؤثر بوده است.

برخی از سراهای یزد عبارتند از؛ سرای افشار، سرای سادات، سرای تهرانی، سرای پنجه‌علی، سرای حاج عبدالحمید، سرای علی‌آقا، سرای شیرازی، سرایِ خانِ کهنه، سرای غلامعلی خراسانی، سرای والی، سرای وکیل، سرای گلشن، سرای خواجه و سرای اعراب.

مجموعه بازار غلامعلی سیاه یزد

کاروانسرای غلامعلی سیاه یزد

کاروان ‌سراهای یزد در محلّاتِ کنار بازار قرار دارند که تعداد کمی از آنها باقی مانده و بقیه کاملا ویران شده‌اند. کاروان‌سرای غلامعلی خراسانی معروف به غلامعلی سیاه نیز از این دسته می باشد و هنوز استوار و پابرجا به زندگی خود ادامه می دهد.

برخی دیگر از این کاروانسراها عبارتند از؛ سیاه پسته در محله‌ی لبِ خندق، کاروان‌ سرای ده بالایی‌ها، کاروان ‌سرای طزرجانی ‌ها، کاروانسرای بافقی‌ ها، کاروان ‌سرای ملاحسینی نزدیک لَرد باجوردی، کاروانسرای گودالُک، کاروا‌نسرای مشیر، کاروانسرای بُندَر آبادی‌ ها، کاروانسرای امیرچخماق، کاروان ‌سرای ابوالقاسم، کاروانسرای گودال مصلّی، کاروانسرای پاپُلی، کاروانسرای شعبان، کاروان‌ سرای سید حیدری، کاروان ‌سرای ناجی، کاروان ‌سرای رسولی، کاروان ‌سرای ثوابیّه، کاروا‌نسرای ابوالمعالی( معروف به بولمیری) و کاروا‌نسرای درِ سیّد.

مجموعه بازار غلامعلی سیاه یزد

کاروان‌ سرای کوچه میر قطب و کوشک ‌نو به علت شهرسازی جدید تخریب شده و از بین رفته‌ اند.

اگر قصد اقامت و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل فیروزه یزد که در نزدیکی مجموعه بازار غلامعلی سیاه یزد می باشد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تورهای یزدگردی و تورهای کویرنوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مجموعه بازار غلامعلی سیاه یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi