https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه تاریخی سلامت اردکان

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های اردکان  »  خانه تاریخی سلامت اردکان
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، محله شریف آباد، خیابان شهید صدوقی، کوچه شهیدان برخورداری، خانه تاریخی سلامت اردکان
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

درباره خانه تاریخی سلامت اردکان

خانه تاریخی سلامت اردکان، بنایی خشتی و متعلق به اوایل دوره قاجار می‌باشد که حدود ۱۵۰ سال پیش، در محله زرتشتیان شریف‌آباد اردکان ساخته شده است؛ محله‌ای تاریخی که علاوه‌بر داشتن خانه کهن و زیبای سلامت دارای مجموعه قنات، آب‌انبار و... نیز می‌باشد.

نمای خانه سلامت اردکان

عمارت که امروزه به اقامتگاه بومگردی تبدیل شده، ۶ اتاق دو و شش نفره به‌صورت کف‌خواب دارد و به‌طورکلی، ظرفیت پذیرش و اسکان آن حدود ۲۰ نفر گردشگر می‌باشد.

بادگیرهای خانه سلامت اردکان

این خانه خشتی و قدیمی به دلیل واقع‌شدن در محله سلامت و دسترسی به آب‌انبار و پارک سلامت، «خانه سلامت» نام‌گذاری گردیده است که کوچه‌های محله آن با نورپردازی، برای شبگردی و پیاده‌روی بسیار دل‌نشین است و لحظاتی خاطره‌انگیز را برای گردشگران رقم می‌زند.

ابزار صنایع دستی خانه سلامت اردکان

در کنار بازدید از اثر تاریخی خانه سلامت، می‌توان از خدمات اسکان و پذیرایی گردشگران خانه نیز بهره‌مند شد و از پشت‌بام آن، بافت باستانی شریف‌آباد را نظاره کرد.

اتاق زرتشتی نشین خانه سلامت اردکان

یکی دیگر از کارهای جالبی که در خانه تاریخی سلامت شهرستان اردکان انجام می‌شود، پخت نان تنوری با هیزم و چای هیزمی است که بسیار خاطره‌انگیز و لذت‌بخش می‌باشد.

تنور هیزمی خانه سلامت اردکان

باید یادآوری کرد که بافت تاریخی شریف‌آباد اردکان با شماره ۱۰۸۳۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اهالی زرتشتی خانه سلامت اردکان

امکانات و خدمات خانه سلامت

اقامتگاه بوم‌گردی خانه سلامت یزد، مجهز به خدمات و امکاناتی ویژه برای رفاه گردشگران می‌باشد که برخی از آن‌ها شامل پارکینگ غیرمسقف دوربین‌دار، راهنمای محلی تورهای گردشگری، سیستم گرمایشی و سرمایشی، پرسنل مسلط به زبان انگلیسی، آشپزخانه عمومی و... می‌شود. 

مرکز صنایع دستی خانه سلامت اردکان

اگر مسافری هم تمایل به مصرف غذاهای محلی و سنتی این خانه تاریخی همچون کله‌جوش، قورمه‌سبزی، زرشک‌پلو با مرغ، کشک و بادمجان، قیمه یزدی و... داشته باشد، می‌تواند با پرسنل این مجموعه از قبل هماهنگ کند و غذای موردنظر خود را سفارش دهد.
کاربافی در خانه سلامت اردکان

افتتاح مرکز صنایع دستی در خانه سلامت

مدت‌زمانی است که خانه تاریخی سلامت یزد، مجهز به مرکز صنایع‌دستی شهرستان اردکان شده و به آموزش و عرضه 10 رشته صنایع‌دستی از قبیل قالی دو رو، سبدبافی، کاربافی، قالی‌بافی، کار بر روی سفال، طراحی بر روی خشت و... می‌پردازد. هدف این مجموعه که تنها مرکز جامع آموزش و تولید صنایع‌دستی اردکان محسوب می‌شود، زنده نگه‌داشتن صنایع‌دستی گذشته شهر اردکان می‌باشد.

نخ ریسی در خانه سلامت اردکان

جاذبه های نزدیک به خانه سلامت اردکان

علاوه‌بر انتخاب و بازدید از خانه سلامت اردکان و اقامت در این بنای تاریخی، می‌توان از جاذبه‌های زیبای نزدیک به آن نظیر آتشکده ۱۲۴ ساله زرتشتیان، آب‌انباری قدیمی، پارک، قنات و پایاب، هم‌نشینی و معاشرت با زرتشتیان و... نیز لذت برد و روزی خاطره ساز را برای خود ساخت.

خانه سلامت اردکان

اگر قصد اقامت در اردکان و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهرستان اردکان را دارید، هتل سنتی خالو میرزا عقدا گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

آب انبار اردکان
هنگام اقامت در شهر تاریخی اردکان می‌توانید از تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.  

دخمه های شریف آباد اردکان

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خانه تاریخی سلامت اردکان با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi