https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مجموعه فهرج یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  روستاهای دیدنی یزد  »  مجموعه فهرج یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، 22 کیلومتری جنوب شرقی یزد، روستای فهرج، مجموعه فهرج یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : همه روزه

روستای فهرج

روستای فهرج ؛ روستایی 5 هزار ساله یعنی متعلق به دوره نوسنگی بوده که در منطقه کویری و دور افتاده نزدیک به کرمان قرار داشته و به همین علت، در طول تاریخ به اسامی همچون بوره، پوره، پره، پهره، فهره، پهرگ به معنی محل پرت نامگذاری شده است. این روستا، با آب و هوای بیابانی خود یکی از 4 بخش اصلی شهر یزد قدیم بوده که مردمانش هم به لهجه یزدی سخن می گویند و از این روستا با عنوان دروازه ایساتیس یاد می کرده اند.

مردم فهرج با وجود ۸ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق به مشاغل دامداری، معدن کاری، زراعت و باغداری با محصولاتی همچون ماش، گندم و جو، ارزن، پسته، هلو، زردآلو، انگور و آلوچه می ‌پردازند و سرآمد کشت گلخانه ای و همچنین قطب‌ تولید خرمای مرغوب مضافتی استان یزد می باشند.

در گذشته نیز پرورش کرم ابریشم در فهرج رایج و پارچه های ابریشمی آن بسیار معروف بوده است. اما امروزه، صنعت قالی بافی جای آن را گرفته و به شهرهای بم و کرمان صادر می‌گردد.

کویرهای شهرستان فهرج هم بسیار بکر و معروف است و این روزها، با هوای پاک و شب ‌های مخملی پرستاره، میزبان گردشگران ایرانی و خارجی می باشد.

مجموعه فهرج یزد

فرهنگ بومی روستایی فهرج

مردم روستای فهرج در برگزاری مجالس و اعیاد ملی و مذهبی به همراه سازهای بادی و ساز مشابه سه تار، دستی دارند و مراسم نخل‌ برداری و نخل‌گردانی عاشورا را بسیار تماشایی و شورانگیز اجرا می کنند که از این نظر بسیار معروف می باشند.

درباره پوشاک مردم فهرج نیز باید یادآور شد که پوشاکی بسیار متنوع و اصیل دارند؛ اغلب مردانشان از دستار یزدی و شلوارهای پاچین ‌دار و زنانشان از ترمه‌های رنگین استفاده می کنند.

از نظر فرهنگ غذایی مردم فهرج هم می توان به غذاهای رایجشان همچون انواع آش‌ محلی نظیر آش ماش، آش جو و سوپ اشاره کرد. آنها از گیاهان دارویی و طبیعی، نوشیدنی‌های سرد و گرم نظیر شربت شاتره، خاکشیر، چای آویشن و ... نیز استفاده می‌کنند.

روستای فهرج هم مانند دیگر روستا و شهرهای ایران دارای صنایع دستی خاص خود هستند که شامل انواع قالی با نقش و طرح قالی‌ های کرمان و خراسان می شود. محصولات بافندگی، ریسندگی، گونی و برزنت نیز از تولیدات دستی این روستا به شمار می رود.

مجموعه فهرج یزد

دیدنی های فهرج

فهرج با داشتن 102 یادگار تاریخی از دوران هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان گنجینه ای از شکوه ایران است و جزو شهرهای تاریخی تراز اول جهان محسوب می شود.

مجموعه فهرج یزد

مسجد جامع فهرج یزد

مسجد جامع فهرج با قدمتی مربوط به قرن اول هـ. ق یعنی دوره ساسانیان در مرکز روستا و بافت مسکونی تاریخی فهرج قرار گرفته و یکی از قدیمی ‌ترین مساجد ایران می باشد.

مسجد بزرگ فهرج، بر روی 8 ستون‌ عظیم و مستحکمی بنا شده و دو شبستان تابستانی و زمستانی و یک منار گِلی بلند بالا دارد که از فواصل بسیار دور هم قابل مشاهده می باشد. این مسجد برعکس مساجد دیگر؛ هیچ محراب، گنبد، کتیبه، کاشیکاری و ... ندارد ولی از تزیینات معماری قابل توجهی برخوردار است. درب بزرگ چوبی و سرخ رنگ این مسجد هم در جای خود بی نظیر و دیدنی می باشد.

این اثر ارزشمند در تاریخ 30 آذر 1349 با شماره ثبتی ۹۰۶ به‌ عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده ‌است.

مجموعه فهرج یزد

مجموعه شهدای فهرج

مجموعه شهدای فهرج از خشت و گل و یادگار قرن ۹ هـ. ق می باشد که در 2 کیلومتری روستای فهرج یزد قرار گرفته و در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۷۸ با شماره ثبتی ۲۴۴۴ به ‌عنوان یک اثر ملی ثبت گردیده ‌است.

بقعه شهدای فهرج یزد مجموعه ای از مقبره، مدرسه و خانقاه می باشد که اینک تنها بخش هایی از آن سالم مانده است. ورودی رومی اصلی بنا، طاق ­های ضربی، ایوان، اتاق گنبدی، طاقچه دار بودن اتاق ها، قرینه وار بودن جبهه شمالی و ... از ویژگی ها و زیبایی های این بنای تاریخی به شمار می روند.

ورودی جنوبی مجموعه شهدای فهرج به ایوان و ورودی شرقی آن به حیاط متصل است. کف بنا با ترکیبی از آجرهای 6 ضلعی و کاشی های مثلثی پوشیده شده و ستاره شش پَری را شکل داده که زیباترین و جالبترین قسمت بنا محسوب می شود. همچنین فضای داخلی و بیرونی آن، مزیّن به کاشی کاری های زیبا و کتیبه ­های قرآنی می باشد.

این مجموعه دارای سه حیاط می باشد، در یکی از حیاط‌ ها درخت سرو کهنسالی وجود داشته که از آب قنات مریم آباد تغذیه می کرده و پایاب آن هم از حیاط کوچک وسط عمارت می‌گذشته است. همچنین ورودی یک آب انبار در حیاط سرو وجود داشته که آب مصرفی اهالی روستا را تأمین می کرده است.

مجموعه بناهای ویران شهدای فهرج ، مدفن «ابی عبدالله ... بن تمیمی، حویطب بن هانی و عمر بن عاص» می باشد که همگی در زمان یزدگرد، توسط اهالی یهودی و زرتشتی خویدک و فهرج به قتل رسیده‌اند.

در دو اتاق ‌بزرگ این حیاط، چندین قبر وجود دارد که خوانا نیست و تنها نام حک شده «مجدالدین حسن نامی» بر روی یک سنگ باقی مانده ‌که مربوط به قرن نهم هـ. ق می باشد و نیز سنگ دیگری با کتیبه «بنت غیاث­ الدّین بن نعمة ‌الله از نوادگان شاه نعمت­الله ولی» به یادگار مانده که متعلق به قرن 10 هـ. ق است.

مجموعه فهرج یزد

مسجد علاقبندی ( علی قوندی ) فهرج

مسجد علاقبندی ، مسجدی تاریخی با گچبری های بسیار زیبا بوده که اینک خرابه ‌هایی از آن بر جای مانده است.

مجموعه فهرج یزد

تکیه علاقمندی فهرج

تکیه علاقمندی یک اثر تاریخی مربوط به قرن اول ه.ق می باشد که به صورت متروکه درآمده است.

قلعه فهرج

قلعه فهرج در روستای فهرج واقع شده است که قدمت این قلعه به قرون ۱۰ و ۱۱ هجری قمری باز می گردد. قلعه تاریخی فهرج که دارای چشم‌انداز زیبایی است در بافت مسکونی این روستا قرار گرفته و دارای پلانی چهارضلعی با چهار برج مدور در چهار گوشه می باشد. این برج‌ها دو طبقه بوده و سوراخ‌هایی برای نگهبانی و دیده‌بانی از قلعه داشته اند.

مجموعه فهرج یزد

قلعه معاذ یادگار به جای مانده از ساسانیان

قلعه برج معاذ بزرگترین بنای خشتی شهرستان فهرج است که گواه خوبی برای بیان تاریخ کهن این سرزمین می باشد. این قلعه بر روی پُشته قطور گلی و بین خندقی بزرگ است که 4 برج دیدبانی آن را محفاظت می کند.

مجموعه فهرج یزد

آب انبار حسینیه فهرج

آب‌ انبار حسینیه فهرج نیز مربوط به دوره‌ های پیش از اسلام می باشد که در کنار آن، مراسم تقدیس آب برگزار می‌شده است. در مدخل ورودی آب انبار حسینیه یک کتیبه‌ سنگی به خط نسخ قرار دارد که متن آن راجع به وقف درختان توت حسینیه می باشد.

میل قاوردی یا نادری فهرج

میل قاوردی یا نادری ، یکی از کمیاب ‌‌ترین برج ‌های کویری و یادگار سلجوقیان در شهرستان فهرج می باشد. این برج، به دستور نادرشاه مرمت شده و بیش از 900 سال است که در دل کویر استوار و با صلابت ایستاده و روزگاری شادی بخش دل کاروانیان سردرگم کویر بوده است.  

در دوران باستان؛ میل ها را برای پست، پیام ‌‌رسانی و راهنمایی راه ‌ها ساخته و استفاده می‌‌ کردند. به میل ها، مناره (محل عبور نور) هم می گفتند که با افروختن آتش بر بالای آن، مسیر را به مسافران نشان می دادند.

این برج آجری در 35 کیلومتری فهرج و بر سر راه جاده ابریشم قرار دارد. ارتفاع آن، 40 متر و دارای بیش از 45 پله می باشد که کل برج با تزئینات آجرکاری زیبا، آراسته و مصالح آن همچون ارگ بم با شیر شتر ترکیب شده است.

میل نادری تنها اثر ثبت شده فهرج و دارای شماره ثبتی 143 می باشد که جزو آثار باستانی کشور به شمار می رود.

چاه چهل دخترون فهرج

چاه چهل دخترون فهرج متعلق به دختران و زنان آزاده ای می باشد که مرگ با عزّت را به زندگی با ذلّت ترجیح دادند. تقریبا حدود 1400 سال پیش، روستاییان زرتشتی فهرج با شنیدن خبر حمله عرب ها برای حفظ آتشکده خود، آن را به مسجد تبدیل کرده و ادعای مسلمان شدن می کنند. اما می دانستند که به هرحال، زنها و دخترانشان به غنیمت گرفته خواهند شد. از این رو زنان و دختران نجیب این روستا، دل به کویر زده تا به چاهی با دو اتاقک مخروبه می رسند و خود را در آن رها می کنند.

مجموعه فهرج یزد

 

کلوت فهرج

کلوت ها، کلبه های روستایی طبیعی و شگفت انگیزی هستند که تازیانه های باد و آب، آنها را همچون غاری خوش فرم بر روی پهنه کویر شکل داده اند؛ غارهایی که برخی از آنها دارای چندین اتاق می باشند. کلوت‌ های فهرج در امتداد کلوت ‌های شهداد قرار گرفته و شهری افسانه ‌ای ساخته اند.

تپه های شنی حسن آباد چاهدگال

روستای فهرج علاوه بر آثار تاریخی، دارای کویر بکر و وسیعی نیز می باشد که از مهم ترین دیدنی های منحصر به فرد فهرج محسوب می شود. این کویر زیبا، عامل اصلی جذب اروپایی ها به ویژه ایتالیایی ها برای سفر به فهرج است. تپه های شنی فهرج در جنوب روستای حسن آباد چاهدگال فهرج قرار گرفته که نه تنها نقش تفریحی دارد بلکه دارای خاصیت درمانی برای بیماری های مفصلی و پا درد و کمر درد نیز می باشند.
تپه های شنی حسن آباد بر اثر وزش طوفان، حرکت شن ‌های روان و بادهای سهمگین به وجود آمده‌ که ارتفاع آنها گاهی به بیش از 60 متر نیز می‌رسد و این گونه لقب بلندترین تپه های شنی دنیا را کسب کرده اند. این تپه ها، زنجیروار امتداد یافته و منطقه‌ای مناسب برای شن ‌نوردی و شن‌ درمانی به حساب می آیند.
درّه ستارگان نیز یکی از جذابترین دیدنی های کویر فهرج یزد است که در شب، امکان رصد ستارگان را بدون نیاز به تلسکوپ فراهم می کند.

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی روستای فهرج یزد را دارید، اقامتگاه بوم گردی فروردین فهرج گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.
در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یک روزه فهرج و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مجموعه فهرج یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi