https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

کوه خرانق

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  کوه های یزد  »  کوه خرانق
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، روستای خرانق، کوه خرانق
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
روز بازدید : همه روزه

کوه خرانق یزد

کوه‌ خرانق یزد در روستای خرانق اردکان و شمال شهر یزد واقع شده که بلندترین نقطه آن؛ « خونزا یا هنزا » به ارتفاع 3158 متر می‌باشد. قله‌ های خونزا، بندر، اشتری، بزکوه، هامانه و چک‌ چک از قسمت‌ های معروف کوه خرانق شهر یزد هستند.

این منطقه با وجود معادن اورانیوم ساغند، سنگ آهن چادرملو، باریت، گرانیت، روی و همچنین منطقه حفاظت شده دره انجیر با داشتن حیواناتی نظیر گربه وحشی، سیاه گوش، یوز پلنگ، کل، میش، بز، قوچ، هوبره و ... بسیار مهم و مورد توجه می باشد.

کوه خرانق

روستای خرانق یزد

روستای خرانق یزد در ناحیه کوهستانی و 85 کیلومتری یزد واقع شده ‌است. این روستا، امروزه دارای 2 بخش جدید و قدیم می باشد که گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب کرده به گونه ای که در اروپا، نام این روستا از ایران هم مشهورتر است. قدمت خرانق به دوره ساسانیان و به روایتی به تاریخی قبل از شکل گیری یزد می رسد.

کلمه خرانق در اصطلاح به محل برآمدن خورشید یا محل تولد خور گفته می شود که در گذشته به خورانق یا خورنق معروف بوده است.

روستای خرانق در یزد ، روستایی ییلاقی است که هرچند در دل کویر قرار گرفته اما بخش های شمالی آن متشکل از رشته کوه هایی ممتد و زیبا می باشند به گونه ای که آب و هوای روستا را، 10 درجه خنک تر از یزد کرده است.

کوه خرانق

دیدنیهای خرانق

البته جذابیت روستا فقط به خاطر خنکی هوای آن نیست بلکه وجود دیدنی های خرانق همچون منارجنبان خرانق ( یکی از 3 منارجنبان های تکان خور ایران)، قلعه خرانق ( از بزرگترین قلعه های مسکونی روستایی)، کاروانسرای خرانق یزد ( ثبت شده در آثار ملی)، بقعه مشهدک ( گورستان روستا ) ، مزار بابا خادم ( خادم امام رضا )، پل آبراه ( متعلق به دوره اشکانیان)، حمام تاریخی خرانق ، آب انبار ( منسوب به شاه عباس اول صفوی)، مسجد جامع و حسینیه خرانق ( با قبری متعلق به قرن 5 هـ . ق) نیز می باشد که روستای خرانق را به یکی از کامل ترین و زیباترین روستاهای ایران تبدیل کرده است.

کوه خرانق

اگر قصد اقامت در اردکان و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی روستای خرانق را دارید، هتل کاروانسرای شاه عباسی خرانق گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در اردکان می توانید از تور یک روزه اردکان و تورهای کویرنوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کوه خرانق ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi