https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

دبیرستان ایرانشهر یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  سازه های تاریخی یزد  »  دبیرستان ایرانشهر یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان ایرانشهر، مدرسه ایرانشهر یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی _ فرهنگی

تاریخچه دبیرستان ایرانشهر ، نخستین دبیرستانی که در یزد تاسیس شد

دبیرستان ایرانشهر یزد ، اولین مدرسه دولتی و دبیرستان یزد می باشد که در سال 1306 و  دوره قاجار تاسیس شده است. این مدرسه داخل بافت تاریخی ایرانشهر یزد قرار دارد که وجه تسمیه آن نیز از همین نام گرفته شده است.

زمین دبیرستان دولتی ایرانشهر یزد ، با مساحت حدود ۱۸۰۰۰ متر مربع و زیربنای ۶۰۰۰ متر مربع بخشی از کاروانسرای نوّابی و متعلق به« نواب آقا حسین» بوده که برای ساخت دبیرستان به اداره فرهنگ اهدا کرده است.

مدرسه ایرانشهر یزد در ابتدا، بنای مستقلی نداشته ولی در سال 1311 مستقل شد و آن را مدرسه شماره یک نامیدند.

دبیرستان ایران شهر

دبیرستان تاریخی ایرانشهر یزد ، ساختمانی دو طبقه با نمای آجری زرد رنگ می باشد که ساختمان اصلی آن به شکل « یو » انگلیسی طراحی شده است. اتاق ‌های اداری، کلاس‌ های درس و کتابخانه‌ این مدرسه نیز در پشت رواق ‌های حیاط اصلی ساختمان قرار دارد. مدرسه ایرانشهر همچنین دارای چند زیرزمین بزرگ می باشد که هم اکنون یکی از آنها به آزمایشگاه و بقیه به موزه علوم طبیعی یزد تبدیل شده است.

در زمان تأسیس دبیرستان پسرانه ایرانشهر یزد ، هنوز آب لوله کشی در یزد وجود نداشته اما این دبیرستان دارای منبع آب برای سرویس بهداشتی، شیر آبخوری و باغچه بوده ‌که از طریق چاه چهل گز و چرخ چاه تغذیه می شده است.
دبیرستان ایرانشهر یزد معروف به مدرسه ماندگار در تاریخ ۴ تیر ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۰۴۸ به ‌عنوان یک اثر ملی ایران به ثبت رسید.
 دبیرستان ایران شهر

سبک معماری مدرسه تاریخی ایرانشهر یزد

معماری دبیرستان دولتی ایرانشهر یزد را جمعی از استادکاران معروف یزدی بر عهده داشته اند و طراحی آن را نیز یک طراح فرانسوی به نام« آندره گدار فرانسوی» انجام داده است.

این بنای تاریخی نیز همچون سازه های قدیمی یزد از کاهگل، گچ، آهک، کاشی و آجر ساخته شده‌ با طاق های ضربی و سایبان رواق جلوی کلاس ‌ها تا سازگاری خود را با خورشید سوزان کویر نشان دهد و محافظ خوبی در برابر تابش گرم آن باشد.

نمای دبیرستان ماندگار ایرانشهر یزد مزیّن به بیش از 11 هزار متر کاشی رنگی لعابدار بوده و پای دیوارهای آجرچین آن از قرنیز سنگی پوشیده شده است، کف حیاط نیز مفروش به آجر می باشد.

دیوارهای این مدرسه با پنجره ‌های باریک و بلند بالا و قوس های تخم مرغی و خیزدار( معماری عصر ساسانی و صفوی) به زیبایی تمام آراسته شده و آن را از شکل یک مدرسه ساده بیرون آورده است.

دبیرستان ایرانشهر

فضای آموزشی دبیرستان ایرانشهر یزد

دبیرستان ایرانشهر یزد دارای ۳۲ اتاق سنّتی می باشد که شامل ۲۰ کلاس درس، 5 اتاق اداری، 1 کتابخانه، سالن مطالعه، 2 سالن چند منظوره، 1 سالن آمفی ‌تئاتر، 1 کارگاه ICDL و آزمایشگاه عمومی می‌ شود. این مدرسه با 610 دانش آموز؛ در سه رشته تحصیلی ریاضی فیزیک، علوم تجربی و علوم انسانی سالیان سال است که با موفقیت مشغول به فعالیت و آموزش فرزندان این خاک و بوم می باشد.

مدرسه ایرانشهر یزد همچنین فضاهای ورزشی زیادی نظیر 1 زمین فوتبال بزرگ، 1 زمین فوتبال گل کوچک، 2 زمین بسکتبال، یک زمین والیبال و یک زمین هندبال دارد.

یک آزمایشگاه مرکزی، باشگاه بدنسازی و یک فروشگاه تربیت( جنب سرایداری) نیز متعلق به دبیرستان ایرانشهر می‌باشد که خارج و نزدیک دبیرستان قرار گرفته است.

دبیرستان ایرانشهر

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل ساباط یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مدرسه ایرانشهر یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi