https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مسجد ریگ رضوانشهر

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  مساجد و امامزاده ها  »  مسجد ریگ رضوانشهر
شهر : اشکذر
آدرس : شهرستان اشکذر، رضوانشهر، انتهای بلوار ۴۵ متری، روبروی مجموعه موج های آبی باران رضوانشهر
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

تاریخچه مسجد ریگ رضوانشهر

مسجد ریگ رضوانشهر بنایی 700 ساله با سبک معماری شیعی و متعلق به قرن نهم هـ. ق می باشد كه توسط « معین الدین اشرف» ساخته شده است. مسجد ریگ یزد پیش از این، سالیان سال در زیر شن های نرم آرمیده بوده ولی اخیرا یعنی سال 1370 هـ. ش سر برآورده و عظمت خود را به نمایش گذاشته است. تپه های ماسه ای فراوان در کنار آثار بازمانده دیوارها و خانه های مخروبه قدیمی، نشانه قدمت و اصالت این بنای تاریخی می باشد.

مسجد ریگ رضوانشهر شهرستان اشکذر یزد به شماره 2402 در تاریخ مرداد 1387 به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.

مسجد ریگ رضوانشهر

ساختار معماری مسجد رضوانشهر نگینی در دل کویر

گنبد بلند بالا و آجری مسجد ریگ رضوانشهر صدوق ، اولین نماد و نشانه این مسجد است سپس با ورود به مسجد، صحن مربعی به ابعاد 6 در 6 متر دیده می شود که دقیقا در زیر گنبد قرار گرفته است. از غرب حیاط می توان به سمت بقعه رفت که کاملا چسبیده به مسجد است. محراب کاشی کاری شده مسجد ریگ مجومرد اشکذر یزد نیز از دیگر زیبایی های این مکان باارزش می باشد که به زیبایی معرق شده است.

ساختار معماری، ستون های قطور و بلند و وسعت مسجد ریگ ، مسجدی در دل شن های روان یزد بیانگر شکوه مسجد و نیز شهر رضوانشهر یزد در گذشته های بسیار دور می باشد که به علت شیعی بودن این مسجد، سندی معتبر بر بالندگی مذهب شیعه در این دیار است. دیاری که مردمانش دو قرن قبل از رسمی شدن تشیع در کشور، به این مذهب روی آورده و مسجد آن را بنا کرده بودند.

مسجد ریگ اشکذر

قبور تاریخی مسجد ریگ مجومرد ( رضوان شهر ) اشکذر

قبر« حاجی كمال الدین » بانی احتمالی مسجد ریگ رضوانشهر شهرستان اشکذر یزد یکی از یادگارهای به جامانده از تاریخ است كه در وسط بقعه مسجد قرار گرفته است. اینک تنها بخشی از كاشیكاری بدنه قبر و ابیاتی به خط نسخ خوش بر كاشی معرق دور قبر بر جای مانده است .

قبر« حاجی جمال الدین محمود بن حاجی كمال الدین » به طول ۶۸ در ۲۲۰ و ارتفاع ۵۵ سانتی متر یکی دیگر از قبور داخل مسجد ریگ رضوانشهر ( مسجد ریگ مجومرد ) می باشد که در سمت چپ مسجد قرار گرفته و دور آن، اسامی 12 امام با كاشی معرق و به خط نسخ نوشته شده و سطوح آن نیز با آیه الكرسی و لا اله الا الله محمد رسول الله مزیّن شده است.

قبر سومی هم در قسمت شرقی بقعه وجود دارد که متعلق به« بی بی فضه » می باشد.

البته مسجد ریگ اشکذر یک بقعه دیگر با ۲۳ قبر کاشی کاری شده نیز دارد که همگی بدون تاریخ هستند.

مسجد ریگ رضوانشهر

اگر قصد اقامت در اشکذر و رزرو هتل مدرن در بافت تاریخی شهر رضوانشهر را دارید، هتل باران رضوانشر یزد که روبروی مسجد ریگ رضوانشهر قرار گرفته است گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر تاریخی رضوانشهر اشکذر می توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مسجد ریگ رضوانشهر ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi