https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه گلشن یزد (هتل لاله یزد)

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های یزد  »  خانه گلشن یزد (هتل لاله یزد)
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان دهم فروردین ، محله تل
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

تاریخچه خانه گلشن یزد

خانه گلشن یزد، خانه‌ای قدیمی و متعلق به دوره قاجار می‌باشد که به همت «حاج علی‌اکبر محله تلی ملقب به مروج» از خشت و گل ساخته شده و بعدها با واگذاری خانه به دخترش «بی‌بی فاطمه و همسر او حاج حسین گلشن»، به خانه گلشن یزد معروف گردیده است.

این خانه در اصل، مشتمل بر 3 خانه متصل و مرتبط به هم می‌باشد که اكثر شاخصه‌های معماری مسكونی قدیم یزد مانند تالار، بادگیر، پنج‌دری، سه‌دری، زیرزمین و نارنجستان در آن رعایت شده است.

بادگیر خانه گلشن یزد (هتل لاله یزد)

معماری خانه گلشن

خانه گلشن یزد از سه قسمت اندرونی، بیرونی و نارنجستان تشکیل شده كه هرکدام، مخصوص سکونت افراد خاصی از اعضای خانواده گلشن و خدم‌وحشم آنان بوده است. نارنجستان و بیرونی را مرحوم «مروج» در زمان رضاشاه، به خانه اضافه نموده؛ ولی بخش‌های دیگر به‌ویژه حیاط اندرونی، در زمان قاجار ساخته شده است.

این خانه با قدمت ۱۲۰ ساله خود، دارای ۴۲ اتاق با طراحی‌های منحصربه‌فرد می‌باشد. ایوان و حیاط مرکزی آن، محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت و گفتگوهای دوستانه است و ترکیب زیبای معماری اصیل خانه باوجود هشتی‌ها، دالان‌ها، اتاق‌های ارسی و پنج‌دری و انعکاس نور شمسه پنجره‌ها؛ همه دست‌به‌دست هم داده تا خاطره‌ای شیرین را در ذهن بیننده باقی گذارد.

خانه گلشن یزد (هتل لاله یزد)

کشف یک دفینه در دل خانه گلشن یزد

سال 1375 هـ.ش در خانه گلشن یزد، دفینه‌ای حاوی یک دیگ مسی پر از سکه‌های طلا کشف شده که به «خانم گلشنی» همسر مرحوم مروج تعلق داشته و بعدها، به سازمان میراث فرهنگی استان یزد تحویل داده شده است.

هتل لاله یزد میزبان شما در خانه گلشن

خانه گلشن یزد تا قبل از سال 1357 هـ.ش، نقش یک منزل مسکونی را داشته؛ ولی پس از چند سال، متروکه شده است. این خانه، از اوایل سال 1379 هـ.ش موردبازسازی قرار گرفته و بعد از طی 3 سال، یعنی از ابتدای سال 1382 هـ.ش به بهره‌برداری کامل رسیده است. خانه گلشن، هم‌اکنون به «هتل لاله یزد» تبدیل شده و پذیرایی از مهمانان و مسافران سراسر ایران و دنیا را به عهده گرفته است. 

موقعیت كنونی خانه گلشن در یزد، خیابان دهم فروردین و محله تل واقع شده است. 

هتل لاله یزد (خانه گلشن یزد)

شما می‌توانید در سایت ما برای رزرو هتل لاله یزد و اقامت در این بنای زیبا و قدیمی اقدام کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خانه گلشن یزد (هتل لاله یزد) با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi