https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

آب انبار رستم گیو یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  < آب انبارهای یزد  »  آب انبار رستم گیو یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، حاشیه بلوار بسیج، آب انبار رستم گیو یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

پیشینه آب انبار رستم گیو یزد

آب انبار رستم گیو یزد بنایی کهن تاریخ و متعلق به دوره قاجار می باشد که در سال 1320 هـ. ق در بلوار بسیج یزد ساخته شده و در تاریخ ۱۵دی ۱۳۷۵ با شماره ۱۸۲۹ به ‌عنوان یک اثر ملی ایرانی به ثبت رسیده است. وجه تسمیه این آب انبار نیز از اسم« رستم گیو » نماینده وقت زرتشتیان مجلس شورای ملی گرفته شده کسی که تمام هزینه های ساخت آب انبار گیو را متقبل گردیده است.

ذخیره‌ آب، به خصوص در مناطق کم ‌آب یکی از مهم ترین اقداماتی بوده که مردمان خلاق کویر در گذشته به تکنولوژی آن دست یافته و بناهایی اغلب زیرزمینی و سر پوشیده نظیر آب ‌انبار( حوض، برکه، مرغی، مرغک، منبع و انبار ) به پا کرده که نقش بسزایی در تامین آب مصرفی مردم این نواحی داشته است.

در استان کویری یزد بیش از 60 عدد آب ‌انبار وجود دارد که اکثر آن‌ ها به عنوان آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده‌ اند.

آب انبار رستم گیو

ساختار آب انبار رستم گیو یزد

آب‌انبارها نوعی از مخازن سر پوشیده‌ آبی هستند که در ارتفاعی پایین ‌تر از سطح زمین و جهت تامین آب مصرفی مردم توسط آب رودخانه‌ ها و قنات‌ ها، ساخته‌ شده ‌اند.

در گذشته، یک نوع آب ‌انبار عمومی در محله ‌ها و کاروانسراها و یک نوع آب انبار خصوصی درون خانه ‌های شخصی وجود داشته که از بخش‌ های مختلفی همچون منبع ذخیره‌ آب، پوشش منبع، هواکش، راه‌ پله، پاشیز، ورودی زیبا و از همه مهم تر 2 تا 6 بادگیر بلند بالا بر روی این آب انبارها تشکیل می‌شدند.

آب انبار رستم گیو

آب انبار رستم گیو در بافت تاریخی یزد و بر روی دشت صاف طبقات خاک رس قرار دارد که 4 بادگیر از 4 طرف آن را در بر گرفته اند. طراحی گنبد این آب انبار یزد به شکل یک سرو( نماد جاودانگی) آجری از نوع فرشی و معروف به آجر آب انباری است. آب انبار رستم گیو یزد ، خزینه ای بزرگ و استوانه ‌ای با گنجایش ۲۳۰۰ متر مکعب آب دارد که قطر دهانه آن ۱۴ متر و عمق آن ۱۵ متر می باشد. طاق نما و سردر ورودی آب انبار نیز منقوش و کادربندی دارد. این بنای تاریخی، اثر دست استاد هنرمند« حاج محمد ابراهیم خرمشاهی» می باشد که نظارت ساخت آن را نیز« ارباب جمشید امانت» بر عهده داشته است.

آب انبار گیو رستم که در بین محله زرتشتی و مسلمان نشین قرار داشته به علت رعایت مسائل فقهی، دارای دو دهانه‌ جداگانه می باشد که هر دهانه مخصوص یک فرقه بوده است.

آب انبار رستم گیو

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهرستان یزد را دارید، هتل سنتی سیاوش یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یک روزه یزد و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آب انبار گیو رستم یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi