https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

آسیاب دو سنگی میبد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  < سازه های تاریخی یزد  »  آسیاب دو سنگی میبد
شهر : میبد
آدرس : شهرستان میبد، روستای محمد آباد، آسیاب دو سنگی میبد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

تاریخچه آسیاب دو سنگی میبد

آسیاب دو سنگی میبد یک آسیاب قدیمی در روستای محمدآباد میبد یزد است که با قدمت 200 ساله خود، مربوط به دوره قاجار می باشد و در سال 1390 با شماره ثبتی 29985 به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.
آسیاب دو سنگی میبد ، عمیق ‌ترین آسیاب دست کنده شده در زیرزمین می باشد که هنوز نمونه ای نظیر آن دیده نشده است. این آسیاب همچنین به علت ساختارهای معماری و حجره های دالان ها و نیز قرار گیری آن در محل تقاطع دو رشته قنات زیرزمینی بسیار مهم و خاص می باشد.

آسیاب دو سنگی میبد

معماری آسیاب دو سنگی محمد آباد میبد

آسیاب دو سنگی محمد آباد میبد با راهرویی ۱۴۰ متری در عمق ۴۰ متری زمین واقع شده که رطوبت و خنکی مطبوعی دارد. این آسیاب آبی که هنر دست مردمان خلاق میبد است، یکی از جاذبه های توریستی و گردشگری میبد می باشد.
در ساخت آسیاب دو سنگی میبد هیچ گونه مصالح ساختمانی به کار نرفته است، روشنایی و تهویه هوای فضای داخلی آن را نیز چاه هایی به عمق ۴۰ متر که در زیر آن واقع شده، تأمین می کنند.
سنگ‌ های بسیار سخت و محکم آسیاب میبد ، ترکیبی اسیدی و ریشه آتشفشانی دارند که از کوه ارنان آورده شده اند. این سنگ ها را پس از تراش و صیقل خوردن، سوار بر دو الاغ کرده و با اصول و تشریفات خاص در جای فعلی خود نصب نموده اند.
مسیر ورودی آسیاب دوسنگی محمدآباد میبد ، از پشت دیوار روستای محمد آباد شروع و پس از گذر از شیب دو متری زیر دیوار، وارد پلکان داخلی یک هشتی می شود و به سمت اتاقک چهار دری ادامه می‌یابد.

آسیاب دو سنگی میبد

نحوه کار آسیاب دو سنگی محمد آباد

در آسیاب آبی دو سنگی ، ابتدا آب وارد یک حوضچه شده که در آنجا به گونه ای آشغال زدایی می‌گردد و در قدیم از این حوضچه به عنوان حمام و استخر استفاده می‌ کردند. آب پس از عبور از تخته بند حوضچه وارد تنوره عمودی و سپس با فشار زیاد داخل پرّه های چوبی شده و آن را می‌ چرخاند.
گندم کم کم از دول، وارد سوراخ وسط سنگ می شود و در بین دو سنگ زیرین همیشه ثابت و سنگ زبرین قرار گرفته و به کمک دسته چوبی سنگ بالایی خرد گردیده تا آرد شود که بعدا این ابزار دستی به آسیاب آبی تبدیل شد. سپس آب وارد شده به آسیاب، از زیر سوراخ آن خارج و به کشتزارها می‌رود. 

آسیاب دو سنگی میبد

اگر قصد اقامت در میبد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر میبد را دارید، هتل رستوران سنتی گلشن میبد ، گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.
هنگام اقامت در شهر تاریخی میبد می توانید از تور یک روزه میبدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آسیاب دو سنگی محمد آباد میبد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi