https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  دیدنی های زرتشتیان یزد  »  زیارتگاه پیر نارکی مهریز
شهر : مهریز
آدرس : یزد، 20 کیلومتری شمال غربی مهریز، دامنه کوه غربی تیجنگ، نزدیک دره زنجیر، زیارتگاه پیر نارکی مهریز
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 2000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 50000 IRR

پیرنارکی بنای زرتشتی ها

زیارتگاه پیر نارکی تیجنگ بین دره زنجیر و دره گیگون قرار دارد که از سه طرف با کوه محصور شده است. پیر ناركی یكی از قدیمی ترین زیارتگاه های زرتشتیان ایران و جاذبه های گردشگری یزد می باشد كه یک چشمه آب نیز از آن جاری است.

هر ساله گردشگران زیادی به این منطقه می آیند و به همین دلیل، زرتشتیان اتاق های خشتی فراوانی به نام« خیله» و به سبك معماری سنتی برای اسكان زائران ساخته اند تا بتوانند دمی در آن بیاسایند و خستگی راه را به در کنند.

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

تاریخچه پیر نارکی

در مورد زیارتگاه پیر نارکی دو روایت وجود دارد که اولی بیانگر این است که؛ پس از سقوط سلسله ساسانیان توسط اعراب،« ناز بانو » دختر یزدگرد و یکی از شاهدخت های پارس برای در امان ماندن از دست اعراب، ابتدا به كوهی معروف به گیگون رفته اما چون نتوانسته در آنجا پناه بگیرد به کوه تیجنگ رفته و در آنجا از خداوند طلب نجات می کند که یگانه معبود هم با پنهان کردن او در دل کوه درخواستش را می پذیرد و از آنجا چشمه ای در خشکی روان می گرداند.

چندی بعد، مسافری خسته در آنجا به خواب می رود،« نازبانو » در رویای او رفته و سفارش ساخت زیارتگاه پیرنارکی را می‌دهد که از آن به بعد، زیارتگاه پیر نارکی مكانی مقدس برای دوستداران وی، طالبان مغفرت( نازبانو نوید برآورده شدن حاجات در این مکان را داده) و محل امداد غیبی به نازبانو شده است و بسیار مورد احترام زرتشتیان ایران و جهان می باشد.

روایت دوم اینگونه بیان می کند که؛ در زمان‌ های دور یكی از پادشاهان یزد، درخت كهنسالی را در نزدیکی پیرناركی به زمین می زند و آن را قطع می کند که با این کار، نابینا می شود. پادشاه پس از نابینا شدن، پشیمان گردیده و تصمیم می گیرد که درست در همان نقطه، اقداماتی را انجام دهد كه از آن جمله؛ ساخت زیارتگاه و اهدای هدایا به این جایگاه بود و رفته رفته با انجام این اقدامات، بینایی خود را به دست می آورد.

البته بیشتر زرتشتیان، روایت اول را قبول دارند و آیین های خود را بر اساس آن انجام می دهند.

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

بنای زیارتگاه پیرنارکی

ساختمان این زیارتگاه شامل اتاقی نسبتا بزرگ است که دور تا دور آن را صُفه هایی نیمکت مانند فرا گرفته اند تا محل نشیمنی برای زیارت‌ کنندگان باشد. بر دیوارهای این اتاق، انواع قاب عکس زرتشت خودنمایی می کند و در وسط اتاق نیز یک میز گرد سنگی قرار دارد که آتش همیشه روشن اهورایی را در دل خود حفظ کرده است.

در بیرون از این اتاق، سبدی از سرپوش های سفید قرار داده شده که زوّار به رسم احترام و قبل از ورود به زیارتگاه، بر سر می گذارند و همچنین مکانی برای شستشوی دست و صورت نیز در این قسمت، در نظر گرفته شده است.
اداره و سرپرستی زیارتگاه پیر ناركی به وسیله بهروز جراح و انجمن زرتشتیان كوچه بیوک انجام می شود.

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

گردهمایی زرتشتیان در پیر نارکی

شهر تاریخی یزد ، همواره مهد شكل گیری آیین زرتشت و محل سکونت پیروان این آیین بوده است که آنها نیز مانند پیروان دیگر ادیان برای خود مراسم‌ و مقدساتی خاص دارند.

سالهاست که از روز مهر تا ورهرام از ماه امرداد( 12 تا 16 مرداد ماه شمسی) معروف به روز« سروش ایزد » و روزی که« ناز بانو » در کوه پناه داده شده، فارسی زبانان اصیل و زرتشتیان زیادی از یزد، تفت، اردکان، کرمان، تهران، خوزستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد حتی هندوستان و ... در این مکان گرد هم آمده و به مدت 5 روز که روز آخر آن اصلی ترین است به نیایش اهورامزدا( مهم ترین بخش این مراسم) و برگزاری آیین دینی و مذهبی می‌پردازند، آیینی که همچون آیین های دیگر زرتشتی فلسفه وجودی زیبایی دارند و بیشتر به افسانه شبیه هستند.

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

آشنایی با مراسم زرتشتیان در پیرنارکی یزد

در زیارتگاه پیر نارکی مهریز علاوه بر نیایش، مراسم دیگری نیز در این مکان انجام می شود که عبارتند از؛ سنگباران كردن كوه گیگون، اجرای برنامه‌ های موسیقی، آواز و شادمانی همگانی، اهداء جوایز به دانشجویان و دانش ‌آموزان برتر زرتشتی، معرفی زوج‌ های جوان به زائران و اعلام این پیوند با پخش شیرینی توسط زوجین، تجلیل از شهدا و خیّرین زرتشتی، برگزاری مسابقات و جشنواره های شاد فرهنگی،‌ هنری، ورزشی و ... که البته از ماهها قبل فراخوان آن به انجمن های مختلف زرتشتی داده می شود.

آتشکده زرتشتیان ، پیر هریشت و چک چک اردکان ، قعله اسدان یزد ، پیر نارستانه ، پیر سبز ، خاتون بانو ، ستی پیر ، پارس بانو ، پیر الیاس شاه و هرام یزد ، پیر مهر ایزد ، چهل چراغ و ... از دیگر زیارتگاه ‌‌های مهم زرتشتیان جهان می باشد كه در استان یزد قرار دارند که اکثر آنها در شهرستان های اردكان و مهریز واقع شده اند.

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

پیرنارکی؛ تجلیگاه آیین زرتشتیان

سروده ‌‌ای قدیمی از چکامه‌ سرایی ناشناس درباره زیارتگاه پیرنارکی ؛

                         یكی هم ناركی تیجنک كوه است                         كه از خوبی با فرّ و شكوه است

                         چنان خورشید نورانی ز كوه است                        گذارش سخت و دور از هر گروه است

                         زیارتگاه خاص و عام باشد                                   نه جای مردم بد نام باشد

                         الا ای مردم بهدین و خردمند                              كه هستی نیک نام و نیک پیوند

                         به قلب صاف، دل را با خدا بند                           كه باشد مر خداوندان خداوند

                         بر سرّ و حكمتش كسی را خبر نیست                 كزین آمد شدن مقصود از چیست

                         همه در تحت امر كردگاریم                                 گهی مانند گل گاهی چه خاری

زیارتگاه پیر نارکی مهریز

اگر قصد اقامت در مهریز رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر مهریز را دارید، هتل باغ پهلوان پور مهریز گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر ییلاقی مهریز می توانید از تور یک روزه مهریزگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره زیارتگاه پیر نارکی مهریز ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi