https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه اخوان سیگاری یزد ( خانه تراب )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  خانه های تاریخی یزد  »  خانه اخوان سیگاری یزد ( خانه تراب )
شهر : یزد
آدرس : خیابان امام خمینی (ره)، روبروی شاهزاده فاضل، کوچه بیست و یکم
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 10:30 تا 11:30
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 1000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 20,000 IRR

خانه اخوان سیگاری یزد ، خانه ای قدیمی است كه قسمت های مختلف این خانه در دوره قاجار و بخشی از آن در دوره پهلوی ساخته شده است. بانی اولیه این خانه مشخص نیست و نام خانه اخوان سیگاری متأثر از مالک اخیر آن است. 

خانه اخوان سیگاری یزد ( خانه تراب )

خانه اخوان سیگاری یزد، یکی از مدارس مهم 

در دوره پهلوی اول این بنا به مدرسه تغییر کاربری داده بوده و تقریبا از سال ۱۳۰۰ شمسی به مدت ۲۰ سال به نام مدرسه تدین و به مدیریت آقای «سید هاشم فقیهی» یکی از مدارس مهم شهر یزد به شمار می رفته است.

خانه اخوان سیگاری یزد ( خانه تراب )

خانه چگونه به دست آقای اخوان سیگاری رسید؟

بعد از دوران مدرسه، این بنا توسط آقای اخوان سیگاری خریداری شده و به مدت ۵۰ سال در اختیار خاندان سیگاری (مرحوم آقای حاج عبدالحسین سیگاری) بوده است. آقای سیگاری بعد از خریداری، تغییراتی دراین بنا به وجود می آورد از جمله ساختمان دفتر کار در اندرونی و یا تبدیل پنج دری به چهار دری.  در آبان ماه سال ۱۳۷۳ هجری شمسی خانه اخوان سیگاری یزد توسط تنی چند از اساتید دانشکده معماری شهید بهشتی به منظور احیا، از وراث مرحوم سیگاری به منظور احیا خریداری شد. بعد از خریداری بنا به منظور حفاظت و جلوگیری از آسیب بیشتر مرمت گشته و در دوره های مختلف افرادی در آن ساکن گشته اند. 
در تیر ماه سال ۱۳۹۰ خانه توسط آقای «سید ناصر رضوی» و «سید هادی رضوی» به منظور ایجاد فضایی برای تجربه زندگی ایرانی از مالکان آن خریداری گردید.

خانه اخوان سیگاری یزد ( خانه تراب )

 معماری خانه اخوان سیگاری یزد

خانه سیگاری تنها از یک طرف در مجاورت کوچه قرار می گیرد و سه جهت دیگر توسط سه خانه احاطه شده است. پس از عبور از معابری کم عرض و با مشاهده دیوارهای بلند سایه انداز و گذشت از ساباط ها به این خانه زیبا و قدیمی می رسیم.

این خانه دو ورودی از کوچه (ورودی اصلی و فرعی) می گیرد که در دورترین فاصله ممکن از هم قرار گرفته اند. خانه اخوان سیگاری یزد چهار حیاط دارد كه دو حیاط آن بسیار كوچک است و المان های معمولی حیاط ایرانی مانند حوض را ندارد.
 این چهار حیاط شامل ۱- حیاط بیرونی ۲ - حیاط اندرونی ۳- حیاط کار یا تجارتخانه ۴- حیاط خدمه یا خدماتی می شود. یكی یكی وارد هر حیاط می شویم تا جزئیات آن را نظاره گر باشیم. 

خانه اخوان سیگاری یزد ( خانه تراب )

حیاط بیرونی خانه اخوان سیگاری 

وارد حیاط بیرونی این خانه می شویم، با چرخشی ۹۰ درجه به سمت راست از راهروی ورودی فرعی به حیاط اندرونی وارد می شویم. در ضلع مقابل یا جبهه شرقی، اتاقی با سه در قرار دارد که در مقابل آن ایوان کم عرضی قرار دارد. در سمت غربی دو در وجود دارد که یکی به زیرزمین (زیرزمین نارنج) و دیگری به یک سرویس بهداشتی کوچک راه دارد. در ضلع شمالی حیاط راهرویی است که حیاط بیرونی را به حیاط اندرونی متصل می نماید. در انتهای همین راهرو پله ای قرار دارد که ما را به اتاق سه دری روی راهرو می رساند. در میان حیاط بیرونی، نورگیر مربع شکلی قرار دارد که نور زیر زمین را تأمین می کند. 

خانه اخوان سیگاری یزد ( خانه تراب )

حیاط اندرونی 

وارد حیاط اندرونی می شویم، حیاط اصلی مستطیل کشیده ای است که حوض بزرگی با پنج فواره در میان دارد که توسط باغچه ها احاطه شده است. درضلع شرقی حیاط تالار بزرگی است تالار بادگیر می نامند که پیش از این اتاق پنج دری بوده است. در دو سمت تالار اتاق های دو دری و راهروهای دسترسی به اتاق ها واقع شده اند. در گوشه شمال شرقی حیاط اصلی راهرویی است که به حیاط خدمه می رسد روی همین راهرو اتاقی است که پستوی اتاق دو دری ضلع شرقی حیاط اصلی می باشد. 

خانه اخوان سیگاری یزد ( خانه تراب )

حفظ اموال باارزش در دفینه تاریکخانه

در زیر اتاق ارسی، زیرزمینی وجود دارد که از طریق پله هایی از گوشه همین جبهه می توان بدان رسید. اتاق تاریکخانه شرقی نیز دارای یک نور گیر مرمری است. این اتاق با توجه به طاقچه های بزرگی که دارد احتمالا به عنوان انبار استفاده می شده است. در گوشه تاریکخانه شرقی دفینه ای است که برای حفظ اموال با ارزش خود یا حفظ جان خود از این فضا استفاده می شده است. 

حیاط خدمه خانه اخوان سیگاری

حیاط خدمه در گوشه شمال غربی حیاط اصلی قرار دارد؛ راهرویی شیب دار ما را به حیاط خدمه که در ترازی پایین تراز حیاط اصلی است می رساند. در ضلع جنوبی این حیاط مطبخ اصلی و درضلع شمالی مطبخ صفوی و انبار آذوقه قرار گرفته است.

حیاط تجارتخانه و محل کار آقای اخوان سیگاری

حیاط تجارتخانه ورودی دوم خانه سیگاری به یک هشتی می رسد که دارای کاربندی می باشد. درست در مقابل ورودی در دیگری وجود دارد که ما را به حیاطی می رساند که حیاط تجارتخانه نام دارد. در جبهه شمالی این حیاط یک اتاق سه دری است که قبلا پنج دری بوده و آقای سیگاری از آن به عنوان اتاق کار استفاده می نموده و همانگونه که ذکر شد با دری به اتاق خدمه راه دارد. 
موقعیت خانه اخوان سیگاری یزد، در محله گازرگاه یزد، خیابان امام خمینی (ره)، کوچه سوم شهید پاکنژاد، روبروی امامزاده شاهزاده فاضل واقع شده است.

خانه اخوان سیگاری یزد ( خانه تراب )

در خانه اخوان سیگاری یزد اقامت کنید

خانه اخوان سیگاری چندی است که به عنوان بوم گردی  تغییر کاربری داده است و به عنوان خانه تراب میزبان گردشگران گرامی است. برای اقامت در این خانه زیبا و قدیمی  به صفحه بوم گردی تراب یزد مراجعه کنید.

خانه اخوان سیگاری یزد ( خانه تراب )

خانه اخوان سیگاری یزد در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خانه اخوان سیگاری یزد (خانه تراب) با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi